Moterys-lyderės technologijų srityje: skatina atsigręžti į sektinus pavyzdžius

Aliona Viršutienė, Dovilė Morkvėnaitė, Eglė Dubauskė
Aliona Viršutienė, Dovilė Morkvėnaitė, Eglė Dubauskė
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2021-04-22 12:24
AA

Europos Sąjungos šalyse vos 17 proc. viso informacinių bei ryšių technologijų (ICT) sektoriaus darbo jėgos sudaro moterys specialistės. Didžiausių ICT kompanijų lyderių pozicijose taip pat dažniau matomi profesionalai vyrai. Visgi, šiandieninės darbo rinkos tendencijos praneša apie artėjantį pokytį: technologijų ar inžinerijos sritis sulaukia vis didesnio moterų susidomėjimo. Vienos apie šią kryptį ima galvoti dar mokykloje, kitos – persikvalifikuoja įžvelgusios didesnes karjeros perspektyvas.

Moterų persikvalifikavimą į technologijų sritį skatinanti programa „Women Go Tech“ pastaruosius penkerius metus taip pat stebi augantį moterų susidomėjimą technologijomis: „Paraiškų į programą skaičius nuo 2017-ųjų išaugo penkis kartus. Moterys drąsiai renkasi programavimą, duomenų analitiką, inžineriją bei kitas kryptis, ieško karjeros galimybių technologijų kompanijose, galiausiai jose užima ir aukštas vadovių pozicijas. Tokie sektini ir įkvepiantys pavyzdžiai mums pamažu tampa kasdienybe – norėtųsi, kad juos vis labiau pastebėtų ir likusi visuomenės dalis“, – teigia „Women Go Tech“ valdybos narė Jarūnė Preikšaitė. 

Didžiausiose Lietuvos technologijų kompanijose komandoms vadovauja bei svarbiomis verslo funkcijomis rūpinasi ne viena moteris profesionalė. Šįkart pakalbinome tris specialistes, šiandien drąsiai įvardijamas ir lyderėmis technologijų srityje. Tai – Eglė Dubauskė, tarptautinės elektronikos komponentų gamyklos „HELLA Lithuania“ Gamybos kokybės skyriaus vadovė, Aliona Viršutienė, „Vinted“ inžinerijos direktorė, bei Dovilė Morkvėnaitė, „Ignitis“ elektros tiekimo planavimo skyriaus vadovė.

Eglė Dubauskė

Nuo pat mokyklos laikų susižavėjusi technika bei tiksliaisiais mokslais, „HELLA Lithuania“ Gamybos kokybės skyriaus vadovė Eglė Dubauskė baigė Pramonės inžinerijos ir vadybos studijas, o po magistro pradėjo siekti karjeros kokybės inžinerijos srityje. Kompanijoje moteris dirba daugiau nei trejus metus: atėjusi dirbti inžiniere, šiandien Eglė yra Gamybos kokybės skyriaus vadovė. 

Eglė Dubauskė, „HELLA Lithuania“ Gamybos kokybės skyriaus vadovė

„Mane žavi, kad vis dar kas rytą keliaudama į darbą žinau, kad ši diena nebus monotoniška ir tapati praėjusiai, nes tempas ir įvairios skirtingos situacijos, vis skatina pasitempti ir ieškoti naujų sprendimų bei būdų kaip pagerinti užsibrėžtus tikslus“, – teigia Eglė. Jos komanda įmonėje atsakinga už užsakovo pateiktų reikalavimų bei standartų įgyvendinimą, užtikrinantį visapusišką produkto kokybę. 

Kas padėjo jaunai profesionalei sėkmingai įsitvirtinti technologijų pasaulyje? Kalbėdama apie save, Eglė įvardina konstruktyvų mąstymą bei norą nuolatos tobulėti. Būtent asmenines savybes, o ne jau turimus įgūdžius ar išsilavinimą pašnekovė mini kalbėdama ir apie moteris, dar tik galvojančias apie karjerą šioje industrijoje ar ją pradedančias. „Savo komandoje dirbu ir su neturinčiomis inžinerinio išsilavinimo moterimis. Mane labai žavi jų motyvacija, aktyvumas, noras mokytis bei drąsa imtis iššūkių“.

Eglė pabrėžia pati karjeros kelyje sutikusi daugybę įkvepiančių, technologijų sritį pasirinkusių moterų – pradedant universitetu, baigiant kolegėmis vadovėmis, pasiruošusiomis padėti visais kylančiais klausimais. 

Dovilė Morkvėnaitė

Jau 11 metų Dovilė sukasi energetikos bendrovėje „Ignitis“, kur įsidarbino baigusi energetikos studijas. Jos pasiekimų sąraše – vos per daugiau nei trejus metus pasiekta prekybos ir planavimo vadovės pozicija bei jau treji metai vadovavimo komandai, atsakingai už elektros energijos prekybą ir naujų veiklų, prisidedančių prie žalesnio rytojaus, vystymą. 

