N.Degutienė – apie Kalėdas ir Naujuosius Australijoje: visą mėnesį švenčianti šalis ir ypatingas receptas

Nida ir Darius Degučiai Australijoje / Asmeninio albumo nuotr.
Nida ir Darius Degučiai Australijoje / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-12-29 08:03
AA

Tinklaraštininkė, kulinarinių knygų autorė, teisininkė Nida Degutienė su vyru diplomatu Dariumi Degučiu jau porą mėnesių gyvena Australijoje – čia jis eina pirmojo Lietuvos ambasadoriaus pareigas neseniai įkurtoje Lietuvos atstovybėje. Tolimoje šalyje sutuoktiniai pasitiko ir didžiausias metų šventes, kurios, anot Nidos, Australijoje yra ypatingai reikšmingos. Vis tik tenykštės tradicijos gerokai skiriasi nuo lietuviškų – pradedant vasariškomis pramogomis ir baigiant šventiniu stalu. „Man įdomu visa tai stebėti ir patirti, tačiau vis tiek labai keista“, – portalui Žmonės.lt sako Nida Degutienė ir dalijasi ne tik australiškais švenčių ritualais, bet ir ypatingo patiekalo receptu.

Spalį palikę Lietuvą ir išvykę į vieną iš labiausiai nuo Lietuvos nutolusių šalių – Australiją, Nida ir Darius Degučiai po truputį pratinasi prie gyvenimo nepažįstamame žemyne. Stačia galva nerti į naujas patirtis sutuoktiniai negalėjo – jie buvo vieni paskutinių, turėję dvi savaites praleisti griežtame karantine. Vis tik etapą, kuris iš pradžių buvo labai sunkus, dabar ji vertina kaip itin reikšmingą.

„Labai norėjau kuo greičiau išeiti, nerti į gyvenimą ir ragauti Australiją. Dabar, kai atsigręžiu atgal, suprantu, kad tai buvo nuostabus laikotarpis – turėjome galimybę ramiai pasiruošti naujam gyvenimo etapui, adaptuotis prie daugelio dalykų, o ypač – kito laiko rėžimo. Organizmas – ne laikrodis, prisitaikymas užtrunka“, – tikina ji.

Nida Degutienė ir Darius Degutis / Asmeninio albumo nuotr.

Nida priduria, kad nors pasiruošimo poreikis gali skambėti kiek hiperbolizuotai, naujakurių realybė yra gerokai sudėtingesnė, nei atrodo ir požiūris, kad į užsienio šalį atvykusiems diplomatams viskas paruošta, yra klaidingas.

„Nėra nieko panašaus. Įsikūrimas reikalauja daug laiko ir pastangų, ne ką mažiau – paprasčiausi buitiniai ir logistiniai reikalai. Pavyzdžiui, lietuviškų teisių keitimas į australiškas, čia galiojančio asmens dokumento išdavimas, vakcinų dokumentavimas ir legalizavimas. Kad galėtume naudotis visomis paslaugomis, privalome pasirūpinti, kad vakcinacijos duomenys būtų įtraukti į Australijos duomenų bazę. Esant visiškai nepažįstamoje šalyje, tai – ilgas procesas. Tačiau pats svarbiausias ir sunkiausias darbas yra susirasti namus“, – portalui Žmonės.lt vardija N.Degutienė.

Nida Degutienė Sidnėjuje / Asmeninio albumo nuotr.

Laikas derinant begalę reikalų pralėkė greitai ir atvedė prie šventinio laikotarpio. Kalėdos ir Naujieji metai Australijoje – labai didelė fiesta, vykstanti vidurio vasaros atostogų metu. Nida tikina, kad australiškos tradicijos gerokai skiriasi nuo lietuviškų ir jai kelia nemažą nuostabą.

Australiškos Kalėdos: grilis, paplūdimiai ir mėnuo poilsio

Australijoje Kalėdos – vidurvasario šventė, kurią, anot Nidos, galima prilyginti lietuvių išvykoms į pajūrį rugpjūčio pradžioje. Miestai – tušti, gyventojai švenčia ir poilsiauja.

„Maždaug gruodžio 10 dieną Australija užsidaro: kone visos įstaigos visiškai nustoja dirbti ir net dalinai nebeteikia paslaugų iki sausio 10 dienos. Jei nespėji kažko atlikti, turi laukti dienos, kai viskas vėl atsivers“, – pasakoja tinklaraštininkė.

Kalėdų pietūs Kanberos lietuvių klube / Asmeninio albumo nuotr.

Atsipalaidavę, pailsėję, niekur neskubantys australai beveik visą mėnesį skiria Kalėdų šventimui. Šią šventę jie be galo sureikšmina – jau lapkritį prasideda didžiulė dovanų karštligė ir kalėdinių pietų maratonas.  

„Australija – be galo didelė, ji užima tiek pat vietos, kiek ir visa Europa. Kad paminėtų Kalėdas su kitame šalies pakraštyje gyvenančiais giminaičiais, jas švęsti žmonės pradeda rudens pabaigoje ir tęsia visą gruodį.

