Naujojoje Zelandijoje serialo „Ksena“ aktorė suimta per protestą prieš naftos paieškas prie Aliaskos

Lucy Lawless / „Scanpix“ nuotr.
Lucy Lawless / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2012-02-27 13:01
AA

Buvusi televizijos serialo „Ksena: karingoji princesė“ (Xena: Warrior Princess) aktorė Lucy Lawless pirmadienį buvo suimta Naujoji Zelandijoje po to, kai kartu su kitais protestuotojais tris dienas buvo užėmusi vieną gręžimo laivą, siekiant sutrukdyti planams ieškoti naftos prie Aliaskos krantų, pranešė žaliųjų organizacija „Greenpeace“.

Policija užlipo ant 53 metrų gręžimo bokšto laive „Noble Discoverer“, stovinčiame Taranakio uoste Šiaurinėje saloje ir suėmė L.Lawless kartu su kitais penkiais „Greenpeace“ aktyvistais, nurodė organizacija.

Protestuotojai nesipriešino ir nulipo nuo bokšto, o vėliau pasišalino iš laivo be tolesnių incidentų, informavo policija.

„Greenpeace“ pridūrė, kad protestuotojai buvo apkaltinti neteisėtu įsibrovimu ir kad ketvirtadienį jie stos prieš teismą.

L.Lawless įsiveržė į „Noble Discoverer“ penktadienį paryčiais, siekiant neleisti šiam laivui išplaukti į Arktį, kur Didžiosios Britanijos ir Olandijos naftos milžinė planuoja žvalgyti jūrinius naftos telkinius.

„Šis skyrius baigtas, tačiau mūšio dėl Arkties išgelbėjimo istorija dar tik prasidėjo“, – sakoma L.Lawless pranešime.

Naujosios Zelandijos pilietė, kuri kūrė pagrindinį vaidmenį fantastikos seriale „Ksena“ 1995-2001 metais, jau seniai yra aplinkosaugos aktyvistė, o „Greenpeace“ 2009 metais ją paskelbė savo ambasadore.

L.Lawless penktadienį sakė naujienų agentūrai AFP nesijaudinanti, kad gali būti suimta dėl šios demonstracijos.

„Tai man mažiausiai rūpi, – aktorė ir dainininkė sakė naujienų agentūrai AFP, paskambinusi iš laivo mobiliuoju telefonu. – Esu giliai tikinti. Mums reikia pradėti pereiti prie atsinaujinančių šaltinių energetikos dabar; mums nereikia keliauti į pasaulio kraštą, kad išsiurbtume naftą iki paskutinio lašo.“

JAV Vidaus reikalų departamentas pernai rugpjūtį suteikė „Shell“ preliminarų leidimą gręžti žvalgomuosius gręžinius Arkties vandenyne, o aplinkosaugos aktyvistai šį žingsnį vadino nedovanotinu.

JAV pareigūnai žadėjo atidžiai stebėti, kaip įgyvendinami „Shell“ planai žvalgyti naftos telkinius sekliuose vandenyse Boforto jūroje prie Aliaskos krantų, siekiant užtikrinti, kad šios operacijos būtų atliekamos „saugiai ir nepažeidžiant aplinkosaugos normų“.

Tačiau žalieji vis tiek tvirtina, kad šis projektas kelia pavojų laikinei gamtai ir čiabuvių bendruomenėms šiame atokiame regione, argumentuodamos, kad gręžimo darbai atšiauriomis Arkties sąlygomis tampa labai sudėtingi, o įvykus naftos išsiliejimui būtų itin sunku išvalyti teršalus.

Jie taip pat primena ekologinę katastrofą, kilusią Meksikos įlankoje 2010 metais po avarijos bendroves BP naftos platformoje „Deepwater Horizon“, pateikdami kaip pavyzdį grėsmių, susijusių su naftos gavyba iš jūros gelmių.

Lucy Lawless protestuoja / AP/„Scanpix“ nuotr.