Nejuokaukite su tuo, ką valgote: kaip maitintis „švariau“

Maistas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
AA

Mitybos teorijos kinta greičiau, nei spėjame nutarti gyventi sveikiau ir virtuvės spinteles pripildyti „tinkamo“ maisto. „Švari mityba“ – madinga tendencija, ir nesunku suprasti, kodėl. Sekant jos tikslais (kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, iš maisto gauti būtinų maistingų medžiagų atsisakant dirbtinių ingredientų ir toksinų, ir pan.) galima išvengti tokių ligų, kaip II tipo cukrinis diabetas, Krono liga ar kai kurių vėžio rūšių.

Norite sužinoti, kaip maitintis „švariau“? Štai keli patarimai.

1. Rinkitės natūralų maistą

Europoje pusgaminių kasmet parduodama vis daugiau. Gydytojas Laurent᾽as Chevallier, knygos „Valgykite kaip anksčiau: geriausia dieta“ autorius, teigia, kad procesai, kurių metu perdirbami natūralūs produktai, mažina jų maistinę vertę ir yra viena priežasčių, sukeliančių tokio maisto vartotojų antsvorį. Įsisavindami sočiuosius ar hidrintus riebalus, cukrų, rafinuotus (balintus) miltus ir konservantus kenkiame organizmui – jį „šiukšliname“. Ir priduria, kad miltai, iš kurių pramoniniu būdu buvo pašalinti gemalai ir sėlenos, praranda 75 proc. vitaminų, mineralų ir skaidulų.

Ką galite padaryti? Visų pirma, atkreipkite dėmesį į nuolat perkamų produktų „krepšelį“. Jame turėtų būti kuo daugiau natūralių ir kuo mažiau pramoniniu būdu apdorotų maisto produktų. Palikite šviežias jūrų gėrybes, kiaušinius, jogurtą be priedų, šviežią sūrį, liesą mėsą, daržoves ir vaisius, riešutus, sėklas. Jei negalite atsisakyti apdorotų maisto produktų, geriau rinkitės natūraliu būdu šaldytus arba konservuotus.

2. Gaminkite saugiai

Kai kurie virtuvės įrankiai gaminami iš melamino, ftalatų, bisfenolio ir netgi toksinių metalų turinčių medžiagų. Dėl tam tikrų maisto gaminimo būdų išsiskiria heterociklinių aminų ir policiklinių aromatinių angliavandenilių – medžiagų, įtariama, turinčių įtakos susirgti vėžiu.

Ką galite padaryti? Rinkitės nerūdijančio plieno menteles ir meskite lauk pagamintas iš aliuminio. Be to, maistą gaminkite ant lėtos ugnies ir stenkitės jo neprideginti.

3. Skaitykite etiketes

Net nekalčiausiai atrodantis produktas gali turėti įtartinų sudedamųjų dalių. Esama ir tokių, kurie etiketėje pavadinti vienaip, bet iš tiesų neturi nieko bendra su minimu produktu. Pavyzdžiui, sūrio gaminys nėra sūris, o tik pieno baltymų, riebalų ir emulsiklių mišinys.

Ką galite padaryti? Nepirkite produktų, jeigu jų sudedamųjų dalių sąrašas itin ilgas ir / arba jame įrašyti daugiau nei trys priedai, o pagrindinis ingredientas atsiduria trečioje ar tolesnėje vietoje; jei minimas palmių aliejus ar iš dalies hidrinti riebalai arba pastebite, kad yra „ne vietoje“ esančių priedų (tarkim, maistinių dažų pomidorų padaže).

4. Mokykitės demaskuoti paslėptą informaciją

Nors rašoma, kad produktas „natūralus“, dažnai yra priešingai – jame gausu ingredientų, kurių turėtų būti sumažinta maksimaliai.

Kai kurie prekių ženklai sukuria terminus ir juos naudoja logotipuose siekdami pabrėžti produktų sveikumą ir kokybę, net jei jie ir neatspindi šių savybių. Pavyzdžiui, nors neretai rašoma, kad produktas „natūralus“, „rankų darbo“ arba „tradicinis“ tam, kad pirkėjai manytų, kad jis yra sveikas, pagamintas be dirbtinių priedų, dažnai yra priešingai – jame gausu ingredientų, kurių turėtų būti sumažinta maksimaliai.

Ką galite padaryti? Tyrinėkite pakuotę. Apibūdinant ekologiškus maisto produktus paprastai ant pakuočių yra naudojamas užrašas „ekologiškas“, taip pat gali būti naudojami ir trumpiniai „bio“, „eko“ atskirai arba junginiuose. Norėdami žinoti, ar produktas iš tiesų ekologiškas, ant pakuotės būtinai ieškokite ir tai patvirtinančio nacionalinio ar sertifikuoto Europos Sąjungos logotipo – vadinamojo Europos lapo.

Moteris skaito etiketę / Vida Press nuotr.

5. Rinkitės (bent iš dalies) ekologišką maistą...

...ir iš lėkštės išmesite krūvą pesticidų.

Ką galite padaryti? Toksikologai pataria rinktis ekologiškus maisto produktus, geriausia vietinės kilmės. Ūkininkų turgeliuose pirkite ankštines kultūras, kruopas, kiaušinius, arbatas, vaisius ir daržoves.

6. Derinkite baltymus

2010-aisiais žiniasklaida ūžė, kad tam tikros žuvys gausios sunkiųjų metalų. 2015-aisiais – kad perdirbtos mėsos produktai sukelia riziką susirgti vėžiu. Tad ką turėtume valgyti?

Ką galite padaryti? Valgykite žuvų, geriau smulkesnių ir riebesnių, dukart per savaitę, ir liesos mėsos kartą ar du. Nepamirškite ir kiaušinių, kruopų, ankštinių kultūrų, riešutų.

7. Reguliuokite cukraus kiekį

Sveikatos specialistai teigia, kad per dieną turėtume suvartoti ne daugiau nei 25 g cukraus. Reikėtų atminti, kad ant mūsų stalo patenka nemaža dalis paslėpto cukraus, pavadinto gliukoze arba fruktoze, maltoze ir pan.

Ką galite padaryti? Palaipsniui cukrų kavoje keiskite cinamonu ar vanile, o saldintus gėrimus – vandeniu. Rinkitės kompotą, vaisių salotas ar jogurtą, saldintus ananasais arba avietėmis. Jei gaminate desertą, dėkite perpus mažiau cukraus, nei rašoma recepte.

Skaitykite daugiau