Kalėdinių susitikimų būna labai daug, kuriuose dalyvauja ne tik giminaičiai, bet ir bendradarbiai, draugai, kiti pažįstami. Manau, kad australams Kalėdos – puiki proga susitikti vasaros metu. Galvoju, jei tuo metu būtų bet kokia kita šventė, ji, ko gero, vis tiek būtų labai svarbi ir švenčiama“, – svarsto moteris.

Nida Degutienė (antra iš dešinės) / Nidos Degutienės nuotr.

Nida su vyru jau yra dalyvavusi keturiose kalėdinėse šventėse, tačiau tipinis Australijos gyventojas tokiais skaičiais tikrai neapsiriboja ir apsilanko mažiausiai dešimtyje susitikimų. Kalėdinių pietų metu ant stalo nugula visi tradiciniai valgiai.

„Vaišių žvaigždė – didžiulis, maždaug aštuonis kilogramus sveriantis ir stalo centre padėtas kiaulienos kumpis, be kurio šventiniai Kalėdų pietūs nėra įsivaizduojami. Jį pas savo mėsininką reikia užsisakyti iš anksto. Jis kumpį išverda, dažnai ir išrūko, tad žmonėms nebereikia nieko daugiau daryti, tik patepti kokiu nors glajumi ir keliasdešimt minučių pašildyti orkaitėje, o tada patiekti. Kumpis pjaustomas plonomis juostelėmis ir valgomas šaltas. Tai – ne tik labai įspūdingas, bet ir skanus patiekalas.

Kalėdos Australijoje / Nidos Degutienės nuotr.

Be kumpio ant stalo būna labai daug užkandžių, daržovių ir kitų žalumynų, nes gruodis Australijoje yra derlingiausias metas. Tuo metu būna ir vyšnių sezonas, tad jos įtraukiamos į daugumą patiekalų, iš jų gaminamas minėtojo kumpio glajus, vyšniomis gardinami mėsos padažai, puošiami desertai.

Šie valgiai – klasikinė Australija. Moderniąją dalį atstovauja jūros gėrybės: omarai, krevetės, langustinai, krabai ir kiti, kurių ant stalo patiekiama tiesiog kalnai. Net nemoku apsakyti, kokio dydžio padėklai ir lėkštės nugula ant stalo“, – Žmonės.lt pasakoja Nida.

Kalėdos Australijoje / Nidos Degutienės nuotr.

Nuo vaišių lūžtantis stalas paruošiamas ir tikrąją Kalėdų dieną. Moteris pasakoja, kad vyrauja du šventimo būdai. Pirmasis – viešbutyje arba restorane, kur susirenka šeimos, giminės, draugai ir sudaro apie trisdešimties žmonių kompaniją. Vis tik patekti į tokią vietą ne visiems pasiseka.

„Norint viešbutyje ar restorane švęsti Kalėdas, vietą reikia užsirezervuoti likus bent pusmečiui iki švenčių. Tai taip populiaru todėl, nes niekam nereikia ruoštis ir galima atsipalaiduoti. Antras būdas – tai šventė lauke, prie grilio, baseino ar jūros, su saule, gera nuotaika, daugybe tradicinių valgių ir gėrimų“, – australiškas tradicijas vardija Nida.

Ji priduria, kad nors nesibaigianti Kalėdų šventė ir entuziazmas po intensyvaus pietų maratono australams yra priimtini, tai ją nemenkai stebina.

Kalėdų šventimas Sidnėjaus lietuvių klube / Asmeninio albumo nuotr.

Kūčių tradicijų tąsa Kanberoje

N.Degutienė sako, kad vienas po kito sekantys kalėdiniai pietūs, vykstantis šventėms dar neišaušus, ją labai nustebino.

„Lietuvoje Advento laikotarpį visada stengdavausi praleisti ramiai, atsisakyti mėsos, saldumynų arba alkoholio – tai leidžia visa ko išsiilgti ir šventiniais patiekalais mėgautis su meile bei malonumu. Tas prieškalėdinis ramybės laikotarpis mano šventę praturtindavo papildoma reikšme ir džiaugsmu, o šiemet Australijoje viskas jau išragauta po kelis kartus, o šventės dar tik bus...“, – atskleidžia ji.

Artėjančių švenčių moteris nejautė ir dėl vieno paprasto dalyko – klimato. Ji tikina, kad išpuošti miestai prie žydro dangaus ir karščio sunkiai dera.

Nida Degutienė Kalėdų rytą, pakeliuj į kalėdines mišias / Asmeninio albumo nuotr.
Kalėdos Australijoje / Nidos Degutienės nuotr.

„Juokais sakau, kad man Kalėdos vidurvasarį yra kažkoks nesusipratimas. Nesvarbu, kad papuošimų čia yra daugiau negu Europoje: visur viskas blizga, dekoracijose vaizduojamas sniegas, Kalėdų senelis keliauja rogėmis, „apsnigtos“ ir šventinės eglės. Iš tiesų sniego dauguma australų gyvenime net nėra matę!, – juokiasi Nida, kuriai šios šventės visuomet turėjo labai didelę reikšmę.

