„Nesijaučiu gerai, bet niekas neranda, kas man yra“. Specialistės komentaras

Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo nuotr.
Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-03-16 11:42
AA

Dažnai savo praktikoje susiduriu su žmonėmis, kurie skundžiasi, jog kažkas yra ne taip su sveikata, bet jie neranda priežasčių. Kiek kartų esate išėję po gydytojo konsultacijos, rankose nešdamiesi gerus kraujo tyrimų rezultatus? Atrodytų, būtų galima džiaugtis, kad viskas gerai, bet ką daryti, jei jums atrodo, kad kažkas negerai, tik niekas nesugeba to atrasti?

Jaustis pavargus po gerai išmiegotos nakties, skųstis virškinimo sistemos negalavimais, plaukų slinkimu ar nesugebėjimu numesti svorio net tada, kai laikotės sveikų mitybos principų, nėra normalu. Lengvi sveikatos negalavimai yra mūsų organizmo būdas komunikuoti su mumis, perspėti, kad vyksta disbalansas, tad nuėjus ir nusipirkus papildų nuo plaukų slinkimo ar geriant ne vieną puodelį kavos, priežastis nepašalinama.

Šį kartą noriu aptarti itin dažnai žmones kamuojančią problemą, kuri dažnai yra atrandama gerokai per vėlai, kai jau būtinas medicininis gydymas, nors atrodytų, organizmas ženklus siuntė jau ne vienerius metus. Tai skydliaukės problemos, kurios dažniausiai kamuoja moteris. Tikima, jog skydliaukės susirgimai kamuoja net apie 10 proc. žmonijos, tačiau tik mažai daliai liga yra laiku diagnozuojama. Mano praktikoje ne vienas pacientas, nors ir daugelį metų skundžiasi dauguma skydliaukei būdingų simptomų, nėra nei karto tirtas nustatyti, ar skydliaukės funkcija gera.

Skydliaukė / „Fotolia“ nuotr.

Skydliaukė yra nepaprastai svarbi liauka, atsakinga už medžiagų apykaitą organizme, energiją ir daugumą kitų organų funkcijų. Sveikatai gali turėti įtakos bet kokie skydliaukės hormonų pokyčiai: tiek per didelis hormonų kiekis, tiek per mažas. Šiame straipsnyje noriu visą dėmesį skirti hipotiroidizmui, kai sumažėjęs skydliaukės hormonų kiekis gali turėti poveikį metabolizmui, augimui bei atstatomosioms funkcijoms.

Pastebiu, kad vis daugiau žmonių itin domisi savo sveikata, daug skaito ir bando išsiaiškinti, kokia yra tos blogos savijautos priežastis. Tad jei kamuoja daugiau nei keletą žemiau pateiktų simptomų, pats laikas išsitirti.

  • Nepaaiškinamas nuovargis – atrodo, ir išsimiegojote gerai, ir nepersidirbote, bet nėra jėgų atlikti net paprasčiausiems darbams, ir viskas, kas anksčiau buvo lengva, dabar pasidarė kaip didžiausias darbas. Kai kurie žmonės taip pat gali skųstis nuotaikos svyravimais, motyvacijos nebuvimu ir net apatija.
  • Žemas kraujo spaudimas.
  • Svorio priaugimas arba nesugebėjimas jo numesti net tuomet, kai renkatės sveiką subalansuotą mitybą.
  • Virškinimo sistemos sutrikimai, dažnai pasireiškiantys vidurių užkietėjimu.
  • Plaukų slinkimas ir plauko struktūros pokyčiai.
  • Jums visada šalta. Ar pastebite, kad jūs visada su megztiniu, kai kitiems šilta? Ar jums ne kartą svečiai užsiminė, kad jūsų namuose labai karšta, kai jums atrodo, jog tai normali temperatūra?
  • Nepaaiškinami sąnarių skausmai ir raumenų silpnumas – net tada, kai nesportuojate ir neužsiimate jokia fizine veikla.
  • Nereguliarios, dažnai gausios mėnesinės.
  • Skundžiatės sausa oda, o kartais kamuoja nepaaiškinamas niežulys.
  • Depresija – labai dažnai skydliaukės negalavimų sukeltas susirgimas, tad, prieš griebiantis vaistų nuo depresijos, būtų gerai žinoti, ar skydliaukės veikla nėra sutrikusi.
  • Pablogėjusi atmintis ar koncentracija – kartais dar vadinamas „smegenų rūkas“.
Skydliaukė / „Fotolia“ nuotr.

Tad kokius tyrimus rekomenduočiau atlikti, jei jus kamuoja ne vienas iš anksčiau minėtų simptomų?

Tyrimai, kuriuos dažnai atlieka ir šeimos gydytojai:

  • tirotropinis hormonas (TTH);
  • laisvas tiroksinas (LT4).

Retai atliekami poliklinikoje, tačiau itin svarbūs norint išsiaiškinti skydliaukės veiklą:

  • laisvas trijodtironinas (LT3);
  • antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę;
  • antikūnai prieš tiroglobuliną.

Įdomu ir tai, kad net atlikus visus šiuo tyrimus ir gavus neigiamą atsakymą, negalima užtikrintai sakyti, jog jūsų skydliaukės veikla nėra sutrikusi, jei jus ir toliau kamuoja šie simptomai, ir visos kitos priežastys buvo ištirtos (pavyzdžiui, plaukų slinkimas gali būti ir geležies trūkumo priežastis, energijos nebuvimas gali būti nulemtas cukraus lygio kraujyje svyravimų). Nuostabu tai, kad natūrali medicina savo „krepšelyje“ turi daug natūralių produktų, kuriuos mūsų skydliaukė labai mėgsta.

O pabaigai norėčiau paminėti, jog dažniausiai savo praktikoje susiduriu su Hašimoto tiroiditu, tai dažniausiai pasireiškianti hipotiroidizmo forma. Tai autoimuninis sveikatos sutrikimas, kuomet imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus, kurie, šiaip reikalingi mus apsaugoti nuo bakterijų ir virusų, pradeda pulti mūsų pačių audinius. Autoimuninio pobūdžio susirgimai yra labiausiai auganti sveikatos problemų sritis, jie kamuoja žmones dažniau nei vėžiniai ir kraujotakos susirgimai kartu sudėjus, tad kitame straipsnyje aptarsime pagrindinius principus, ką daryti, jei skundžiatės vienu iš autoimuninės sistemos susirgimų.