Natūralios kosmetikos kūrėja – apie eterinių aliejų galią: „Pirmiausia jie daro įtaką emocijoms“

Eterinis aliejus / Vida Press nuotr.
Eterinis aliejus / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-03-11 17:20
AA

Aromaterapija – malonūs nosies potyriai namie ir SPA? Toli gražu. Ji geba kur kas daugiau. Aromaterapiją naudojančių medikų ir ne medikų teigimu, kvapai ne tik glosto uoslę, bet ir padeda gerinti sveikatą. Tad jei nuspręsite juos naudodamos susikurti atpalaiduojančią atmosferą namuose, turėkite galvoje, kad jie veiks jus įvairiais aspektais.

Žmogaus ir aromato kontaktas vyksta taip: kai jį uodžiame, molekulės sąveikauja su nosies receptoriais, o šie perduoda signalus įvairiems smegenų centrams. Tarytum nesudėtinga, tačiau išties tas mechanizmas gana painus: jis sukelia ne tik smegenų, bet ir kūno reakcijų, išjudina įvairias emocijas ir pojūčius, maža to, skirtingi žmonės patiria skirtingų dalykų.

Mokslo nustatyta, kad uoslė pateikia žmogui 10 000 kartų tikslesnę informaciją nei skonio receptoriai, kad ji geba atpažinti tūkstančius aromatų. 

Taigi kiekvieno santykis „kvapas ir aš“ – labai asmeniškas. Jį didele dalimi lemia kūno „chemija“, ankstesnė patirtis ir prisiminimai. Tai reiškia, kad norint patirti sveikatinamąjį aromaterapijos poveikį pirmiausia reikia išmėginti skirtingų kvapų poveikį būtent jums. Gali paaiškėti, kad, pavyzdžiui, kuris nors iš stresą raminančių eterinių aliejų, nebūdamas šio sąrašo lyderis, jus veiks stipriau nei tas, kuris ypač liaupsinamas.

Beje, mokslo nustatyta, kad uoslė pateikia žmogui 10 000 kartų tikslesnę informaciją nei skonio receptoriai, kad ji geba atpažinti tūkstančius aromatų. 

Kaip gera muzika ar skanus maistas

Galvos, mėnesinių skausmai, nuovargis, prislėgta nuotaika... Kuri iš mūsų nėra to patyrusi? Galima kęsti ir melsti palengvėjimo, galima griebtis piliulių, bet kodėl neišmėginus, kaip tokias bjaurias būkles veikia kvapai? Apie juos, skleidžiamus eterinių aliejų, kalbamės su Vilma Žmakova, jau septintus metus kuriančia šviežią natūralią kosmetiką ir kvepalus „Marmozel“.

Vilma Žmakova / Giedrės Stankauskienės nuotr.

– Kokių eterinių aliejų turite namie ir kaip juos naudojate?

– Jei klausiate apie namų vaistinėlę, jos mano namuose nėra. Jau daug metų stengiuosi gyventi taip, kad nereikėtų tradicinių gydomųjų priemonių, – turiu galvoje sveiką mitybą, meditaciją, organizmo detoksikaciją ir kitus dalykus, kurie padeda palaikyti minčių, kūno švarą ir darną. Bet keletą eterinių aliejų visada turiu. Jie gelbsti, jei ką nors suskausta, atsiranda mėlynė, apninka sunkis, psichologinė įtampa ir panašiai.

Paprastai turiu „klasikos“: levandų aliejaus, kuris ramina, greitina žaizdelių, vabzdžių įkandimų gijimą, mažina uždegiminius procesus, padeda odai regeneruoti; vetiverijų aliejaus, kuris didina koncentraciją ir „įžemina“; smilkalais dvelkiančio frankincenso (smilkalinių bosvelijų) aliejaus, kuris veiksmingai šalina galvos skausmą, skatina pažeistos ir sausos odos gijimą, kelia mintis į dangų; kvapiųjų (muskatinių) šalavijų aliejaus (jis – vienas labiausiai „euforizuojančių“, nepaprastai jį mėgstu), kuris sujungia vyriškąjį pradą su moteriškuoju, lengvina mėnesinių ir kitokius spazmus, kelia nuotaiką; kvapiųjų kanangų aliejaus, kuris taip pat gerina nuotaiką ir saldina dieną.

Vilma Žmakova / Giedrės Stankauskienės nuotr.

