Natūralios valymo priemonės: pigu, efektyvu ir nekenksminga

Valymo priemonės. / Fotolia nuotr.
Valymo priemonės. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-01-20 09:00
AA

Ar kada nors skaičiavote, kiek pinigų paliekate parduotuvėje įvairiems balikliams, šveitikliams, priemonėms nuo kalkių, rūdžių, riebalų ir kitokių nešvarumų? Ar žinote, kad, pavyzdžiui, citrina, soda ir actas – tai ne tik pigūs, bet ir skirtingai negu pirktinės cheminės priemonės, visiškai saugūs mūsų sveikatai produktai, padėsiantys išblizginti bene visus namų kampus.

Ūkinis muilas

Tai pigus, natūralus ir ekologiškas produktas. Be to, jis dezinfekuoja ir naikina mikrobus. Ūkinio muilo tirpalu galima ne tik skalbti drabužius, bet ir plauti įvairius paviršius: indus, grindis, kriaukles, vonią.

Skalbiamasis muilas / Fotolia nuotr.

Pirmenybę reikėtų teikti paprastam, gelsvam muilui, o ne šiuolaikiniam išbalintam ir su įvairiais kvapais. Šis produktas dažnai naudojamas rūbų ir vaikiškos patalynės skalbimui.

Jeigu turite namie mažą vaiką, tai ūkinis muilas taps puikiu pagalbininku buityje, nes jis yra  hipoalergiškas ir nekenksmingas žmogaus organizmui. 

Šis muilas teigiamai veikia kai kuriuos audinius – pavyzdžiui, vilną. Po skalbimo su ūkiniu muilu vilnoniai drabužiai tampa purūs ir minkšti.

Skaičiai ant muilo – 72 %, 70 %, 65 % – tai riebiųjų rūgščių kiekis procentais produkte. Kuo skaičius ant muilo didesnis, tuo geriau jis susidoroja su purvu.

Naudingas patarimas: kad dirbant sode žemių neprilįstų po nagais, iš pradžių pagremžkite jais ūkinį muilą.

Soda

Šia paprasta priemone galima plauti visus indus ir paviršius. Soda puikiai pašalina arbatos apnašas nuo puodelių, susidoroja su kitu purvu ir suteikia paviršiams blizgesio.

Skalbiamasis muilas / Fotolia nuotr.

Taurių, stiklinių, vazų valymas: 1 l vandens ištirpinkite 2 arbat. š. sodos. Į gautą tirpalą sudėkite indus ir palikite kuriam laikui. Jeigu purvas nepasišalino, užberkite ant kempinės sodos ir kiek patrinkite priskretusį purvą.

Jeigu emaliuotų puodų vidus pradėjo gelsti ar juoduoti, nušveiskite juos soda. Soda taip pat galima valyti virtuvės stalviršius, šaldytuvą, mikrobangų krosnelę ir patamsėjusius stalo įrankius.

Taip pat skaitykite: Kuo degtinė gali praversti buityje?

Soda taip pat padės, jeigu užsikimšo kriauklė: sumaišykite 1 dalį sodos, 1 dalį druskos ir 2 dalis acto. Gautą mišinį įpilkite į kriauklę, palikite 15 min., o po to nuplaukite karštu vandeniu. Ši procedūra taip pat padės atsikratyti iš kriauklės sklindančio nemalonaus kvapo.

Soda padės pašalinti nemalonų kvapą šaldytuve: į kokį nors indą įberkite 3 valg. š. sodos ir įdėkite į šaldytuvą.

Tvarkydami namus, nepamirškite ir virtuvės ar tualeto šiukšlių dėžių. Išplovę jas soda ar ūkinio muilo tirpalu, jos bus ne tik švarios, bet ir dezinfekuotos.

Actas

Jis yra puikus baliklis, panaikina mikrobus, lengvai tirpdo riebalus bei šalina blogus kvapus.

Skalbiamasis muilas / Fotolia nuotr.

Pavyzdžiui, jeigu po maisto gaminimo (ypač kepant žuvį ir naudojant česnakus) virtuvėje tvyro nemalonus kvapas, jums pagelbės actas. Į keptuvę įpilkite šiek tiek acto ir pakaitinkite jį ant silpnos ugnies – nemalonūs kvapai greitai išgaruos.

Actas padės ir tuo atveju, jeigu blogas kvapas atsirado duoninėje: suvilgykite kempine actu ir nušveiskite duoninę.

Riebaluoti puodai ir keptuvės nusiplaus lengviau, jeigu juos išplausite acto ir vandens tirpalu.

Jeigu puodas pridegė, įpilkite į jį acto (kad padengtų visą pridegusį paviršių) ir palikite per naktį. Ryte visus degėsius lengvai nuvalysite kempine.

