Netikėti pokyčiai: kas nutinka, staiga nustojus intensyviai sportuoti?

Atletiška moteris / „Fotolia“ nuotr.
Atletiška moteris / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-10-25 09:40
AA

Net ir didžiausių sportininkų gyvenime ateina momentas, kuomet norisi šiek tiek „pristabdyti“ ir savo sportines apkrovas gerokai sumažinti arba – visai nutraukti.

Ir nesvarbu, kokios tokį apsisprendimą lemiančios priežastys: didesnės apkrovos darbe, pagausėjusi šeima arba paprasčiausias nuobodulys, tai yra visiškai normalu. Tačiau ar rekomenduojama?

Anot specialistų, tuo susivilioti nevertėtų ir štai kodėl: „Nors sportas turi begalę privalumų mūsų sveikatai, staiga jo atsisakius visi šie privalumai „garuoti“ pradeda jau po kelių savaičių“, – sako sporto medicinos gydytoja Farah Hameed.

Portalui time.com specialistė pateikia sąrašą dalykų, kurių galite sulaukti staiga nustoję sportuoti.

Per pirmąsias dešimt dienų – smegenų pokyčiai

Per daugelį metų mokslininkai jau įrodė, kad sportas gerina smegenų veiklą bei gali atitolinti su amžiumi susijusį atminties suprastėjimą, tačiau tik tuomet, jei sportuojama reguliariai. Neseniai atliktas tyrimas įrodė, kad net ir trumpos „atostogos“ nuo sporto sukelia pokyčius smegenyse.

Tyrimo metu buvo stebimos ilgametę patirtį turinčių maratonininkų smegenys jiems nusprendus dešimt dienų visiškai nesportuoti. Smegenų tyrimai parodė reikšmingai sumažėjusį kraujo pratekėjimą į smegenų centrą, atsakingą už atmintį ir emocijas.

Mokslininkai atkreipė dėmesį, kad nors per dešimties dienų periodą maratonininkai patys ir nejautė reikšmingų kognityvinių pokyčių, derėtų atlikti kiek ilgiau trunkančius tyrimus.

Per dvi savaites – sumažėjusi ištvermė

Vos po 14-os nesportavimo dienų, anot Farah Hameed, pastebėsite ir kur kas sumažėjusią savo ištvermę, taigi kiek sunkiau nei anksčiau gali sektis lipti laiptais ar bėgioti. Ir kuo šis nesportavimo laikas bus ilgesnis, tuo, anot specialistės, ištvermė bus mažesnė.

„Net jei iškart ir nepastebėsite savo greičio ar jėgos pokyčių, tai dar nereiškia, kad jie nevyksta.

Maža to, staiga nustojus sportuoti po kurio laiko gali pakilti kraujo spaudimas arba padidėti gliukozės kiekis kraujyje, kas yra ypač pavojinga sergantiems diabetu ar besiskundžiantiems aukštu kraujospūdžiu“, – tikina F.Hameed.

Pietų Afrikos mokslininkai nustatė, kad vos dviejų savaičių pertraukos nuo sporto užteko, kad reikšmingai pablogėtų kraujo spaudimas, kuris iki pertraukos dėl intensyvių treniruočių buvo stipriai pagerėjęs.

2015 metais atlikto tyrimo metu pastebėta, kad aštuonis mėnesius aerobika užsiimančiųjų kraujyje sumažėjo gliukozės kiekis, tačiau vos po 14-os neaktyvumo dienų ši nauda sumažėjo perpus.

Per keturias savaites – kur kas mažiau jėgos

F.Hameed skaičiuoja, kad daugelis sumažėjusią savo jėgą turėtų pastebėti jau maždaug po dviejų neaktyvumo savaičių, tuo tarpu kiti – pirmuosius pokyčius gali pastebėti ir po keturių savaičių.

O štai akivaizdūs pokyčiai, matomi veidrodyje ar ant svarstyklių, pasimatyti turėtų jau po šešių savaičių – nuo to neapsaugoti net ir profesionalūs sportininkai.

2012 metais atliktas tyrimas parodė, kad profesionaliems plaukikams, nusprendusiems penkias savaites nesportuoti, net iki 12 proc. padaugėjo kūno riebalų, pakilo svoris ir padidėjo liemens apimtis.