Mano namuose nuolat kas nors garinama ar smilkoma. Atėjus šaltesniam metų laikui dažniau naudoju smilkalus, nes paprastai pajuntu sunkesnio, dūminio kvapo poreikį. Jo priešingybė – budrumo, energijos suteikiantys citrusų, rozmarinų aromatai, veikiantys kaip kava. Galima užsilašinti keletą lašų ant delnų ir perbraukti plaukus, kūną, pagarinti aromatinę lempą, paskleisti aplink save aromatą purškikliu. Labai verta būtent šiais kvapais kvepinti automobilio saloną. Atsipalaidavimo pojūtį suteikia ramunėlių, melisų, levandų, kvapiųjų kanangų, rožių, jazminų aromatai.

Du pastarieji aliejai prabangūs, todėl juos garinti gal ir per didelė ištaiga, tačiau jie skalsūs, todėl ilgai užteks, jei bus naudojami, kaip anksčiau sakiau, tik keli lašai plaukams ir kūnui pakvepinti. Galima teptelti panosę. Vakare, jei norisi nurimti, „įsižeminti“, tinka pušų, vetiverijų, pačiulių, frankincenso, miros aromatai. Bergamotės padeda atgauti pusiausvyrą, lengvina bendravimą, žmonės uosdami jų kvapą pasijunta optimistiškiau.

Mūsų, moterų, nuotaikos lengvai keičiasi ir jas greičiausiai „subalansuoja“ rožės, tačiau šis kvapas ne visoms patinka. Laikoma, kad rožių aromatas – moters brandos indikatorius. Jis prie širdies toms, kurios priima save, puoselėja savo moteriškumą. Jei rožių kvapas nepatinka, puiki alternatyva – panašiai veikiantis, bet gaivesnis pelargonijų aromatas. Dažniau rožių kvapo nemėgsta jaunesnės moterys, kurios dar tik susipažįsta su savimi, dar tik mokosi spinduliuoti meilę, arba tos, kurios visą gyvenimą aria kaip jaučiai, dirba vadovaujamą darbą. Beje, kvapai labai glaudžiai susiję su prisiminimais, todėl būna ir taip: jei rožėmis kvepėjo žmogus, kuris mažai mergaitei buvo labai nesimpatiškas, tikėtina, kad užaugusi ji rožių kvapo nemėgs. Šitai daug metų gali tūnoti pasąmonėje.

Vilma Žmakova / Giedrės Stankauskienės nuotr.

– Ar eteriniai aliejai gali pakenkti, jei neišmanai, kaip su jais elgtis?

– Kai kurie iš jų gali stipriai sudirginti, netgi nudeginti odą. Kai žmogus neturi žinių apie eterinius aliejus, verčiau naudoti sumaišytus su baziniu aliejumi. Absoliučiai saugus variantas – šaukštelis alyvuogių aliejaus ir lašelis eterinio. Nėra daug eterinių aliejų, kurių grynų tepti ant odos negalima. Tai – gvazdikėlių, raudonėlių, čiobrelių, cinamonų ir dar keli. Citrusų, bergamočių aliejai nepriklauso grupei „negalima“, bet verta įsidėmėti, kad jie gali sudirginti odą reaguodami su saule. Oda, paveikta gryno eterinio aliejaus, gali sudirgti, bet ar taip įvyks, priklauso ir nuo aliejaus rūšies, ir nuo jo kiekio, ir nuo konkretaus žmogaus. Aišku, kad jautriaodės turėtų būti itin atsargios – ypač tepdamosi veidą.

Prie jau minėtų eterinių aliejų naudojimo būdų dar galima pridurti, kad kai kankina mėnesinių spazmai, gerai pamasažuoti pilvą keliais lašais kvapiųjų šalavijų aliejaus arba jo ir ramunėlių, jo ir levandų aliejų mišiniu. Dar vienas būdas pasitelkti eterinių aliejų galią – maudytis apsuptoms jų kvapu. Tik reikia žinoti, kad tiesiai į vandenį aliejus nelašinamas. Pasinaudokite pienu, grietinėle, druska, medumi, baziniu aliejumi kaip skiedikliais. 

Vilma Žmakova / Giedrės Stankauskienės nuotr.

– Eterinių aliejų kvapas mus taip gerai veikia, nes pirmiausia mažina įtampą?

Eteriniai aliejai pirmiausia daro įtaką emocijoms – panašiai jas veikia gera muzika ar skanus maistas.

