Nebūk tobula – būk laiminga

Moteris / Vida Press nuotr.
Moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-08-09 21:19
AA

Ar mylite savo kūną? Ar elgiatės su juo kaip su tvirtove: pietums renkatės žaliuosius kokteilius ir daržoves, sportuojate, ar tik džiaugiatės galėdama pakilti nuo sofos? Prancūzės turi sparnuotą posakį „gerai jaustis savo odoje“, t. y. būti gražiai, laimingai, mylėti save tokią, kokia esi. Mes ne prancūzės, bet susikurti laimingą ir sveiką kūną galime. Dietos – ne visada išeitis. Svarbu, ar sugebėsime atrasti ryšį tarp veidrodyje matomo vaizdo ir sveiko mąstymo.

Socialiniai tinklai, tinklaraščiai, madų žurnalai formuoja tobulo kūno įvaizdį. Džiaugtis dailiomis linijomis ir lygiu veidu gal ir bus įmanoma, jei valgysime tik salotas ir turėsime asmeninius trenerius. Vis dėlto, nors niekada nėra buvę lengviau rasti informacijos apie sveiką gyvenimo būdą ir mitybą, gyvename pernelyg sėsliai, o nutukusių žmonių daugėja.

Visa tai emocijos...

Anot gydytojų, tinklaraščiai apie sveiką mitybą ar sportininkų paskyros socialiniuose tinkluose – visa tai, kas neva turėtų padėti rūpintis puikia savijauta ir skatinti sveiką gyvenimo būdą, gali turėti priešingų pasekmių. Manija maitintis sveikai ne vieną verčia laikyti blogu tam tikrą maistą ir trukdo tiesiog džiaugtis gyvenimu.

Atsiranda emocinių valgymo sutrikimų: kai jaučiatės liūdna, esate susierzinusi ar nusivylusi, maistas, kurio įprastai nevalgytumėte, padeda greitai „susidoroti“ su problema. Praėjus silpnumo akimirkai, imate save kaltinti ir pasijuntate lyg užburtame rate: „Štai ir vėl susimoviau. Dabar jau tikriausiai nieko tokio, jei suvalgysiu dar ir maišelį traškučių...“ Emociniai aspektai ir mąstymas „viskas arba nieko“ užprogramuoja išankstinę nesėkmę. Mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad dietų besilaikančios moterys, linkusios daugiau valgyti, kai susiduria su psichologiniais sunkumais, bėgant laikui ne tik netekdavo mažiau svorio, bet ir greičiau jį susigrąžindavo.

Valgyti kuo įvairesnį maistą ir neturėti išankstinių nuostatų naudinga ir kūnui, ir psichikai.

Keičiant valgymo įpročius svarbu, kaip save vertinate. Jei žiūrėdama į veidrodį nesate patenkinta išvaizda ir save dėl to smerkiate, vadinasi, esate sau pernelyg griežta. Tik pažvelgusi į savo kūną atlaidžiau pasirinksite išmintingesnes ir naudingesnes priemones tikslui pasiekti. Mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės: valgyti kuo įvairesnį maistą ir neturėti išankstinių nuostatų naudinga ir kūnui, ir psichikai. Niekam nesakyti „ne“ – jau gera pradžia.

...ir žiniasklaida

Jei kada nors instagrame mėginote sekti kurios nors garsenybės gyvenimo ir kūno pokyčius, greičiausiai pritarsite, kad matomus vaizdinius daugelis priimame pernelyg asmeniškai. Pernai paskelbtos studijos duomenimis, televizija gali daryti milžinišką įtaką tam, kaip žmonės įsivaizduoja idealią moters figūrą. Nikaragvoje buvo atliktas tyrimas: apklausti miestiečiai ir kaimiečiai – žiūrintys televizorių ir jo nežiūrintys. Tiriamieji, teigiantys, kad jiems patraukliausios moterys, turinčios aukštą KMI, buvo grupėje žmonių, kurie jo nežiūri. Ir atvirkščiai. Taigi jei žiniasklaidos įtaka tokia milžiniška, kaip mums susitaikyti su tuo, ką matome veidrodyje?