Daugelį metų giminėje ji apsiimdavo šeimininkės rolę ir pareigą paruošti Kūčių, Kalėdų vaišes, o tada visus sukviesti į savo namus. Ją visada domino tradiciniai patiekalai, kuriuos gamino jos mama ir močiutė.

„Visada Kūčioms ruošdavau tik senovinius, tradicinius patiekalus pagal savo šeimoje iš kartos į kartą perduotus receptus. Nors būdavo nemažai darbo, mačiau tame itin didelę prasmę. Na, o per Kalėdas kasmet stengdavausi pagaminti kažką naujo ir nustebinti savo svečius“, – prisimena N.Degutienė.

Nidos Degutienės kepti kūčiukai ir Kalėdų eglutė Australijoje / Asmeninio albumo nuotr.

Australijoje Kūčios apskritai nėra švenčiamos, tad šiemet jas Nida atšventė šeimos rate, iškepė kūčiukų, pagamino silkės ir kitų patiekalų. Ji tikina, kad Kūčias švenčia lietuvių ir lenkų kilmės australai, tačiau kitaip nei Lietuvoje.

„Australijos lietuviai tikina, kad pagaminti dvylika patiekalų jiems labai sunku, tad į sąrašą jie įtraukia net druską ir pipirus. Vis tik tradiciją nevalgyti mėsos jie išlaiko ruošdami austres, krevetes ir sūdytą lašišą. Kūčios švenčiamos australišku būdu“, – kikena ji.

Nepaisant visų prieštaravimų, Nida tikina į australiškas tradicijas žvelgia su smalsumu.

„Mes čia esame svečiai ir nors tradicijos yra kitokios nei Lietuvoje, mes turime unikalią progą jas pažinti, stebėti. Vis tik tikiuosi, kad kitąmet jau galėsiu paruošti ir tradicinį lietuvišką Kūčių, ir Kalėdų stalus ir, pakvietusi draugų, supažindinti su mūsų papročiais“, – šypsosi Nida Degutienė.

Fotogalerija:

Nidos Degutienės Kalėdos Australijoje (21 nuotr.)
+15

Vyšnių ir balzamiko acto padaže kepta kiaulienos šoninė

Dviejų kulinarinių knygų bei tinklaraščio „Nidos receptai“ autorė dalijasi ir vienu savo patiekalo receptu, kuris puikiai tinka šventiniam stalui – tiek Kalėdų, tiek Naujųjų. Šis patiekalas, beje, turi sąsają su Australija: šalia kiaulienos šoninės patiekiamos balzamiko acte išbrinkusios sezoninės uogos – vyšnios.

Nidos Degutienės kepta kiaulienos šoninė / Asmeninio albumo nuotr.

Ingredientai:

  • 2 kg kiaulienos šoninės (su oda)
  • 1 šaukštas druskos rupios
  • 1 šaukštas aliejaus (pvz. rapsų)
  • 8 šalotiniai svogūnai perpjauti pusiau
  • 6 šakelės šalavijų
  • 500 ml vištienos sultinio
  • 250 ml balzamiko acto
  • 1,5 šaukšto kadagio uogų lengvai pagrūstų
  • 300 g vyšnių (šaldytų) be kauliukų
Nidos Degutienės kepta kiaulienos šoninė / Asmeninio albumo nuotr.

Gaminimo eiga:

  • Įkaitinkite orkaitę iki 200C. Kiaulienos šoninės odelę labai aštriu peiliu įpjaukite išilgomis juostomis, padalindami visą šoninės plotą į 4 ilgas juostas. Tada įpjaukite vieną įpjovą skersai, per patį vidurį, tokiu būdu padalindami šoninės gabalą į 8 gabalėlius.
     
  • Rupia druska įtrinkite visą odelės paviršių, įmasažuodami ir į įpjovas. Tada pašlakstykite šaukštu aliejaus, ir gerai įtrinkite. Paguldykite kiaulienos šoninę odele į apačią kepimo skardoje (rinkitės panašaus dydžio į tą, kokio dydžio yra jūsų mėsos gabalas. Mėsa kepdama šiek tiek susitrauks). Kepkite taip šoninę 1 valandą. Išimkite skardą su mėsa iš orkaitės ir atsargiai išsemkite visus riebalus, esančius skardoje (patogiausia lengvai pavertus skardelę išsemti šaukštu).
     
  • Apverskite kiaulienos šoninę kita puse, odele į viršų. Sudėkite į kraštus perpus perpjautus šalotinius svogūnus, šalavijus, suberkite kadagio uogas, vyšnias, supilkite sultinį ir balzamiko actą. Pašaukite skardą atgal į orkaitę ir kepkite apie 50-60 minučių, arba kol mėsa bus minkštutė, o odelė labai traški. Patiekite su skardoje keptais svogūnais, vyšniomis ir padažu, kuris susidarys mėsai kepant.
Nidos Degutienės kepta kiaulienos šoninė (4 nuotr.)
+1