Naudinga veikla per karantiną: kodėl verta pradėti daiginti sėklas namuose?

Daigintos liucernos, kviečių, svogūnų, saulėgrąžų sėklos / 123RF.com nuotr.
Daigintos liucernos, kviečių, svogūnų, saulėgrąžų sėklos / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-04-15 12:42
AA

Šalyje tęsiantis karantinui, šį buvimą namuose galime išnaudoti kiek įmanoma produktyviau. O ir veikloms, kurioms nerasdavote laiko ar tiesiog pasiryžimo, dabar pats tinkamiausias metas. Šįkart siūlome atsigręžti į mitybą: jeigu mėgstate žalumynus, visai nebūtina jų pirkti parduotuvėje, nes kai kuriuos galite turėti tiesiog namuose ant palangės!

Šviežios prieskoninės žolelės ir augalai ne tik leis paįvairinti savo valgiaraštį naujais, gardesniais patiekalais, bet ir papildys organizme vitaminų ir mineralų atsargas, padės apsisaugoti nuo įvairių pavasarinių sveikatos negalavimų. Žolelės padeda šalinti iš organizmo kenksmingas medžiagas, lėtina senėjimo procesus.

Skirtingose sėklose yra itin daug žmogaus organizmui naudingųjų maistinių medžiagų – vitaminų, fermentų, mikroelementų. Daiginant sėklas šių medžiagų kiekis išauga net kelis kartus,  tad valgydami daigus savo organizmą praturtinsite vitaminais C, E, B6, magniu, geležimi, variu, manganu, o taip pat ir  baltymais. Daigintos sėklos taip pat yra puikus tirpiųjų skaidulų šaltinis, jose gausu priešvėžinių medžiagų.

Auginkite prieskonines žoleles

Jei žalumynus ant palangės auginate pirmą kartą, pradėkite nuo paprasčiausių, nereikliausių augalų. Standartinis prieskonių rinkinys – mėtos, bazilikai, mairūnai, kalendros, rozmarinai. Taip pat gana lengvai auginami krapai, petražolės, garstyčios, salotos, špinatai. Ir, žinoma, nuo seno populiarūs svogūnų laiškai stiklainėliuose su vandeniu.

Prieskoninių žolelių auginimui reikės:

  • Indelių
  • Žemės
  • Prieskoninių žolelių sėklų

Į indelius suberkite žemes, kad iki vazonėlio krašto liktų maždaug 0,5 cm. Žemę gerai sudrėkinkite. Tolygiai išbarstykite norimas sėklas (galima jas sėti visas kartu erdviame inde, galima – atskiruose vazonėliuose). Sėklas pridenkite plonu žemės sluoksniu, žemę dar kartą palaistykite, pirštais atsargiai sulyginkite paviršių.

Vazonėlius pastatykite į šiltą vietą, pridenkite polietileno plėvele – taip saugoma šiluma ir drėgmė. Kai prasikals mažučiai daigai, dangą nuimkite. Toliau augalus reikia reguliariai laistyti, galima patręšti. Pasėję sėklas pasirūpinkite, kad indeliai būtų šilčiausioje kambario vietoje, kad jiems netrūktų drėgmės ir saulės, tuomet derliaus ilgai laukti nereikės.

Ant palangės auginami prieskoniai neturėtų užaugti tokio pat dydžio kaip tikrame sode, taigi kai žalumynai išaugs iki 5–7 cm, galima rinkti derlių.

Bazilikai ir čiobreliai auga ant palangės / 123RF.com nuotr.

Daiginimas – paprastas būdas praturtinti mitybą

Vilnietė Auksė pasakoja, kad, be prieskoninių žolelių auginimo, namuose be didelio vargo taip pat daigina įvairias sėklas, kurių daigus naudoja salotoms, sumuštiniams ar kitiems patiekalams – čia jau viskas priklauso nuo jūsų pačių pomėgių ir fantazijos.

„Seniai žinojau, kad sėklas galima daiginti, kad tai labai sveika, tačiau niekaip tam neprisiruošdavau. Kadangi turiu draugų su sodybomis, mėgdavau pas juos prisirinkti sėklų, pavyzdžiui, turiu prisigliaudžiusi saulėgrąžų ir surinkusi pas draugę užauginto moliūgo sėklų. Tam taip pat labai tinka cukinijos – jeigu gaunate naminę, joje pilna džiovinimui tinkamų sėklų, tad puikiai galite prisiruošti atsargų“, – pasakoja ji.

Čia pat priduria, kad sėklų, žinoma, nebūtina ruoštis iš anksto patiems, ypač jeigu ši veikla jus suvilios būtent dabar, kai šalyje pratęstas karantinas ir turite noro bei laiko išbandyti šią naują veiklą. Įvairiausių prieskoninių žolelių ir daiginimui skirtų sėklų rasite bet kurioje didesnėje parduotuvėje už nedidelę kainą.

Meliono daigai / 123RF.com nuotr.

Ko reikia daiginimui:

  • Indelių
  • Marlės arba popierinių rankšluosčių
  • Įvairių sėklų: saulėgrąžų, moliūgų, cukinijų ir pan.

Indelius išklokite gausiai sudrėkinta marle arba tiesiog popieriniais rankšluosčiais, paberkite ant jų kruopščiai nuplautas sėklas ir, nepraėjus nė savaitei, jau turėsite sudygusius daigelius, kuriais galėsite papildyti savo patiekalus. Žinoma, daigus galite daiginti ir žemėje, kaip kad prieskonines žoleles, tiesiog šis būdas be žemės yra paprastesnis.

Svarbiausia nepamiršti sėklų drėkinti, neleisti joms išdžiūti bei, žinoma, laikyti šiltesnėje namų vietoje, o, esant galimybei, saulės atokaitoje.

„Moliūgai, cukinijos, saulėgrąžos duoda labai „mėsingus“ daigus, kurie puikiai tampa salotų sudedamosiomis dalimis ar papildo įvairius patiekalus, o, tarkime, daiginant sėmenis, jų daigeliai būna smulkučiai, naudotini labiau kaip prieskoniai“, – patirtimi dalijasi Auksė.

Ji pasakoja, kad žalumynų auginimas ir daiginimas yra itin lengvas, o nauda sveikatai bei mitybai – akivaizdi. Dabar, kai praleidžiame namuose kone visą savo laiką, tai paprastas ir naudingas būdas papildyti savo mitybą reikalingomis medžiagomis, be to, namuose gaminame kaip niekada daug, tad žalumynai padės paįvairinti patiekalų skonį, praturtins jų maistingumą.

„Vienintelis niuansas – neleisti sėkloms išdžiūti, nepamiršti pripilti vandens. Drėgmės visada geriau daugiau, negu per mažai, štai ir visas mokslas“, – juokiasi Auksė.

 

Saulėgrąžų daigai / Fotolia nuotr.