Naikiname kenkėjus: graužikus, tarakonus, museles

Žiurkės / Anna Tyurin/„Mercury press“/„Caters News“/„Scanpix“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-02-03 08:58
Šiluma, slėptuvės, maisto atsargos vilioja į namus nepageidaujamus svečius: vabalus, vabzdžius ir graužikus. Vieni kenkėjai naikina ir teršia maisto produktus, kiti pažeidžia drabužius. Daugelis parazitų platina įvairias ligas. Gyvenamojoje aplinkoje jiems – ne vieta!

Nekviesti svečiai

Atšalus orams, dar rudenį į namus plūstelėjo prieglobsčio ieškantys graužikai. Pelių ir žiurkių kaimynystę greitai pajaučia užmiesčio, nuosavų namų gyventojai, tačiau neretai kenkėjai apninka daugiabučių rūsį, palėpę, užsuka ir į virtuvę.

Nesunku nuspėti, kad netoliese apsigyveno šie smulkūs žinduoliai: naktimis girdėti jų keliami garsai, o patalpoje pasklinda specifinis išmatų ir šlapimo kvapas. Daugeliui žmonių graužikai kelia psichologinį diskomfortą, be to, jų žarnyne, kailio parazituose gali daugintis pavojingos bakterijos. Laipiodami ant stalo, gadindami maisto produktus, graužikai užteršia aplinką, todėl žmonėms kyla rizika susirgti salmonelioze ar leptospiroze. 

Pastebėjus kenkėjų buvimo požymius, reikia skubiai imtis radikalių naikinimo priemonių. Veiksmingiausiai veikia cheminiai nuodai. Specialius jauko namelius patariama išdėlioti vietose, kur dažniausiai lankosi kenkėjai.

Taip pat skaitykite: Specialistė pataria, kaip išvaikyti kurmius iš sklypo

Tinka ir laiko patikrintos priemonės – mechaniniai spąstai. Deja, nuodai turi ir šalutinį poveikį. Pririję nuodingų medžiagų kenkėjai nugaišta ne iš karto, dar kurį laiką slampinėja apduję ir pažeidžiami. Todėl jūsų augintiniai, katės ar šunys, sugavę tokį graužiką, gali apsinuodyti. Be to, pasislėpęs ir nugaišęs kenkėjas dar savaitę skleidžia nemalonius kvapus.

Apsisaugoti nuo nekviestų svečių padeda elementari tvarka ir higiena. Nuolat prižiūrėkite kiemo teritoriją, nepalikite gyvūnų pašaro likučių, sandariai užkamšykite sandėliukų, rūsių, garažų pamatus ir plyšius. Pelės puikiai keliauja ortakiais, vamzdžiais, pralenda pro menkiausią plyšelį, todėl ventiliacijos angas uždenkite tinkleliais. 

Landūs padarai

Tarakonai – tai visaėdžiai vabalai, kurie neskraido, tačiau puikiai bėgioja. Jie minta maisto likučiais, kitomis yrančiomis organinėmis medžiagomis, gadina odos gaminius, knygas, audinius. Tarakonai landžioja po atliekas, nešvarumus, šiukšles, todėl ant jų kūno apstu įvairių ligas sukeliančių mikroorganizmų, kirmėlių kiaušinėlių.

Ekskrementai, išnaros jautriems žmonėms sukelia alergines reakcijas, astmą. Šie kenkėjai greitai dauginasi, viena patelė per metus į pasaulį gali paleisti apie 700 tūkst. naujų tarakonų. Vabalai aktyviausi naktį, kai ieško maisto, vandens, poruojasi.

AFP/„Scanpix“ nuotr.
AFP/„Scanpix“ nuotr.

Juos traukia šiltos ir drėgnos vietos, pavyzdžiui, šiluminės trasos, vamzdžiai. Jei patalpos labai užterštos, tarakonai matomi ir dieną. Išnaikinti kenkėjus nelengva. Daugiabutyje vabalai keliauja iš vieno buto į kitą, todėl naikinti tarakonus yra viso namo gyventojų rūpestis. 

Parazitai atsparūs daugeliui cheminių medžiagų, todėl rekomenduojama kaskart naudoti vis kitus nuodus. Lipnūs spąstai nepadeda išnaikinti vabalų, bet suteikia žinių apie patalpų užkrėtimo laipsnį. Vienas pagrindinių uždavinių kovojant su nepageidaujamais gyventojais – švaros palaikymas.

Būtina išvalyti ir dezinfekuoti visas namų kerteles, pašalinti riebalus nuo virtuvės baldų paviršių, užkamšyti plyšius grindyse ir sienose. Nepalikite atvirų maisto produktų, gyvūnų ėdalo likučių, ypač nakčiai. Šiukšles kaupkite polietileno maišuose, sandarioje taroje, reguliariai išneškite į lauko konteinerį.

Tarakonai bijo šalčio, todėl žiemą plačiai atverkite langus. Prekybos centruose gausi įvairių insekticidų pasiūla, tačiau renkantis kenkėjų naikinimo priemones reikia atsižvelgti į patalpos dydį, kartu laikomus gyvūnus. Išpurškus aerozoliu, būtina apleisti patalpas instrukcijoje nurodytam laikui, o paskui gerai išvėdinti.

Įkyrūs kaimynai

Šiltuoju metų laiku pro langus ima veržtis įvairūs skraidantys vabzdžiai. Musės – potencialios bakterijų, virusų, parazitų kiaušinėlių platintojos, nes tūpia ant ekskrementų, šiukšlių ir kitų nešvarumų. Vabzdžiai išmatomis užteršia maistą ir paviršius (langus, šviestuvus), įkyriai trikdo poilsį.

Kovojant su skraidančiais kenkėjais, svarbu tinkamai pasirūpinti šiukšlių ir atliekų kaupimu: lauko konteineriai turėtų būti sandariai uždaryti, namuose šiukšles geriau rinkti į polietileno maišus, išnešti dažniau nei įprasta. Muses vilioja atviras maistas, antisanitarinės sąlygos.

Norėdami apsisaugoti nuo vaisinių muselių, reguliariai peržiūrėkite namuose laikomus vaisius ir daržoves, sugedusius išmeskite. Patogu naudoti įvairias vabzdžius atbaidančias priemones (pvz., elektrines) arba lipnias juostas, gaudykles. Langus uždenkite tinkleliais...

Plačiau apie tai, kokių yra kenkėjų, kokie mėgsta apsigyventi spintose, o kokie – didžiausi šeimininkių priešai, skaitykite 5-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

AFP/„Scanpix“ nuotr.
AFP/„Scanpix“ nuotr.

 

Naujausi straipsniai