Lietuvoje negalėjusi likti veganų festivalio organizatorė Ventė Viteikaitė – apie paprastą ir visiems prieinamą gyvenimo būdą

Ventė Viteikaitė / 4Fo Studio nuotr.
Ventė Viteikaitė / 4Fo Studio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-06-06 08:00
AA

 „Daug kam atrodo, kad veganizmas – kažkokia mistinė veikla, iš tiesų tai labai paprastas ir visiems prieinamas gyvenimo būdas“, - sakė Ventė Viteikaitė, birželio 10 d. Vilniuje rengianti  „Vegfest LT“ vasaros festivalį.

Lietuvoje veganų bendruomenė jau pakankamai didelė, tad, pasak Ventės, panašiam renginiui jau pribrendo laikas. Veganizmas yra vienas sparčiausiai pasaulyje plintančių judėjimų. Veganų skaičius Jungtinėje Karalystėje per pastaruosius keletą metų išaugo daugiau nei dešimtį kartų ir šiuo metu viršija pusę milijono.

Svarsčiau galimybę pasilikti Lietuvoje, įkurti savo verslą, deja, salygos kol kas yra labai nepalankios – išleista galybė nelogiškų įstatymų, kainos – aukštesnės nei Jungtinėje Karalystėje, o mokesčiai – beveik triskart didesni – Lietuvoje gyventi yra tiesiog per brangu.

Panašus skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, o Izraelyje, kur veganų procentas gyventojų skaičiui – didžiausias pasaulyje, jau pasiekė milijoną.

Kaip kilo veganiško festivalio idėja?

Idėją organizuoti veganams skirtą renginį atsivežiau iš užsienio – Vakaruose veganams skirti festivaliai, mugės organizuojami jau daugiau nei trisdešimt metų ir sutraukia milžiniškas minias. Veganizmas visame pasaulyje sparčiai populiarėja, ši tendencija neaplenkia ir Lietuvos. Prieš keletą metų socialiniame tinkle „Facebook“ įkūriau grupę „Lietuvos veganai“ – prasidėjusi nuo nedidelės grupelės bendraminčių šiandien ji jungia jau daugiau nei 18 tūkstančių narių ir yra pagrindinė šalies veganų platforma internete.

Veganiškas maistas - gardus ir estetiškas (tortas) / Organizatorių nuotr.

Organizuoti „Vegfest LT“ ryžausi pamačiusi kiek daug žmonių domisi veganizmu ir pajutusi, kad bendruomenei jau reikia tokio renginio. Tiesa, festivalis tikrai nėra skirtas tik veganams – į jį kviečiami visi, besidomintys sveika gyvensena, augaline mityba, ekologija, gyvūnų teisėmis ar tiesiog mėgstantys išbandyti naujoves.

Veganiškas maistas - gardus ir estetiškas (košių mišiniai) / Organizatorių nuotr.

„Vegfest LT“ vasaros festivalis – jau trečiasis „Vegfest LT“ ciklo renginys, ir pirmasis atvirame ore. Pernai rugsėjį buvo surengta „Vegfest LT“ rudeninė, o gruodį – kalėdinė mugės, abi sulaukusios didelio pasisekimo ir įkvėpusios darbuotis dar intensyviau.

Kuo toks renginys gali būti įdomus visavalgiams?

„Vegfest LT“ visų pirma yra maisto festivalis. Jame bus galima išbandyti įvairiausio veganiško maisto ir paneigti mitą, neva veganiška virtuvė – blanki. Renginio lankytojai galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, paragauti įvairių mėsos ir pieno produktų pakaitalų, įsigyti ekologiškų produktų, kosmetikos, literatūros apie sveiką gyvenseną ir augalinę mitybą, virtuvinės įrangos, papuošalų, aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams, pasiklausyti paskaitų, dalyvauti maisto gaminimo pamokose, pasižiūrėti su veganizmu susijusių filmų. Tai plačiau atvers akis. Daug kas norėtų mažinti gyvūninio maisto vartojimą, tačiau nežino, nuo ko pradėti – renginyje budėsiantys savanoriai atsakys į rūpimus klausimus, pasidalins patarimais, patars, kur ieškoti informacijos.

Veganiškas maistas - gardus ir estetiškas (kibinai) / Organizatorių nuotr.

Pažiūros dažnai atsietos nuo komercijos, kaip pavyksta laviruoti tarp idealizmo ir būtinybės pasitelkti materialius įrankius norint įgyvendinti idėją?

Daug kam atrodo, kad veganizmas – kažkokia mistinė veikla, iš tiesų tai labai paprastas ir visiems prieinamas gyvenimo būdas.

Veganiškas maistas - gardus ir estetiškas (keksiukai) / Organizatorių nuotr.

Ką pavyko nuveikti, pasiekti per kelis mėnesius, praleistus Lietuvoje po gyvenimo kitose šalyse – jau ketinote nusėsti gimtinėje? Kas nuliūdino, o kas labai džiugina?

Iki šiol atvažiuodavau tik trumpai paatostogauti, tačiau šių metų pradžioje pirmą kartą Lietuvoje pabuvau ilgėliau – beveik tris mėnesius. Svarsčiau galimybę čia pasilikti, įkurti savo verslą, deja, salygos kol kas yra labai nepalankios – išleista galybė nelogiškų įstatymų, kainos – aukštesnės nei Jungtinėje Karalystėje, o mokesčiai – beveik triskart didesni – Lietuvoje gyventi yra tiesiog per brangu.

Koks naujausias jūsų atradimas veganiškoje mityboje?

Maisto nesureikšminu, mėgstu gaminti ir valgyti paprastus patiekalus iš mažai ingredientų, o šiuo metu iš viso noriu išbandyti monovalgystę, kuomet vienu metu valgomas tik vienas produktas, o kitas – tik po geros valandos.

Galbūt „atvertėte” visavalgį į kitokį požiūrį?

Aš asmeniškai neatverčiau nė vieno, tačiau esu tikra, kad tiek grupė „Lietuvos veganai“, tiek „Vegfest LT“ festivalis yra svarbūs veiksniai lemiantys veganizmo populiarėjimą Lietuvoje.

Vegetarai, veganai dažnai kaltinami tuo, kad būna aršiai nusiteikę, kitaip besielgiančius žmones niekina. Ką pati apie tai manote? Kaip elgiatės, kai tenka būti įvairių pažiūrų žmonių draugijoje? Koks tobulas pasaulis pagal jus?

Pažįstu labai daug veganų, tačiau aršiai nusiteikusių sutinku retai. Žodis „veganas“ apibūdina žmogų, atsisakiusį produktų, pagamintų išnaudojant gyvūnus, bei vengiantį atitinkamų pramogų, pavyzdžiui, cirko. Charakterio bruožų šis žodis neapibrėžia. Nekultūringų žmonių vengiu, todėl kol kas problemų neiškilo. O tobulas pasaulis pagal mane yra toks, kuriame žmonės labiau rūpinasi vienas kitu.

Veganiškas maistas - gardus ir estetiškas (kamembero sūris) / Organizatorių nuotr.