Nauja lankytina vieta: Sudargo krašte atidengta skulptūra J.Salingerio romanui „Rugiuose prie bedugnės“

Skulptūros Sudarge atidengimo ceremonijos svečiai/Vlado Ščiavinsko nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-06-19 18:07
Penktadienį Šakių rajone, šalia Sudargo, Burgaičių kaime, atidengta skulptūra, skirta įamžinti rašytoją Jerome'ą Davidą Salingerį ir jo garsųjį romaną „Rugiuose prie bedugnės“.

„Tai daugiau paminklas ne J. Salingeriui, o jo romanui „Rugiuose prie bedugnės“, nes tai viena geriausių knygų pasaulyje“, – BNS sakė vienas iš idėjos autorių, televizijos prodiuseris Rolandas Skaisgirys.

Iš Sudargo yra kilęs J.Salingerio senelis, todėl skulptūrai pasirinkta būtent ši vieta. Nerijaus Ermino sukurta skulptūra – tuščiaviduris žmogaus siluetas – stovi lyg ant bedugnės krašto.

„Skulptūra stovi prie piliakalnių pradžios, nuo jo atsiveria vaizdas į Nemuną. Ta vieta yra kerinti. Knygoje yra toks sakinys: „Aš labai norėčiau stovėti ant bedugnės krašto ir gaudyti vaikus, kurie bėga ir krenta į bedugnę“, – paminklo idėjos sumanymą aiškino R.Skaisgirys, pats irgi kilęs iš Sudargo.

Paminklo atidaryme dalyvavęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas idėją Sudargo krašte įamžinti romaną „Rugiuose prie bedugnės“ pavadino netikėtu žingsniu.

Skulptūra Sudarge/Vlado Ščiavinsko nuotr.
Skulptūra Sudarge/Vlado Ščiavinsko nuotr.

„Būtent tokie kūrybingi sprendimai pritraukia visuomenės dėmesį. Manau, kad tai gali paskatinti tiek pačios bendruomenės domėjimąsi savo vieta, praeitimi ir kūrybingumu, tiek ir viso pasaulio. (...) Vienas iš geriausių XX amžiaus kūrinių. Skaitytų jį paauglys ar vyresnis žmogus – kiekvieną jis paskatina pasitikėti savimi, ieškoti savęs, nebijoti būti kitokiu. Tas savitumo, saviraiškos ieškojimas yra svarbus kiekvienam žmogui bet kuriuo gyvenimo momentu. Šis kūrinys skatina kovą už laisvę“, – kalbėjo M.Kvietkauskas.

Pasak R.Skaisgirio, skulptūros sukūrimą parėmė per 200 žmonių – 8 tūkst. eurų jis surinko per savo 50-ąjį gimtadienį, o kitą pusę sumos sumokėjo asmeninėmis lėšomis.

Penktadienio renginyje svečiai galėjo pasijusti tarsi JAV užmiesčio klube. Nuotaiką kūrė fone skambanti 6-ojo dešimtmečio laikų muzika. Paskui susirinkusieji buvo pakviesti pirmieji pamatyti garsiosios knygos garbei iškilusios skulptūros.

J.Salingeris (1919 – 2010) – amerikiečių rašytojas, kūręs filosofinę, psichologinę, paslėptos potekstės prozą. Vienintelis jo romanas „Rugiuose prie bedugnės“ išleistas JAV 1951 metais. 

Aktorius Andrius Bialobžeskis skulptūros atidengimą pagerbė skaitydamas įsimintiniausias ištraukas iš knygos, kuri iki šiol yra viena perkamiausių pasaulyje. Išverstas į daugelį kalbų, romanas, kuriame pasakojama apie pagrindinio veikėjo paauglio Holdeno Caulfieldo išgyvenimus Niujorke, iki šiol yra vienas iš pagrindinių, moksleiviams perskaityti rekomenduojamų leidinių.

Kadangi „Rugiuose prie bedugnės“ aprašoma daug intriguojančių detalių, pavyzdžiui, pirmuoju asmeniu savo istoriją pasakojančio pagrindinio veikėjo Holdeno Caulfieldo nekaltybės praradimas ar jo pasipriešinimas netikroms vertybėms, leidinys padarė didžiulę įtaką herojaus bendraamžiams.

Skulptūra Sudarge/Vlado Ščiavinsko nuotr.
Skulptūra Sudarge/Vlado Ščiavinsko nuotr.
Temos:
Kultūra

Naujausi straipsniai