Netikėtai mirusio Kęstučio Vitkaus dukra Vita Degutienė: „Žmonės jį vertino, o jis juos mylėjo“

Mikrochirurgas Kęstutis Vitkus / B.Barausko, G.Skaraitienės, K.Vanago nuotr.
Mikrochirurgas Kęstutis Vitkus / B.Barausko, G.Skaraitienės, K.Vanago nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-04-19 18:39
AA

Balandžio 19-osios rytą mirė žinomas mikrochirurgas, profesorius Kęstutis Vitkus. Netikėta gerbiamo mediko mirtis sukrėtė visuomenę, o jo šeimos gyvenime paliko tuštumą. „Negaliu atsigauti, tačiau mano pareiga kalbėti apie tėtį ir pagerbti jo atminimą. Žmonės jį vertino, o jis juos mylėjo“, – portalui Žmonės.lt jautriai apie 68-erių mediką pasakojo jo dukra Vita Degutienė, klinikos „VitkusClinic“ vadovė.

Pastarąsiais tris savaites K.Vitkus leido Birštono sanatorijoje, kur reabilitavosi po išvaržos operacijos. Niekuomet rimtomis sveikatos problemomis nesiskundusiam gydytojui operacijos prireikė po jau kurį laiką besitęsusių nugaros skausmų.

„Jį jau kurį laiką lydėjo nugaros skausmai. Jis visą gyvenimą operavo žmones, vis būdavo pasilenkęs. O per karantiną savo sodyboje irgi aktyviai leido laiką – ir gyvūnėlius prižiūrėjo, ir malkas nešiojo, ir rudenį valtį tempė, ir mašiną sniegynuose užklimpusią stūmė. Tikrai buvo stiprus ir sportiškas, bet, matyt, trūktelėjo nugarą dirbdamas sodyboje ir jam vis blogėjo. Kai jam pradėjo tirpti kojos, gydytojai nustatė, kad krūtininėje dalyje yra išvarža. Tada jį skubiai operavo Santariškių medikai“, – portalui Žmonės.lt sunkiai rinkdama žodžius pasakojo V.Degutienė.

Mikrochirurgas Kęstutis Vitkus / I.Gelūno nuotr.

Vita teigė, kad Santariškių medikai padarė tikrą stebuklą, tad Birštone reabilitacijoje savaites leidęs K.Vitkus nekantravo sugrįžti namo. Pasak V.Degutienės, ir planų jos tėčio akiratyje buvo ne vienas.

„Santariškių gydytojams labai pasisekė atlikti operaciją. Per trejus metus jie tokią vieną teturėjo, tikrai padarė stebuklą. Kitą dieną po operacijos mano tėtis pradėjo vaikščioti, o dabar tris savaites praleido Birštone. Jau antradienį turėjo važiuoti namo. Planavome, kad savaitgalį vyksime į sodybą... Jis jau ir darbų buvo priplanavęs, nes sodyboje – ir gyvūnėliai, šunys, katės, ir gėlės... Jis tos veiklos tikrai buvo pasiilgęs“, – pasakojo mikrochirurgo dukra.

Visgi sugrįžti į sodybą, kur jo laukė begalės planų, K.Vitkus nespėjo. „Pirmadienio rytą jį rado sukniubusį. Manome, kad jo mirties priežastis gali būti širdies smūgis arba trombas. Labai staigi, netikėta mirtis, negaliu suvokti“, – susijaudinusi kalbėjo V.Degutienė.

Kęstutis Vitkus ir Vita Degutienė / Gretos Skaraitienės / Žurnalo „Laima“ nuotr.

V.Degutienė pasakojo, kad su tėčiu turėjo artimą ryšį. K.Vitkui dienas leidžiant Birštone, jie kasdien susiskambindavo. Apie jokias sveikatos problemas Kęstutis dukrai neužsiminė – pasak Vitos, su tėčiu valandų valandas galėdavo kalbėtis apie gyvenimiškus reikalus.

„Mano tėtis labai mylėjo gyvenimą. Mes kiekvieną dieną susiskambindavome vaizdo skambučiu, nes koronaviruso pandemijos metu negalėjau būti šalia jo. Kalbėdavome valandų valandas ir aptardavome viską – pradedant darbais, politika, anūkais, gyvūnais ir užbaigiant pražįstančiomis gėlėmis. Jis filmuodavo vis tai pražįstančias gėlės, tai lesinamus paukščiukus, tai bundančią gamtą... Jis nepaprastai džiaugėsi kiekviena akimirka“, –  sakė ji.

Pasak V.Degutienės, šeima jau planuoja atsisveikinimą su K.Vitkumi. Garsaus chirurgo kūną žada kremuoti.

Mes jau planuojame atsisveikinimą. Ceremonija turėtų būti kitą savaitę pas kunigą Ričardą Doveiką naujoje bažnyčioje, o paskui lydint šeimos nariams vešime jį į sodybą, į koplyčią, kur yra palaidoti mamytė ir brolis. Dabar dar darys tyrimą mirties priežasčiai nustatyti. Visa tai užtrunka“, – pasakojo „VitkusClinic“ vadovė.

Mikrochirurgas Kęstutis Vitkus / Butauto Barausko nuotr.

Žinia apie 68-erių chirurgo Kęstučio Vitkaus mirtį pasiekė balandžio 19-osios rytą.

Kęstutis Vitkus buvo žinomas Lietuvos chirurgas profesorius. Nuo 1982 m. jis dirbo kaip plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose. Nuo 1985 m. dėstė Vilniaus universitete, vedė gydytojų tobulinimo kursus.

Naujienų agentūra BNS primena, kad Kęstutis Vitkus su tėvu Mečislovu Vitkumi atliko pirmąją Lietuvoje ir tuometėje Sovietų Sąjungoje mikrochirurgijos operaciją – sėkmingai replantavo nupjautus rankos pirštus. Jis pirmasis persodino kaulo, antkaulio fascijos, nervų ir sąnario lopus su kraujagyslėmis.

K.Vitkus mikrochirurgijos metodus įdiegė ortopedijoje, traumatologijoje, onkologijoje ir plastinėje chirurgijoje. 

Taip pat kurį laiką K.Vitkus dirbo sporto medicinos gydytoju Portlande, Oregono valstijoje (JAV), o 1992–1993m. jis tapo Pietų Ilijonaus (JAV) universiteto Springfildo plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos gydytoju. Nuo 2004 m. Kęstutis Vitkus dirbo Valakupių plastinės chirurgijos klinikos „VitkusClinic“ chirurgu.

2013–2019 m. tapo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Plastinės rekonstrukcinės chirurgijos centro vadovu.

Kęstutis Vitkus/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) ir Juliaus Žalnierukyno nuotr.

Stiprus ryšys su žmona

Kęstutis Vitkus 2018 metais išgyveno skaudžią netektį – mirė jo žmona drabužių ir interjero dizainerė Daiva Vitkienė-Reimerytė. Pora drauge buvo daugiau nei 40 metų.

D.Vitkienė-Reimerytė, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kūrė didžiausią tuometinį aukštosios mados festivalį „In Vogue Vilnius“. Moteris buvo žinoma ir dėl aktyvios labdaringos veiklos – rėmė daugiavaikes šeimas.

Kartu jie užaugino du vaikus – sūnų Joną Vitkų ir dukrą Vitą Vitkutę-Degutienę. Vita Degutienė vadovauja klinikai „VitkusClinic“. Deja, prieš trylika metų Vitkų sūnus mirė, sustojus širdžiai. Jam buvo vos 28-eri.

Kęstutis Vitkus (8 nuotr.)
+2