Neurologė Tatjana Liakina: apie liekamuosius COVID-19 simptomus ir jų gydymą

Neurologė Tatjana Liakina
Neurologė Tatjana Liakina
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2021-03-22 08:48
AA

Didelis nuovargis, „smegenų rūkas“, susilpnėję arba pakitę uoslės ir skonio jutimai – tik dalis simptomų, kuriuos patiria pacientai, persirgę COVID-19 liga. Visiškai atsigauti dažniausiai prireikia 4–6 savaičių, kai kuriais atvejais – ir daugiau.

Visgi nerimauti nereikėtų. Derinant poilsį, mankštą ir įvairias reabilitacines metodikas, ilgainiui sugrįžtama į įprastas vėžes, teigia neurologė Tatjana Liakina. Apie liekamuosius COVID-19 simptomus ir jų gydymą – pokalbis su gydytoja.

Kokie yra liekamieji COVID-19 simptomai?

Net persirgus lengva COVID-19 forma organizmas gali atsigauti ne iš karto. Toliau gali kankinti padidėjęs nuovargis, pasunkėjęs kvėpavimas, sąnarių, galvos skausmai ir svaigimas, taip pat atminties, dėmesio koncentracijos, miego sutrikimai, galūnių tirpimas ir šalimas, uoslės ir skonio pokyčiai. 

Yra tyrimų, aprašančių ir potrauminio streso sindromą, išsivysčiusį nepriklausomai nuo to, pacientas sirgo sunkia ar lengva COVID-19 forma. Galima teigti, kad nervų sistemos sutrikimus sukelia ne tik pati liga, bet ir psichologiniai faktoriai – nerimas, didelė įtampa, juntami susirgus COVID-19 pandemijos metu.

Kaip atskirti, kada simptomai pasireiškia dėl galbūt užsitęsusio COVID-19, o kada – dėl kitų priežasčių? 

Jeigu pacientas sirgo lengva COVID-19 forma ir po trijų keturių savaičių vis dar jaučia liekamųjų simptomų, galima būtų įtarti post-COVID-19 sindromą. Tačiau kiekvienu atveju diferencijuoti reikėtų individualiai. Nuovargį gali kelti tiek paūmėjusios lėtinės ligos, tiek ilgalaikė emocinė įtampa, tiek ne į gera pasikeitęs režimas, kai būdami karantine žiūrime filmus iki vėlyvos nakties (juokiasi).

Ar tiesa, kad labiausiai atpažįstamas šios virusinės infekcijos simptomas – skonio ir uoslės praradimas? 

Iš tiesų, tai gana būdingas COVID-19 požymis, kaip ir nuovargis. Uoslė prarandama arba pasikeičia staiga, pacientai tai labai jautriai išgyvena. Tiesa, ne vien koronavirusinė infekcija gali sukelti uoslės disfunkciją. Šis simptomas lydi 10–15 proc. pacientų, sergančių peršalimo ligomis, ypač kai yra užgulta nosis. Be to, skonio ir kvapo pojūčiai sutrinka rūkantiems bei vyresnio amžiaus žmonėms, dažniau vyrams.

Ar tiesa, kad koronavirusas pažeidžia smegenis?

Didžiausią žalą šis virusas padaro plaučiams: pažeidžia jų epitelį. Dėl atsiradusio kvėpavimo nepakankamumo, sumažėjusio kraujo įsotinimo deguonimi kenčia visi organai, įskaitant ir smegenis. Tiesa, toks kvėpavimo nepakankamumas laikomas sunkesnės COVID-19 eigos rodikliu. Tiesioginiai smegenų pažeidimai, pasireiškiantys ūmiomis neurologinėmis ligomis, kaip COVID-19 encefalitu, encefalopatija, yra itin reti.

Koronavirusas COVID-19 pro mikroskopą / SCANPIX nuotr.

Visgi kodėl susirgus COVID-19 sutrinka skonio ir uoslės pojūčiai?

Daugiausia mokslinio pritarimo sulaukusi teorija teigia, kad koronavirusas pažeidžia palaikomąsias ląsteles nosies epitelyje ir joms apmirus nukenčia uodžiamosios neuronų galūnėlės. Ligai atslūgus, kai nosies gleivinė regeneruoja, ilgainiui šios galūnėlės tarsi atgimsta iš naujo, tačiau sveikimo periodu pojūčiai gali klaidinti. 

Parosmija – iškreiptas kvapų suvokimas – viena iš priežasčių, kodėl COVID-19 persirgę pacientai patiria daug streso. Uoslės atgavimo periodu įprastas maistas dar kurį laiką turi nemalonų skonį ir kvapą, pavyzdžiui, puvėsių, benzino ar metalo. Dažnai nemaloniai kvepia kava. 

Ar yra metodų, kurie prarastus jutimus padeda atgauti greičiau?

Yra tokia praktika kaip skonio ir uoslės reabilitacija. Ją galima atlikti ir namuose. Reikia pasiruošti skirtingų kvapų eterinių aliejų (klasikiniai kvapai: rožių, citrinų, mėtų, rozmarinų). Po nedaug eterinio aliejaus užlašinkite ant atskirų popieriaus lapelių ir kiekvieną padėkite sandariai uždaromo nedidelio stiklinio indo dugne. Būtinai užrašykite, kur koks kvapas, taip pat – ir ant dangtelio. 

Kvapų terapiją uoslės reabilitacijai rekomenduojama atlikti bent porą mėnesių. Kiekvienam indeliui uosti skirkite po keletą minučių du kartus per dieną. Reikia užsimerkus lėtai įkvėpti ir iškvėpti orą tuo pat metu įsivaizduojant konkretų augalą, kurio aromatas uodžiamas. Rekomenduojama užsirašyti savo pojūčius kasdien, taip bus lengviau sekti pažangą ir skatinti save prie pratimų grįžti reguliariai. Jeigu neturite eterinių aliejų, nosį galite treniruoti pasitelkdami kitus buityje pasitaikančius kvapius dalykus, pavyzdžiui, muilą ar dantų pastą.

Norėčiau palinkėti išlaikyti teigiamą nusiteikimą ir išlikti kantriems sau. Kad ir koks nuovargis kankintų ar kad ir kaip neskaniai kvepėtų jūsų anksčiau mėgta kava, poilsis, judėjimas, kasdieniai – tegul ir nedideli – žingsneliai geresnės savijautos link būtinai duos gerų rezultatų, ir nemalonūs simptomai praeis. 

Užsiregistruoti pas gydytoją neurologę Tatjaną Liakiną galima ČIA 

Sveikatos stiprinimo fondas, logotipas