– Labai dažna visokių negalavimų priežastis – susikaupusi įtampa. Eteriniai aliejai pirmiausia daro įtaką emocijoms – panašiai jas veikia gera muzika ar skanus maistas. Stebinantį kai kurių aliejų poveikį esu patyrusi ir aš, ir man matant kiti. Pavyzdžiui, frankincenso, mano favorito. Įvairių renginių metu siūlome žmonėms užrištomis akimis uosti eterinius aliejus ir atspėti, iš ko jie išgauti. Ne kartą tokių eksperimentų dalyviai, kuriems skaudėjo galvą, pajusdavo akivaizdų palengvėjimą įkvėpę frankincenso. Šis dervos kvapas – ypatingas, sakralus: jis laiko žmogų tarp žemės ir dangaus.

Prisiuosčius per daug eterinių aliejų, būna, nutinka priešingai – galvą įsiskauda. Todėl aromatų, kaip ir kavos, patartina nepadauginti. Dar viena taisyklė – reikia naudoti tik tuos kvapus, kurie patinka. Jei labai išgirtas kvapas nemielas, geriau su juo neprasidėti. 

Mokslininkų išvados

Aromaterapijos įtaką tyrinėjantys mokslininkai konstatuoja įvairų su sveikata susijusį poveikį.

  • Padeda atsispirti užkandžiavimo pagundai. Kai antsvorio turintiems žmonėms kildavo noras ką nors sukrimsti, pirmiausia būdavo siūloma pauostyti bananų, žalių obuolių ir pipirmėčių. Jie numetė daugiau svorio nei tie, kurie neuostė šių kvapų.
  • Stiprina atmintį, didina gyvybingumą. Rozmarinų aliejaus poveikio studentams tyrimas parodė, kad jis padėjo jaustis energingesniems ir geriau atlikti įsiminimo testus.
  • Ramina skausmą. Pacientams, kuriems buvo atlikta skrandžio mažinimo operacija, skausmą Niujorko gydytojai sėkmingai malšino levandų aliejumi. Vokiečių mokslininkai pranešė, kad stiprus pipirmėčių kvapas ne mažiau veiksminga galvos skausmo raminimo priemonė nei paracetamolis.
  • Padeda užmigti. Didžiosios Britanijos ir Pietų Korėjos mokslininkai nustatė, kad levandų kvapas naudingas žmonėms, kurių miegas nėra puikus (turima galvoje nesunki nemiga.)
Vilma Žmakova / Giedrės Stankauskienės nuotr.

Kas nuo ko?

Pateikiame visiems gerai žinomų savijautos sutrikimų ir kvapų, kurie gali palengvinti būklę, sąrašą. Jis nėra baigtinis. Kaip jau buvo sakyta, kiekvienas žmogus turėtų rasti savų aromatų, tad jūsų valia sąrašą papildyti.

  • Apatija, bloga nuotaika: citrusų, pipirmėčių, mairūnų, pačiulių, rozmarinų, šventagaršvių, jazminų, levandų, kvapiųjų kanangų, kvapiųjų šalavijų, santalų...
  • Nerimas: levandų, melisų, bergamočių, kardamonų, ramunėlių, frankincenso, rožių, vanilių, mairūnų, pačiulių, pušų...
  • Nuovargis: eukaliptų, šventagaršvių, citrinų, santalų, frankincenso, pipirmėčių, pačiulių, vanilių...
  • Galvos skausmas: bazilikų, ramunėlių, cinamonų, imbierų, eukaliptų, levandų, melisų, mairūnų, kvapiųjų šalavijų, kvapiųjų kanangų, frankincenso...
  • Užsikimšusi nosis: šventagaršvių, bazilikų, kedrų, gvazdikėlių, eukaliptų, imbierų, rozmarinų, arbatmedžių...
  • Virškinimo problemos: levandų, kadagių, verbenų, citrinmedžių, pipirmėčių, rožių, rozmarinų, anyžių, santalų, pankolių, čiobrelių...
  • Mėnesinių spazmai: šventagaršvių, bazilikų, ramunėlių, kvapiųjų šalavijų, imbierų, levandų, rožių, rozmarinų, kmynų...
  • Raumenyno skausmas: laurų lapų, kmynų, ramunėlių, eukaliptų, frankincenso, imbierų, verbenų, pačiulių...
Vilma Žmakova / Giedrės Stankauskienės nuotr.