Naujoji mokinių karta – ypatinga

Z karta / Shutterstock nuotr.
Z karta / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-01 15:00
AA

Dabartiniai ir būsimi moksleiviai, gimę nuo 2003 iki 2023 metų, priklauso Z kartai. Tai interneto karta, kuri informaciją priima ir apdoroja kur kas greičiau nei gebėjo jų tėvai ar seneliai. Patyrę mokytojai susiduria su nemenkais iššūkiais, kad prikaustytų sumanių mažų žmonių dėmesį.

Kiekvienos kartos atstovai turi savo mokymosi ypatumus, todėl labai svarbus tampa mokytojo uždavinys – kaip jiems perduoti žinias, kurios ne tik sudomintų, būtų suprastos, bet ir įsimintų. Net dešimt ar daugiau metų mokytojavimo negarantuoja, kad patikrinti metodai yra patys tinkamiausi, nes keičiantis mokinių kartoms, turi keistis ir tobulėti mokymosi metodikos. Kuo ypatingi šios kartos mokyklinukai?

Net dešimt ar daugiau metų mokytojavimo negarantuoja, kad patikrinti metodai yra tinkamiausi, nes keičiantis mokinių kartoms, turi keistis ir mokymosi metodikos.

Z kartos atstovai greitai ir puikiai įvaldo naujausias informacines ir komunikacines technologijas, tačiau taip pat jiems sunku išlaikyti dėmesį, stinga kantrybės. Taip yra todėl, kad jau dvimečiai trimečiai žaidžia lavinamuosius žaidimus planšetiniuose kompiuteriuose, išmaniuosiuose telefonuose ir yra įpratę prie greitos vaizdų bei garsų kaitos.

Pasirinkimo troškimas

Šiuolaikiniams mokiniams apibūdinti puikiai tiktų žodis „laisvi“. Vaikai nebijo svetimų žmonių ir mokytojai jiems labiau ne autoritetas, kiek draugai – įsakmus tonas ir reikalavimai nėra tinkami. Z kartos atstovai nori bendrauti atvirai ir jaustis laisvi, todėl nurodymas spręsti konkretų uždavinį gali būti pasitiktas su pasipriešinimu, o leidimas rinktis, kurį iš analogiškų uždavinių spręsti, bus priimtas palankiai.

Gerą savijautą ir norų darbą pamokoje garantuoja iš mažesni pasirinkimai. Pavyzdžiui, ką pamokoje vaikai veiks pirmiau arba kokie bus uždavinio veikėjai, ar kur jie važiuos. Svarbiausia – liberalumas, draugiškas mokytojos tonas.

Virtualiai aktyvūs

Nemažą savo laiko dalį net pradinukai įpratę leisti įbedę akis į kompiuterio, planšetės ar išmaniojo telefono ekraną, todėl jiems gana sudėtinga išlaikyti žvilgsnį, kai kalba gyvai. Paprastai bendraudami socialiniuose tinkluose rašo trumpas žinutes ar komentarus, todėl mintis reikšti daugeliui paprasčiau raštu.

Pedagogai tvirtina, kad didžiausią stresą Z kartos atstovai patiria tada, kai reikia ką nors pasakoti ir pristatyti prieš auditoriją, diskutuoti, todėl būtent šiems gebėjimams tiek mokytojai, tiek tėvai turi skirti daugiausiai dėmesio. Lavinti tiesioginį bendravimą galima ir laisvalaikiu, tiesiog prašant, kad vaikas papasakotų apie tai, kas vyko mokykloje, atpasakotų įdomiausią knygą ar filmuką. Suaugęs turėtų stengtis kuo ilgiau išlaikyti pokalbį, vis rasdamas papildomų klausimų.

Socialiniai tinklai gali tapti ir puikia erdve mokytojui ar klasės auklėtojui bendrauti su mokiniais, juos ugdyti. Kai kurios užduotys, pavyzdžiui, diskusijos apie perskaitytas knygas gali būti atliekamos ir čia.

Mama ir vaikas. / Fotolia nuotr.

Priemonė – bendravimas

Dar prieš dešimtmetį ar dvidešimtmetį visai rimtai buvo manoma, kad geriausi auklėjimo priemonė diržas. Per paskutinius kelerius metus smurtas prieš vaikus galiausiai tapo visai netoleruotinas ir pasiekti, kad mažieji klausytų, mokytųsi, reikia kitomis priemonėmis.

Anot psichologų, geriausias būdas auklėti Z kartos vaikus yra bendravimas – ne kritikuoti ir ne barti. Kritika gali suveikti tą akimirką, vaikas neabejotinai jus išgirs, bet ilgalaikio poveikio tikrai nebus. Jeigu mes, tėvai, ar mokytojai mokyklose kritikuos, bars, drausmins ir pyks, vargu ar tas mažas žmogus pasitikės savimi. Reikia ieškoti būdų, kaip padėti, o ne priekaištauti, svarbiau drąsinti ir įvertinti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pirmasis vaiko telefonas. Ką turėtų žinoti tėvai

Pirmiausiai tėvai turi pakankamai laiko skirti savo vaikams ir būti dėmesingi klausydami, išklausydami ir rodydami supratingumą. Tik taip sužinosime, kaip vaikas mąsto, kaip supranta pasaulį, ko siekia. Tokia pat sudėtinga užduotis tenka ir pedagogams – reikia rasti būdą, kaip prieiti prie kiekvieno vaiko ir kaip jam perduoti tas žinias, kurias turi ugdytojas.

Technologijos – ne tik laisvalaikiui

Tikriausiai teko girdėti apie mokytojus, kurie pamokos pradžioje surenka vaikų telefonus ir padeda nepasiekiamoje vietoje, kol baigsis pamokos. Taip daryti ne visai teisinga. Šiuolaikinės technologijos, tinkamai naudojamos, gali būti pasitelktos ne trukdyti mokytis, bet tobulinti mokymosi procesą.

Vis labiau populiarėja elektroninės pratybos, kurios ne tik pradinukų dalią tampyti už save didesnes kuprines, bet ir labiau sudomina moksleivius nei įprastos.

Epratybos.lt tinklapyje mokiniams pateikiamos pasaulio pažinimo ir matematikos užduotys, skirtos būtent skaitmeninės kartos, aktyviems, klausimus keliantiems vaikams. Intriguojančias ir įdomias EMA pratybų užduotis, derančias prie mokykloje dėstomo kurso, rengia praktikuojantys kvalifikuoti pedagogai. Mokslo metų pradžioje ir pabaigoje galima įvertinti savo mokinuko žinių lygį. Užduotys atliekamos kompiuteriu, planšete ar išmaniuoju telefonu Z kartos atstovams visuomet patrauklios, tad mokomasi bus noriai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Metas susidraugauti su išmaniosiomis programėlėmis