Nacionalinei ekspedicijai besiruošiantis Selemonas Paltanavičius: „Kelias įdomus, bet nebus lengvas“

Selemonas Paltanavičius / Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-07-02 09:35
Nors prieš metus Nacionalinės ekspedicijos komanda finišo tiesiojoje skelbė projekto pabaigą, šiandien jie vėl gyvena intensyvaus pasiruošimo kelionei nuotaikomis. Iki šeštosios ekspedicijos starto likus mažiau nei savaitei, neatsiejama projekto dalimi laikomas gamtininkas Selemonas Paltanavičius neslepia jaudulio.

„Kelias įdomus, bet niekas nesitiki, kad jis bus lengvas. Tiesiog apie tai net nekalbame“, – atvirauja S. Paltanavičius, kuris kartu su ekspedicijos senbuvių ir naujokų komanda liepos 6 d. leisis į kelionę po Gediminaičių dinastijos valdytas Europos žemes.

Kokiomis nuotaikomis pasitinkate dar vienos ekspedicijos pradžią?

Kiekviena ekspedicija, jos laukimas ir ruošimasis jai – ir rūpestis, ir smagus nerimas. Bet kuriuo atveju visko, kas laukia ilgame kelyje, nei suplanuosi, nei numatysi. Ypač gamtoje. Pernai, sugrįžę iš penktosios mūsų ekspedicijos, pabaigę viso Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės regiono žvalgymą, mes atsisveikinome, nes žinojome – projektas baigėsi. Tačiau štai ir vėl kylame į kelią, šįkart – per visą Europą.

Selemonas Paltanavičius, Robertas Petrauskas ir Alfredas Bumblauskas / Pauliaus Peleckio nuotr.
Selemonas Paltanavičius, Robertas Petrauskas ir Alfredas Bumblauskas / Pauliaus Peleckio nuotr.

Maršrutas labai sudėtingas, turiningas, kupinas iššūkių ir siūlantis tai, kas paprastam keliautojui dažniausiai nepasiekiama. Sakysite – to negali būti! Nepamirškite: Nacionalinės ekspedicijos komandoje visada būna bent 10–12 skirtingų sričių specialistų, kurie pasiruošę atradinėti ir dalintis visais atradimais. Bendras rezultatas – labai koncentruota ir gausi filmuota medžiaga, kuri suguls į dešimtis televizijos laidų.

Pasiekus Lenkiją ekspedicijos komanda pasidalins į dvi grupes. Kokia kryptimi keliausite jūs?

Taip, nuo Augustavo mūsų keliai išsiskirs. Profesorius A. Bumblauskas su istorikais ir ne tik jais pasuks Krokuvos link, paskui keliaus į Čekiją. Mes, gamtos, kultūros ir istorikų grupė, keliausime į Vokietiją, Ingolštate į Dunojų bus nuleistas „Vytautas Didysis“. Toliau mūsų kelias drieksis per visą Bavariją, Austriją, Slovakiją, Vengriją, Serbiją, Kroatiją, Rumunijos kampą... Kelias įdomus, bet niekas nesitiki, kad jis bus lengvas. Tiesiog apie tai net nekalbame.

Selemonas Paltanavičius / Asmeninio archyvo nuotr.
Selemonas Paltanavičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Ši ekspedicija bus ilgiausia ir didžiausia visoje projekto istorijoje. Kuo ypatinga teritorijų, kuriose lankysitės, gamta? Kas jus, kaip gamtininką, labiausiai intriguoja?

Iš tikro ši ekspedicija unikali, nes keliaujame per Europą, kurios gamta tokia įvairi. Lankysimės Saksonijos Šveicarijoje, Alpių prieškalnėse, ypatingose Vengrijoje esančiose europinėse stepėse, prie senovinių Dravos ir Savos upių Serbijoje ir Kroatijoje, tikimės pasiekti Adrijos jūrą... Taigi toks gamtinės įvairovės kitimas bus nuostabių atradimų laboratorija. Labai noriu apsilankyti Alpių pievose, pamatyti augalų įvairovę, susipažinti su žvejyba Dunojuje, susitikti savo draugus gamtininkus. Žinoma, pamatyti augalų ir gyvūnų rūšių, kurios dar yra nepažįstamos: alpinių ožių, gemzių, starų (tai tokie stepiniai graužikai), pilkųjų startų...

Selemonas Paltanavičius / Pauliaus Peleckio nuotr.
Selemonas Paltanavičius / Pauliaus Peleckio nuotr.

Ankstesnėse ekspedicijose kelionės įspūdžius fiksavote užrašuose, o šie vėliau virto knygomis. Ar planuojate tai daryti ir šįkart?

Kelionėse viską fiksuoju fotoaparatu ir užrašuose. Žinoma, tam reikia laiko ir disciplinos, nes svarbiausias mūsų tikslas – filmuoti, rinkti medžiagą būsimoms laidoms. Ar bus iš šios kelionės dar viena knyga? Kol kas apie tai negalvoju. Nesu tam pasiruošęs. Kiekviena tokia knyga atima labai daug laiko, jėgų ir energijos. Be to, tam, kad gimtų knyga, turi būti labai aiški idėja, vienijanti visą kelionę. Taigi pakeliausime, pamatysime. O gal mūsų pulkelyje atsiras jaunas autorius, kuris tai padarys geriau už mane?

Ko tikitės iš šių metų ekspedicijos?

Kaip sakoma, tikimės sugrįžti sveiki ir gyvi. O šiaip tikimės, kad ji padovanos kur kas daugiau, nei mes galvojame. Juk taip paprastai ir būna...

 

Naujausi straipsniai