Neringa Rekašiūtė: „Šiuolaikinės technologijos visiems leidžia tapti fotografais“

Neringa Reka6i8t4 / Roko Darulio nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-02-09 14:33
Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje žinoma fotografė ir visuomenininkė Neringa Rekašiūtė yra viena įdomiausių moterų Lietuvos meno pasaulyje. Garsėjanti vizualiai patraukliomis, tačiau drąsiomis, o kartais ir provokuojančiomis nuotraukomis, ji pasižymi aiškiai išreikšta feministine pasaulėžiūra, domėjimusi lygiomis galimybėmis ir visuomenėje suformuotų normų dekonstravimu. Neoficialia Visagino ambasadore laikoma Neringa sutiko pasidalinti mintimis apie fotografiją, apie jos pokyčius įsigalėjus išmaniesiems telefonams bei pasidalinti patarimais su žmonėmis, kurie nori žengti pirmuosius nedrąsius žingsnius fotografijos pasaulyje.

Nuo politikos prie meno

Neringa susidomėjo fotografija dar studijuodama politikos mokslus Vilniaus universitete. Studijų metu pasijutusi apsupta teorijų ir aukštų materijų akademinės aplinkos ir pritrūkusi kūrybiškumo, ji pajuto poreikį atrasti kažką labiau apčiuopiamo. Neringa prisipažįsta visada buvusi labiau praktikė, antropologė. Realus ir apčiuopiamas darbas visad jai teikdavo daugiau malonumo nei sausa teorija. Fotografija labai tiko jos polinkiui tyrinėti, suteikė galią pasireikšti smalsumui ir užkalbinti žmones.

„Gerai atsimenu savo pirmąjį fotoaparatą, kuris net nebuvo mano, o mano gero draugo. Skolindavausi iš jo dabar jau senutį „Canon“ su kitiniu objektyvu. Kai pajunti aistrą fotografuoti, technika tampa tik nereikšminga detale. Svarbiausia yra turėti idėjų ir norėti pasakoti istorijas vaizdu. Jeigu toks noras dega viduje, viskas tampa įmanoma, nesvarbu, kokia kamera būtų tavo rankose“, – atsiminimais dalinasi Neringa.

Neringos Rekašiūtės nuotr.
Neringos Rekašiūtės nuotr.

Unikalūs ir ambicingi planai

Garsiai Lietuvoje aptartų projektų „Jie laimėjo loteriją“ ir „Savanorės“ autorė Neringa Rekašiūtė niekada savęs neribojo tik viena siaura sritimi. Pradėjusi nuo mados fotografijų, vėliau perėjo prie nuogų moteriškų formų fotografijos – visada sau leido ieškoti, atrasti ir transformuotis.

Šiuo metu Neringos dėmesį labiausiai prikaustė dokumentinės istorijos. Fotografė veda dvi tęstines istorijas: vieną apie Irano LGBT+ jaunimą, kita koncentruojasi į Visagino miestą. Pastaroji dokumentinė serija pavasarį bus eksponuojama interaktyvioje fotografijų parodoje. Neringos vizija leidžia manyti, kad tai taps daugiau negu paroda, o meno instaliacija – potyriu.

Neringos Rekašiūtės nuotr.
Neringos Rekašiūtės nuotr.

„Savo ilgalaikius projektus ir meninius užmanymus dažniausiai fotografuoju juostine „Mamiya c330“ kamera, tačiau, kaip ir daugelis, mėgstu įmažinti savo kasdienybę. Pasivaikščiojimus gamtoje, čiuožinėjimą ant ledo ar kitas mažas gyvenimiškas akimirkas, kurių nenoriu pamiršti, įamžinu visada po ranka esančiu telefonu“, – atvirauja menininkė, pridurdama, kad pastaruoju metu nemažai vaizdų užfiksavo su „Huawei Mate 10 Pro“.

Fotografas, kuris slypi kiekviename iš mūsų

Anot Neringos, jausmas, gylis ir spalvos, kurias galima išgauti juostine fotografija, jai niekada nebus pakeičiama skaitmeniniais formatais. Tačiau kalbant apie skaitmenines kameras ir telefonus, skirtumai tarp jų nuolat nyksta, o su tokiais telefonais, kaip „Huawei Mate 10 Pro“ kurie turi profesionalias „Leica“ kameras, tas skirtumas tuoj visiškai išnyks.

Neringos Rekašiūtės nuotr.
Neringos Rekašiūtės nuotr.

„Šiuolaikinės technologijos fotografiją padaro vis labiau prieinamą visiems. Šviesos pajutimas, sugebėjimas išnaudoti telefonų kamerų galimybes ir pagrindinių principų perpratimas yra svarbu. Pavyzdžiui, kompoziciją vieni pajunta geriau, kiti – prasčiau, tačiau tai yra išmokstama”, - sako ji.

Autorė pataria studijuoti dailininkų paveikslus, stebėti, kaip juose yra atspindimas šviesos kritimas. Ji įsitikinusi, kad neverta bijoti prasto apšvietimo ar patirties trūkumo, svarbiausia eksperimentuoti, žaisti ir būtinai atsisakyti mechaninio kitų darbų atkartojimo.

„Aš esu įsitikinusi, kad mes visi esame fotografai, jeigu tik norime ir siekiame tokie būti. Man atrodo, kad fotografai yra žmonės, kurie įgyvendina idėjas, aukoja savo laiką ir pasakoja vaizdais. Jei fotografuojate tik savo maistą, asmenukes ir keliones – gal ir nesate fotografas, bet manęs per daug irgi nereikia klausyti. Galbūt vis dėlto esate? Apie viską galima diskutuoti, interpretuoti ir vertinti skirtingai“, – savo liberalia fotografijos filosofija dalinosi menininkė.

Neringos Rekašiūtės nuotr.
Neringos Rekašiūtės nuotr.

Kokiu telefonu fotografuoja Neringa?

Pašnekovė prisipažino, kad jos naudojamas „Huawei Mate 10 Pro“ sužavėjo meniška fono išliejimo funkcija „bokeh“, kuri leidžia daryti išskirtinius portretus ir telefone esančio dirbtinio intelekto gebėjimu atpažinti objektus, į kuriuos yra nukreiptas objektyvas. To fotografijos profesionalei užtenka, kad žaisdama šviesa ir aplinka darytu įsimintinas nuotraukas.

„Naujasis mano telefonas yra puikus pasirinkimas, norintiems daryti kokybiškas nuotraukas ir gal net visiškai atsisakyti kitų fotoaparatų. Vienas žymiausių Lietuvos gatvės fotografų – Ramūnas Danisevičius, jau seniai naudoja „Huawei“. Aš vis stebėdavau jo telefonu darytas nuotraukas. Fantastiškos! Ypač išskirtiniai yra jo monochrominiai kadrai. Galų gale, išbandžiau tai pati ir galiu pasakyti, kad fotografijai „Huawei“ telefonas yra tikrai protinga investicija. Ką ir kalbėti apie patogumą, juk telefoną visad turime su savimi. Taip galite būti tikri, kad joks gyvenime pasitaikantis kadras nepraslys pro akis ir jį galėsite įsiamžinti“, – mintimis dalinosi pašnekovė ir dar kartą pabrėžė, kad reikia nebijoti žaidimo ir paieškų, nes jose ir gimsta fotografai.

Neringos Rekašiūtės nuotr.
Neringos Rekašiūtės nuotr.

Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai