Nagų grybelis: veiksmingos gydymo priemonės

Nagai / „Shuterstock“ nuotr.
Nagai / „Shuterstock“ nuotr.
2016-09-22 19:00
AA

Nuvalėte nuo nagų laką ir aiktelėjote – kojų nagai pageltę, aptrupėję, išvagoti pilkšvų linijų. Nenumokite ranka, esą tai lakavimo pasekmė. Gali būti, kad pasigavote nagų grybelį.

Konsultuoja Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Sandra Kavaliauskienė.

Tepalai ar tabletės?

Pėdų grybelį išgydyti paprasčiau nei nagų. Lengvais atvejais dažniausiai pakanka tepaliukų, gelių, sunkesniais gali prireikti ir geriamųjų vaistų.

Nagų grybeliui gydyti reikia kur kas daugiau laiko ir nemažų pastangų. Tepaliukams nagų grybelis sunkiai pasiduoda, tad kartu skiriamos ir tabletės. Jos vartojamos 2–6 mėn. ar ilgiau. Viskas priklauso nuo to, kaip pacientas jaučiasi ir kaip greitai atauga sveikas nagas (kojų pirštų nagai, kaip žinote, auga daug lėčiau nei rankų). Nagų grybelį gydyti savarankiškai nepatariama.

Vis dėlto daugelis su grybeliu susidūrusių žmonių yra įsitikinę, kad geriamieji vaistai turi didžiulį šalutinį poveikį. Tačiau ne visi žmonės medikamentuose esantiems cheminiams komponentams yra vienodai jautrūs. Dėl to gydantis nagų grybelį būtina reguliariai lankytis pas odos ligų specialistą, kad būtų atlikti reikiami tyrimai, koreguojamas gydymas.

Operacija ar lazeris?

Jeigu nagų grybelio infekcija įsisenėjusi, gali būti taikomas chirurginis gydymas: pašalinama plokštelė, išvalomas guolis. Tačiau daugeliui, vien apie tai pagalvojus, plaukai šiaušiasi, gydymas primena kankinimą lageriuose...

Gydytoja dermatologė ramina, kad išeitis yra. Tai sparčiai populiarėjantis ypač saugus ir veiksmingas nagų grybelio gydymas lazeriu. Jis gali būti taikomas įvairaus amžiaus pacientams, taip pat tiems, kurie negali vartoti geriamųjų vaistų dėl sisteminių ligų.

Moksliškai įrodyta, kad lazeris gerai prasiskverbia per audinius. 1 064 nanometrų infraraudonieji spinduliai pasiekia nago plokštelę ir guolį, kuriuose būna infekcijos sukėlėjų. Jie sugeria lazerio šviesą. Sugerta energija virsta šiluma ir lokaliai pakilus temperatūrai sukėlėjai žūva. Lazeriu sunaikinami įvairūs nago mikroorganizmai, stimuliuojamas gijimo procesas. Lazerio energija labai koncentruota: procedūros metu paveikiamas tik nago guolis, tačiau plokštelė ir aplinkiniai audiniai nepažeidžiami.

Rezultatas matomas ne iš karto, kadangi nagas auga lėtai. Įprastai sveika nago plokštelė atauga po 6–12 mėn.

Plačiau apie nagų grybelį skaitykite 38-ajame „Ji“ numeryje!

Žurnalas „Ji“ (38 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.