Nauja biografinė knyga apie Belgijos sosto įpėdinį sukėlė skandalą

Belgijos princas Philippe'as ir princesė Mathilde / „Scanpix“ nuotr.
Belgijos princas Philippe'as ir princesė Mathilde / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2012-11-03 17:30
AA

Belgijos karališkoji šeima pasipiktino dėl naujos knygos, kurioje 52 metų sosto įpėdinis princas Philippe'as pavaizduotas kaip vyras, visiškai netinkantis tapti šalies karaliumi.

Karališkieji rūmai šią savaitę žengė precedento neturintį žingsnį, pateikdami oficialų skundą žiniasklaidos etikos institucijai dėl vieno žurnalisto išleistos knygos „Karališkieji klausimai“ (Royal Questions), kurioje neigiamai atsiliepiama apie sosto įpėdinio charakterį ir santuoką.

Karališkoji šeima beveik niekada neatsakinėja į kaltinimus, tačiau šįkart pats princas Philippe'as praeitą savaitę paskelbė ne mažiau retą viešą knygoje išdėstytų teiginių paneigimą.

„Diena, kai (princesė) Mathilde ištarė “Taip„ man pasipiršus, buvo laimingiausia diena mano gyvenime“, – pareiškė jis.

Belgiją vienija trys dalykai: žavėjimasis karaliumi, pomėgis skrudintoms bulvytėms ir alui bei meilė nacionalinei futbolo rinktinei.

„Tokios reakcijos sulaukiama nepaprastai retai, – penktadienį komentavo istorikas Marcas Reynebeau, duodamas interviu telefonu. – Tarsi jie norėtų parodyti: “Galite teigti bet ką, tačiau neperlenkite lazdos„.“

Karališkosios šeimos įvaizdis ir patikimumas labai svarbus šioje Europos Sąjungos (ES) šalyje, kurią krečia nesutarimai tarp 6,5 mln. gyventojų, vartojančių olandų kalbą ir 4,5 mln. prancūzakalbių. Faktiškai Belgiją vienija trys dalykai: žavėjimasis karaliumi, pomėgis skrudintoms bulvytėms ir alui bei meilė nacionalinei futbolo rinktinei.

Žurnalistai penktadienį taip pat kėlė klausimus, kiek reikšmingas yra skandalingosios knygos autoriaus Frederico Deborsu (Frederiko Debersaus) gilinimasis į princo Philippe'o, kuris turėtų perimti sostą iš karaliaus Alberto II (Albero II), gyvenimą.

Žurnalistikos organizacija AJP paskelbė abejojanti, ar pareiškimai apie sosto įpėdinio „priverstinę santuoką“, jo „vaikų gimimą klinikoje, kuri specializuojasi dirbtinio apvaisinimo srityje“, iš tiesų atitinka „visuomenės interesą“.

Princui Philippe'ui visą gyvenimą teko kęsti abejones, ar jis yra tinkamas pakeisti savo tėvą, kuriam dabar 78 metai.

Sosto įpėdinis buvo laikomas užsidariusiu ir nerangiu žmogumi, kurio charizma ne didesnė nei valstybės tarnautojo. Iki jo sužadėtuvių prieš daugiau nei dešimtmetį atrodė, kad princas pasiryžęs visą gyvenimą likti viengungis.

„Visuotinė nuomonė – jis netinka būti karaliumi, – sakė M.Reynebeau. – Aišku, niekas nieko nežino, nes visa tai tėra prielaidos.“

Karaliaus Alberto, paveldėjusio sostą iš savo brolio 1993 metais, įvaizdis buvo aptemdytas prieš daugiau nei dešimtmetį, kai jis turėjo prisipažinti susilaukęs nesantuokinės dukros.

Skandalas dėl F.Deborsu knygos kilo praeitą mėnesį tuojau po to, kai separatistinė partija N-VA laimėjo svarbius vietos valdžios rinkimus šiauriniame Flandrijos regione. Ši partija siekia padalyti šalį pagal kalbos regionus ir jau laukia 2014 metais vyksiančių visuotinių rinkimų.

Jeigu Belgija suskiltų, jos karališkoji šeima taptų atgyvena.