Nidoje atidaryta Edwardo S. Curtiso fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“

E.S.Curtis. „Medicine Crow“/ „Apache Man“/ Organizatorių nuotr.
E.S.Curtis. „Medicine Crow“/ „Apache Man“/ Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2020-06-06 10:41
AA

Nidoje atidaryta amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edwardo Sheriffo Curtiso fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“. Unikalus projektas supažindina su 30 metų trukusiu, 37 milijonus JAV dolerių kainavusiu bei 40 tūkstančių fotografijų apimties projektu, vykdytu Šiaurės Amerikoje.

XX amžiaus pradžioje dirbęs Edwardas Sheriffas Curtisas grūmėsi beviltiškoje kovoje su laiku, stengdamasis išsaugoti, užfiksuoti – fotoaparatu, balso įrašymo prietaisu – Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius, dar nesunaikintus baltųjų ekspansijos. Trisdešimt metų, remiamas tokių žmonių kaip Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodore‘as Rooseveltas, sumokėdamas didelę kainą savo šeimos ir sveikatos sąskaita, Curtisas daugybę laiko praleido tarp įvairių genčių indėnų, kol galų gale išleido neprilygstamą darbą „The Norh American Indian“ (Šiaurės Amerikos indėnai).

 

Edward S. Curtis fotografijų parodos „Šešėlių gaudytojas“ atidarymas/ Organizatorių nuotr.

„Amerikos prigimtinių tautų kultūra yra esminė mūsų šalies dalis. Didžiuojamės galėdami dalintis šiuo paveldu su jumis, – sakė parodos atidaryme viešėjęs JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas. – Kaskart atidarydami šią parodą minime, kaip svarbu kiekvienai šaliai žvelgti į savo praeitį nuoširdžiai ir objektyviai. Kalbame apie savo praeitį JAV ir gėdingą elgesį su Amerikos prigimtinėmis tautomis kaip svarbią istorijos dalį, kurią mums reikėjo pripažinti.“ 

JAV ambasadorius Robertas S. Gilchristas Nidoje atidarė Edwardo Sh. Curtiso fotografijų parodą „Šešėlių gaudytojas“ / Organizatorių nuotr.
Edward S. Curtis fotografijų parodos „Šešėlių gaudytojas“ atidarymas/ Organizatorių nuotr.

Pasak ambasadoriaus, pastarųjų kelių savaičių įvykiai JAV yra „skaudus priminimas, kaip svarbu sąžiningai ir objektyviai įvertinti savo dabartį ir praeitį, dirbti išvien, kad galėtume įveikti rasinės diskriminacijos iššūkius ir gyventi sekdami lygybės, teisingumo ir žmogiškojo orumo vertybėmis.“

„Edwardas S. Curtisas kovojo su laiku savo laike, bandymas užfiksuoti Amerikos genčių gyvenimą. Kuršių nerija taip pat turi turtingą kuršiškąjį palikimą, kurio didelę dalį užklojo laikas. Tad Nida šios parodos eksponavimui man atrodė itin tinkama vieta“ , – mintimis dalijosi parodos koordinatorius Darius Vaičekauskas.

Edwardo S. Curtiso paroda „Šešėlių gaudytojas“ Nidos bendruomenės namuose (Taikos g. 17) veiks iki liepos 5 d. Parodos organizatorius – JAV ambasada Lietuvoje. Partneriai: Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, VšĮ „Trys kaimai“.

Žiūrėkite parodos atidarymo akimirkas:

Edwardo S. Curtiso fotografijų parodos „Šešėlių gaudytojas“ atidarymas (22 nuotr.)
+16