Pirmas žingsnis – sugebėti žiūrint į veidrodį matyti privalumus. Vien dėl to, kad niekada nevilkėsite bikinio, sprausitės į liekninamuosius drabužius, nekreipsite dėmesio į juokelius apie apkūnias moteris ir pati nevartosite žodžio „stora“, aplinkiniai neims jūsų laikyti liekna. Moterys nėra tobulos – kiekviena rastų, ką norėtų pakeisti, vis dėlto svarbu tai, kokią save matote. Vienos veidrodyje įžvelgia atsikišusį pilvą ir stangrumą praradusias krūtis, kitos pastebi išraiškingas akis ar puikius plaukus. Sveika ir sveikintina vertinti visumą, netyrinėti savęs po gabalėlį ir neapsistoti ties vienu neva didžiausiu trūkumu.

Keisti įpročius

Jei jums iš tikrųjų nepatinka tai, ką matote veidrodyje, nuo ko verta pradėti pokyčius ir kaip nepasiklysti tų pokyčių džiunglėse? Viena yra girdėti įkvepiančias pažįstamų pažįstamų istorijas, visai kas kita – kurti savąją. Pokyčiai aplanko tuos žmones, kurie ryžtasi susiimti, nustoja jausti priklausomybę nuo varžančių ir neleidžiančių visavertiškai gyventi dalykų.

Geriausiai sekasi keistis turint ne didingų, o mažų planų. Tarkim, nuspręskite: „Kai nueisiu į parduotuvę, nusipirksiu daržovių.“ arba „Rytais darysiu jogą.“ Nuolat sau tai primindama suprasite: „Aš visada perku daržovių.“ arba „Pirmadieniais visada darau jogą.“ Pamėginkite kelias dienas rašyti maisto ir jausmų dienoraštį: pasistenkite užčiuopti ryšį tarp to, ką valgote, kodėl valgote ir kaip vėliau jaučiatės. Toks dienoraštis leis nustatyti maisto, kurį renkatės, ir emocijų santykį.

Vienas galingiausių ginklų – suteikti vaizduotei malonumą pamatyti save tokią, kokiai norisi būti.

Maži sumanymai lygu mažos taisyklės lygu maži nauji įpročiai. Ilgainiui pastebėsite, kad mąstote kitaip nei anksčiau ir esate atvira dar didesniems pokyčiams. Dažnai nesuvokiame, kokių valios pastangų gali pareikalauti nauji įpročiai. Vienas galingiausių ginklų keičiantis – suteikti vaizduotei malonumą pamatyti save tokią, kokiai norisi būti.

Kūnas gali

Fizioterapeutai vieningi: svarbu pradėti vertinti kūną ne už tai, kaip jis atrodo, o ką jis gali. Džiaukitės, kad galite lengvai vaikščioti, bėgioti, šokinėti. Tai sveiko kūno privalumai, kurių ignoruoti neįmanoma. Visi senstame, todėl kažkada nesugebėsime daryti to, ką galime dabar.

Gyvenimas nėra nuolatinis sėdėjimas prieš veidrodį ir trūkumų ieškojimas. Jis skirtas gyventi: turėti jėgų ir energijos daryti tai, ką norite, susitikti su draugais, megzti naujas pažintis, vytis svajones; mylėti, šokti, keliauti, plaukioti, jaustis energingai ir gyvai. Skamba lyg puikus receptas? Taip ir yra: mėgaukitės būdama savimi. Ir pamirškite, kad kažkada sau sakėte: „Nekęsiu savęs tol, kol nepavirsiu Gisele Bundchen.“ Tai jūsų laikas – žibėti ir puikiai jaustis.