Netikėtos viduriavimo priežastys: gali būti kaltas naktinis darbas ar kramtomoji guma

Tualetinis popierius / Photos.com
Tualetinis popierius / Photos.com
Šaltinis: Ji24.lt
2015-06-15 19:00
AA

Jei kas keletą valandų bėgate į tualetą ir ši būsena tęsiasi jau ne vieną dieną, verta susirūpinti, mat taip organizmas praneša, kad jam ne viskas gerai. Ilgai užsitęsęs viduriavimas gali pranešti apie galybę sveikatos negalavimų ir jei jis ilgai nepraeina, vertėtų kreiptis į gydytoją.

Žinoma, visų pirma reikėtų žinoti ir viduriavimo priežastis, kurios retkarčiais gali būti ir ganėtinai netikėtos. Tinklalapis prevention.com pateikia populiarias, tačiau gan netikėtas viduriavimo priežastis. Tad kas gi kaltas dėl to, kad nei iš šio, nei iš to pradėjo sukti vidurius?

Nuotaika

Remiantis 2013 metais Kinijoje atliktu tyrimu, depresija sergantiems ar nuolatinį stresą patiriantiems asmenims yra kur kas didesnė ūminio viduriavimo rizika. 

„Mūsų organizmas yra glaudžiai susijęs ir su mūsų smegenimis, todėl nenuostabu, kad emocinė būsena atsiliepia ir mūsų sveikatai. Tiek smegenų, tiek žarnyno pluoštus jungia tie patys seratonino receptoriai, o sergant depresija ar patiriant daug streso seratonino kiekis sumažėja, dėl to gali kilti ir viduriavimas. Geras dalykas yra tas, kad depresiją gydantys vaistai gali padėti ir dėl viduriavimo“, – tikina gastroenterologė Gina Sam.

Blogi miego įpročiai

Jei dirbate naktimis, o miegate dienomis, jums kyla kur kas diedesnė rizika susirgti dirgliosios žarnos sindromu – būsena, kuri ir sukelia viduriavimą. Tai įrodė 2010 metais Mičigano universitete atliktas tyrimas.

„Jei jūsų miego ritmas sutrikęs arba jeigu dažnai tenka jį keisti, tai atsilieps ir jūsų žarnyno veiklai. Žmogui patariama miegoti iki 8 valandų per parą, tačiau svarbu ir turėti kasdienį ritmą – t. y. kasdien eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu.

Mieganti moteris ir katės / Vida Press nuotr.

Taip pat skaitykite: 5 keistos priežastys, kodėl pučia pilvą

Jei vakarais sunkiai sekasi užmigti, išbandykite melatonino papildus sveikam miegui – tyrimai rodo, kad šis hormonas itin efektyviai geba sureaguliuoti miego ritmą“, – pataria gydytoja.

Priklausomybė nuo becukrės kramtomos gumos

Jei dažnai kramtote gumą, kurioje nėra cukraus, nemanykite, kad dėl to jums turėtų padėkoti ir jūsų žarnynas. Dažnai becukrių kramtomųjų gumų sudėtyje gali būti sorbitolio, kuris ir atsakingas už netikėtai atsiradusį viduriavimą.

Šis natūralios kilmės maisto priedas aptinkamas vaisiuose ir uogose, tad viduriuoti galite pradėti ir suvalgę daugiau obuolių, abrikosų, kriaušių, nektarinų ar slyvų.

Tiesa, visiškai šių vaisių ir uogų atsisakyti nereikia, tačiau pastistenkite jų nesuvartoti daugiau kaip 5 g per dieną. 

Fibromialgija

Moksliniai tyrimai rodo, kad reumatine liga – fibromialgija sergantiems asmenims yra net 30–70 proc. didesnė ir viduriavimo rizika. Pagrindiniai fibromialgijos simptomai yra išplitęs skausmas ir nuolatinis nuovargis, taip pat prasta nuotaika, depresija, nerimas, nervinė įtampa, pablogėjusi atmintis.

Šią būseną diagnozuoti ir išgydyti nėra lengva, mat efektyviai veikiančių vaistų nėra. Priklausomai nuo ligos eigos, padėti gali psichologinė pagalba, geras miegas, atpalaiduojantys masažai, fiziniai pratimai ar akupunktūra.

Pernelyg didelis fizinis krūvis

Sportuoti išties yra sveika, tačiau ir tai reikia daryti su saiku, mat kitaip organizmas gali sustreikuoti.

Taip pat skaitykite: Pilvo pūtimas: ką tai sako apie jūsų sveikatą

„Jei sportuojate labai intensyviai, organizmas nespėja laiku atlikti visų savo funkcijų, dėl to gali kilti pilvo diegliai ir prasidėti viduriavimas“, – tikina gydytoja ir pataria tiek prieš treniruotę, tiek ir po jos, gerti kuo daugiau skysčių.

Gastroenterologė tikina, kad prieš treniruotę derėtų vengti kofeino, riebių produktų ar daug skaidulų turinčio maisto.