Mūsų kraujas – puikus informacijos apie sveikatos būklę šaltinis

Moteris ir medikė / Vida Press nuotr.
Moteris ir medikė / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-05-15 14:54
AA

Daugelį ligų galima diagnozuoti atlikus kraujo tyrimus. Mūsų organizme nuolatos – ar kalbame, ar miegame, ar valgome – vyksta įvairios cheminės reakcijos, kurių metu į kraują yra išskiriamos įvairios medžiagos. Dėl šios priežasties kraujas yra puikus informacijos apie sveikatos būklę šaltinis.

„Paėmę kraujo mėginį nustatome medžiagų koncentraciją ir matome, ar ji atitinka normą, ar ne. Jei sutrinka kokio nors organo veikla, dažniausiai pastebimas rodiklių nuokrypis. Jei organizme vyksta procesai, kurių neturėtų būti, tai ir vėl aptinkame tam tikrų medžiagų koncentraciją kraujyje, – paaiškina diagnostinių tyrimų laboratorijos „Antėja“ direktorė medicinai Dangira Babenskienė. – Pavyzdžiui, niekas nejaučia, kad yra padidėjęs cholesterolio rodiklis, kol neįvyksta infarktas, insultas. O šios ligos tėra pasekmė. Priežastis – padidėjęs cholesterolis. Jei žmogus būtų išsityręs anksčiau, būtų pakoregavęs savo gyvenimo būdą, išsiaiškinęs priežastis, dėl kurių cholesterolis yra padidėjęs, galbūt būtų išvengę širdies ir kraujagyslių ligos. Yra daug ligų, kuriomis susirgę iš pradžių nejaučiame jokių simptomų.“

Geras tyrimas – nebūtinai esi sveikas

Net jei atlikus kraujo tyrimus paaiškėjo, kad visi parametrai yra geri, tai dar nereiškia, kad žmogus yra visiškai sveikas. Patyręs medikas gali pamatyti, kad yra uždegiminių procesų arba vyksta procesai, kurie ateityje gali baigtis liga ir kurios būtų galima išvengti.

„Kai pacientas gauna tyrimų rezultatus, normos neatitinkantys parametrai būna pažymėti ryškiau, tuomet nesulaukęz vizito ir konsultacijos pas gydytoją puola ieškoti informacijos „Google“, o ten juk tikras informacijos šiukšlynas. Be to, žmogui, neturinčiam klinikinių žinių, sunku internete rastą net ir teisingą informaciją interpretuoti, todėl gana dažnai pas gydytoją pacientas ateina sau nusistatęs pačią baisiausią diagnozę. Be to, reikia nepamiršti, kad vienas iš bendro konteksto ištrauktas parametras dažnai neturi jokios diagnostinės, o dažnai ir klinikinės reikšmės. Neteisinga interpretacija gali susargdinti labai rimta liga, pavyzdžiui, šizofrenija, net ir nesergantį asmenį.“

Tirtis sveikam – kartą per metus

Profilaktiškai pasitikrinti sveikatą visiems, net jei jaučiatės visiškai sveikas, medikė rekomenduoja kartą per metus.

Tuomet reikėtų atlikti ne tik bendrą kraujo ir reaktyvinio baltymo tyrimą, bet ir pasitikrinti gliukozės, vitamino D, mikroelementų ir elektrolitų kiekį, atlikti kasos, inkstų ir kepenų funkcijų, širdies ir kraujagyslių sistemos, infekcinių ligų (hepatitų ir ŽIV), vėžio žymenų tyrimus. Tiek vyrams, tiek moterims rekomenduojama išsitirti dėl kasos, skrandžio, plaučių, moterims – kiaušidžių ir krūties, o vyrams – prostatos vėžio.