Naująją Covid-19 atmainą atradęs Gytis Dudas – apie profesiją ir užgaulius komentarus dėl išvaizdos

Genominis epidemiologas dr. Gytis Dudas / Asmeninio albumo nuotr.
Genominis epidemiologas dr. Gytis Dudas / Asmeninio albumo nuotr.
VALDAS PUTEIKIS
Šaltinis: Žmonės
2021-04-22 15:39
AA

Drauge su mokslininkų grupe naująją SARS-CoV-2 atmainą (B.1.620) Vilniaus Santaros klinikose aptikęs genominis epidemiologas dr. Gytis Dudas (32) – vienas iš nedaugelio pasaulyje pripažintų mokslininkų, kurio nuomonės iš televizoriaus ekrano laukiame kaip pranašystės. Virusus tyrinėjantis biologas remiasi pačiais naujausiais metodais ir daro išvadą: „Prisikeliavome! Tik maksimaliai pristabdyta pasaulio gyventojų migracija gali užkirsti kelią virusams ir jų mutacijoms. Kitu atveju turėsime išmokti gyventi su jais, kovoti su jais, o neretai – ir mirti nuo jų.“

Iš tavo veiklos, kuria šiuo metu užsiimi kaip virusų tyrėjas, ir iš paskelbtų solidžių mokslinių darbų susidaro įspūdis, kad gyveni mikropasaulyje ir kad realus „milžinų“ pasaulis tau mažiau pažįstamas.

Galbūt galima sakyti ir taip. Nuo bakalauro studijų iki daktaro darbo Edinburgo universitete ir iki pat šios akimirkos esu visiškai pasinėręs į plika akimi nematomą pasaulį, tokią savo būseną vadinu šimtaprocentiniu pašaukimu. Kartais atsiduriu situacijose, kai vieną ar kitą gamtos mokslo tiesą, susijusią su virusais, žinau vienintelis pasaulyje.

Tai – ypatingas jausmas: atradimo, entuziazmo, pasididžiavimo ir tam tikros baimės, ar galutinai pavyko vieną ar kitą mokslinę tiesą įrodyti. O apmaudžiausias jausmas aplanko tada, kai jau beveik esi pasiekęs rezultatą, bet menka klaida ar netikslus tyrimas sugriauna visą dienos, savaitės ar mėnesio darbą.

Tam tikra prasme esu panašus į astronomą, kuris skverbiasi į neaprėpiamą visatą. Man neaprėpiama visata yra virusų ir mikroorganizmų pasaulis. Emociškai vis dar stebina, kad Marsą užkariaujantis žmogus bejėgis prieš visų virusų gebėjimą save kopijuoti, tai yra koduoti vieną geną, kurio darbas – kopijuoti viruso genomą...