Netikėtos priežastys, dėl ko geriame kavą

Moteris / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-09-30 14:01
Tarptautinės kavos organizacijai spalio 1 d. paskelbus Tarptautine kavos diena, visame pasaulyje kavos mėgėjai tą rytą pasitinka su šiuo garuojančiu gėrimu. Šia proga socialiniuose tinkluose nuvilnija milžiniška rytinio kavos puodelio vaizdo įrašų grandinė, kurios tikslas – kuo daugiau žmonių supažindinti su gomurį lepinančiu ir energijos suteikiančiu gėrimu. Nebus netikėta, kad socialiniuose tinkluose bus galima išvysti ir lietuviškų vaizdo įrašų.

Šių metų vasarą UAB „Itališka kava“ užsakymu atliktas visuomenės tyrimas atskleidė, kad lietuviai gali gerokai pasivaržyti su italais dėl kavos mėgėjų titulo, nes net 91 proc. respondentų atsakė geriantys kavą kiekvieną dieną ar kelis kartus per savaitę. Iš jų 67 procentai per dieną išgeria 2 ar 3 puodelius šio gėrimo. Kaip teigia mitybos terapeutas Gediminas Čižauskas, tokį vartojimą gali paaiškinti ir tai, kad neretai kava tampa lieknėjimo priemone – ypač tokį būdą svoriui mažinti mėgsta moterys.

Kava – svoriui mažinti?

Kaip teigia mitybos terapeutas G. Čižauskas, pastebima tendencija, kad žmonės vis daugiau domisi maisto ir gėrimų teikiama verte organizmui bei savijautai, tad nenuostabu, kad apie kavą specialistas taip pat sulaukia nemažai klausimų.

„Kad lietuviai mėgsta kavą – man ne naujiena. Pastebiu, kad klientai itin domisi kavos ir jos gėrimų suteikiama nauda bei galima žala organizmui, todėl stengiasi atsirinkti kokybišką produktą – tai daro didelę įtaką sveikatai bei kūno permainų rezultatams. Paanalizavę įvairių priedų kaloringumą, dauguma renkasi gerti juodą kavą, tačiau tuomet ima skirti daugiau dėmesio jos kokybei bei pagaminimo būdui – nuo to priklauso kavos skonis bei jos stiprumas. Ar kava gali būti naudojama kaip viena iš lieknėjimo priemonių? Gali, tačiau svarbu subalansuoti mitybą ir būti fiziškai aktyviems, nes kava sportuojančiam žmogui padeda gauti energijos iš jo organizmo atsargų. Teisingai suderinus kavą su taisyklinga mityba, energija bus panaudojama iš riebalinio sluoksnio, o tai lems dailesnes kūno linijas bei nereikalingo svorio kritimą, tačiau, kaip ir visur – reikalingas saikas.“

Pasak specialisto, kava neturi kalorijų ir nesuteikia energijos, tačiau naudoja kūno energiją, blokuodama receptorių, kuris siunčia į smegenis signalą, kad organizmas yra pavargęs, – taip atsiranda įspūdis, kad išgėrus kavos dingsta nuovargis. Kitas dažnai kavos mėgėjų neįvertinamas niuansas, kad ji veikia kaip diuretikas, tai yra, padeda organizmui pašalinti skysčius, todėl piktnaudžiaujant kava ir geriant per mažai skysčių, galima dehidratacija.

Dažniausia klaida – kavai paskaninti naudojami įvairūs priedai arba vartojami kavos mišiniai pakeliuose.

„Dažniausia klaida, kurią pastebiu – kavai paskaninti naudojami įvairūs priedai arba vartojami kavos mišiniai pakeliuose, kur kavos yra mažiau nei įvairių saldiklių, riebalų ar pieno miltelių. Cukrus sukelia greitos energijos įspūdį, nors vėliau atsiranda energijos „lūžis“, tai yra – po apogėjaus įvyksta staigus energijos kritimas, todėl vėliau vėl norisi pasipildyti energija ir ieškoma ko nors saldaus – taip susidaro uždaras ciklas. Žinoma, kavos vartojimas gali skirtis ir dėl nevienodos darbų apkrovos – pavyzdžiui, dirbantys fizinį darbą kavos suvartoja mažiau už tuos, kurie atlieka protinį, nes kava stimuliuoja protinę veiklą. Esant poreikiui, galima išgerti puodelį kokybiškos kavos, kuris pasaulį nuspalvins kitomis spalvomis, tačiau svarbu visada ieškoti balanso ir nepiktnaudžiauti nei gėrimais, nei maistu“, – teigia mitybos specialistas.

Per kavos pertraukėles liežuvaujame

„Itališka kava“ direktoriaus Arūno Pinkevičiaus teigimu, moterys visada buvo, ir, turbūt, išliks, pagrindinėmis kavos vartotojomis ne tik dėl kavos įtakos kūno linijoms, tačiau ir dėl socialinės jos paskirties. „Socializuotis prie kavos kiekvieną dieną mėgsta daugiau moterys nei vyrai. Įdomu tai, kad galimybė paplepėti prie kavos – svarbus darbo aplinkos pliusas: per kavos pertraukėles tik pusė kalbasi darbiniais reikalais, daugiau – aptaria vienas kito pomėgius ar net liežuvauja apie kolegas.“

Elaima.lt

Naujausi straipsniai