Virtuvėje ypač pravartu turėti pulverizatorių, kuriame būtų laikomas vandens ir acto tirpalas. Šiuo tirpalu galima valyti mikrobangų krosneles, emaliuotus indus, dujines virykles. Beje, toks tirpalas itin naudingas vasarą, kai padidėja žarnyno infekcijų rizika: šis tirpalas puikiai dezinfekuoja vaisius.

Medinėse pjaustymo lentelėse, tiksliau, jų plyšiuose, itin mėgsta kauptis mikrobai. Jas puikiai dezinfekuos acto ir vandens tirpalas.

Taip pat skaitykite: Patarimai, padėsiantys išsirinkti tinkamiausią pjaustymo lentelę

Jeigu virdulio dugne susikaupė kalkių nuosėdos, įpilkite į jį acto ir užvirkite. Procedūrą galima kartoti kelis kartus.

Sumaišę actą su druska, gausite gerą šveitiklį, kuris padės išvalyti priskretusį purvą ir riebalus ant išorinių puodų sienelių.

Garstyčių milteliai

Tai yra puikus pakaitalas priemonėms nuo riebalų. Įberkite šiek tiek garstyčių miltelių į riebaluotą indą ir įpikite šilto vandens – riebalai nusiplaus greitai ir lengvai.

Citrinų rūgštis

Ji padeda balinti paviršius, dezinfekuoja ir šalina blogus kvapus. Viskas labai paprasta: ištirpinkite citrinų rūgštį vandenyje ir valykite įvairius paviršius: viryklę, puodus ir t. t.

Citrinų rūgštis gerai kovoja su kalkių nuosėdomis: jeigu norite išvalyti virdulį, įberkite į jį vieną pakelį citrinų rūgšties, įpilkite vandens ir kelis kartus jį užvirkite (po pirmo virinimo, kai vanduo atvėsta, įjunkite virdulį dar kartą. Ir taip 2–3 kartus. Vandens keisti nereikia). Šiuo būdu galima valyti ne tik elektrinius, bet ir paprastus virdulius.

Apsisaugoti nuo kalkių nuosėdų skalbimo mašinoje taip pat padės citrinų rūgštis: kartą per 3 mėn. tiesiai į skalbimo mašinos būgną įberkite 2 pakelius citrinų rūgšties ir nustatykite didžiausią temperatūrą. Svarbu: skalbimo mašina turi būti tuščia, be jokių drabužių.

Taip pat skaitykite: Virtuvės gidas: kaip išplauti chemikalus iš vaisių ir daržovių

Dar keli patarimai, padėsiantys išblizginti namus be agresyvių cheminių priemonių

Unitazo valymas

Įpilkite į unitazą stiklinę acto ir įberkite saują sodos. Palikite putoti 10–15 min. Po to nuvalykite šepečiu ir nuleiskite vandenį.

Nakčiai įmeskite į unitazą 2 dideles tirpiąsias vitamino C tabletes. Ryte nuvalykite šepečiu ir nuleiskite vandenį.

Vonios, kriauklių, plytelių ir dušo galvučių valymas

Sumaišę actą ir vandenį (santykiu 1:2) ne tik pašalinsite kalkių nuosėdas nuo plytelių, vonios ir kitų paviršių, bet ir atgaivinsite orą. Itin nešvarias vietas galima plauti grynu actu (tokiu atveju nepamirškite guminių pirštinių).

Skalbiamasis muilas / Fotolia nuotr.

Soda – universali ir saugi priemonė, padėsianti išblizginti priskretusį purvą vonios kambaryje. Sumaišykite sodą su vandeniu kad gautųsi košelė, paskirstykite ją ant purvinų ir sunkiai pasiekiamų paviršių (pavyzdžiui, plytelių sujungimuose) ir kiek palikite. Vėliau nušveiskite kempinėle, o itin sunkiai pasiekiamas vietas – senu dantų šepetėliu.

Norėdami nukalkinti dušo galvutę, sumaišykite 1 l vandens ir 0,5 stiklinės acto bei 15 min. virinkite dušo galvutę šiame tirpale.

Jeigu dušo galvutė pagaminta iš plastmasės, 1 val. pamirkykite ją acto ir vandens tirpale (santykiu 1:1).

Jeigu užsikimšo kriauklė

Kartą per savaitę įpilkite į kriauklę 1 l verdančio vandens – tai puiki profilaktinė priemonė nuo jos užsikimšimo.

Jeigu kriauklė vis dėlto užsikimšo, pabandykite pasinaudoti gumine pompa. Svarbu: nenaudokite pompos kartu su agresyviomis cheminėmis medžiagomis nuo kriauklių užsikimšimo. Jeigu pompa iš pirmo karto nepadėjo, išgelbės tokia gudrybė: įberkite į kriauklę stiklinę sodos, po to pusę stiklinės druskos, o ant viršaus užpilkite stiklinę acto. Po 20 min. įpilkite į kriauklę 1 l verdančio vandens ir vėl pasinaudokite gumine pompa.