Dovilė Morkvėnaitė, „Ignitis“ elektros tiekimo planavimo skyriaus vadovė

Pašnekovė pabrėžia, kad darbas energijos sektoriuje yra itin įtemptas. Kasdien priimami sprendimai lemia tiesioginį įmonės rezultatą: „Viena klaida gali lemti milijoninius nuostolius. Tad itin didžiulį dėmesį skiriame detalėms ir atsakomybei“, – teigia Dovilė.

Tačiau tai specialistės anaiptol negąsdina: „Mano diena biure tikrai nesibaigia penktą valandą vakaro, dėl darbo specifikos būna situacijų, kada tenka grįžti prie darbų savaitgaliais, švenčių dienomis ar net naktį. Elektros energijos tiekimas yra nepertraukiamas procesas! Karjeros pradžioje, kai dirbau prie elektrinių planavimo bei prekybos, tekdavo keltis ir naktimis, sustojus kuriais nors elektrinei. Tačiau, kaip ir tada, taip ir dabar – atsakomybė mane „veža“. Mėgstu spręsti iššūkius ir tai atlikti gerai bei operatyviai.“

Dovilė prisimena, kad su stereotipais apie moteris technologijų pasaulyje susidūrė net liberalumu bei lyčių lygybe garsėjančioje Skandinavijoje. „Vienos komandiruotės metu, kai buvau pagrindinis su prekyba dirbantis žmogus, mano vadovas pristatė mane Norvegijos kolegoms. Jie buvo itin nustebę, kad lyderiaujanti treiderė – moteris,“ – prisimena pašnekovė. Tačiau toks įvykis tik dar labiau paskatino ją siekti karjeros aukštumų energetikos srityje:  „Supratau, kad einu teisinga linkme ir galiu dar geriau  –  tai buvo puiki motyvacija.“

„Ignitis“ elektros tiekimo planavimo vadovė džiaugiasi, kad turėjo galimybę mokytis iš moterų lyderių savo darbo vietoje: „Mano įmonėje dirba ilgametė darbuotoja, kuri mane ir įdarbino. Abi turėjome labai panašią studijų ir karjeros kryptį, o įmonėje kolegė praleido jau daugiau nei 15 metų, sėkmingai kildama karjeros laiptais ir vadovaudama. Tai tikrai įkvepia!  Taip pat patvirtina, kad būtinybės keisti darbo nėra, kai tau suteikiamos visos sąlygos augti bei tobulėti įmonės viduje. Juk tiek mažai žmonių dirba mėgstamą darbą!“

Aliona Viršutienė

Aliona jau beveik metus dirba lietuvių startuolyje „Vinted“. Čia ji vadovauja inžinierių komandai. „Be darbo su savo komanda, palaikome artimą ryšį ir su produkto, analizės bei dizaino srityse dirbančiais kolegomis. Mano pagrindinis tikslas – užtikrinti, kad komandų kompozicija, produktas bei jo funkcionalumas būtų geriausios kokybės.“ Pašnekovė kaip svarbią kasdienio darbo dalį išskiria ir operatyvumo bei saugumo užtikrinimą – šie aspektai yra neatsiejami nuo produkto tobulėjimo bei teigiamos vartotojų patirties, padedančios išlikti rinkos lyderiais.

Aliona Viršutienė, „Vinted“ inžinerijos direktorė

Skirtingai nei kitos pašnekovės, „Vinted“ inžinierijos direktorė technologijų srityje atsidūrė netikėtai. Baigusi studijas, susijusias su socialiniais mokslais, moteris dirbo projektų valdymo srityje ir skeptiškai vertino galimybę siekti karjeros industrijoje, kuri jai siejosi su vyriškumu bei asmeninės patirties trūkumais.

„Tikrai nemaniau, kad galėčiau pritaikyti turimus minkštuosius įgūdžius“, – teigia pašnekovė. Tačiau Alioną perkalbėjo geriausia draugė: „Mane įtikino, kad pabandyti verta  –  juk buvau sukaupusi daug geros patirties vadovaujamame darbe, o ir neturėjau ką prarasti.“

Neatrastas technologijų pasaulis Alioną sužavėjo kone iš pirmo žvilgsnio, o jos asmeninės savybės idealiai tiko šiai industrijai. Pašnekovė pabrėžia ne tik galimybę prisidėti prie svarbių pokyčių, tačiau ir kūrybingumą, itin reikalingą dirbant su inovacijomis. „Visada siekiau ieškoti naujų būdų, kaip patobulinti egzistuojančius procesus, o taip pat sukurti kažką naujo. Technologijos – ideali sritis įgyvendinti šias idėjas.“

Nors lyderių moterų, dirbančių su technologijomis, vis daugėja, Aliona pastebi, kad pokyčiai šioje srityje būtini. Ji užsimena apie teigiamų bei sektinų pavyzdžių trūkumą. „Greičiausiai gerokai lengviau įvardintumėte vyrą-technologijų industrijos lyderį negu moterį-technologijų industrijos lyderę.“ Remdamasi asmenine patirtimi, pašnekovė pabrėžia, kad didelę įtaką turi ne tik žinomi, visiems matomi, bet ir kasdien šalia esantys kolegos-profesionalai: „Siekiantiems karjeros tikslų technologijų srityje, itin svarbūs tobulėti skatinantys, drauge dirbantys žmonės“, – teigia moteris.