Moterų išradimai, nustebinę pasaulį

Idėja / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-03-07 08:49
Nors nuo seno dažniausiai visi laurai už didžiuosius atradimus ar išradimus atitekdavo vyrams, stipriąją lytį pranokstančių moterų buvo visais laikais. Artėjančios Moters dienos proga susipažinkime su sumaniausiomis išradėjomis.

Indaplovės idėja kilo pasiturinčiai poniai

Išradimai atsiranda įvairiomis aplinkybėmis. Štai pasiturinčiai poniai Josephine Cochrane (1839–1913) mintis sukurti indaplovę kilo ne dėl to, kad ji pasilengvintų buitį. Indus plaudavo moters tarnai, tačiau ją į neviltį stūmė kaskart beplaunant dūžtantis prabangus kiniškas porcelianas.

Tai pastūmėjo Josephine sukurti prietaisą, kuris saugiai plautų indus. Tiesa, tik po vyro mirties, užgriuvus milžiniškoms skoloms ant pečių, moteris baigė kurti šiuolaikinių indaplovių prototipą – mechaninę indų plovimo mašiną.

Tai buvo aukšto slėgio žarna, kuri paleisdavo vandens srovę ant grotelių sudėtų indų. 1886 metais J. Cochrane patentavo šį išradimą. 1893-aisiais savo kūrinį ji pristatė Čikagoje vykusioje pasaulinėje mugėje tikėdamasi, kad tai greitai bus naudojama ne tik restoranuose ir viešbučiuose, bet ir visuose namuose.

Deja, jos išradimas pradėtas naudoti tik 1916 m., jau po moters mirties. O elektrinės indaplovės atsirado tik trečiajame XX amžiaus dešimtmetyje.  

Kiti moterų išradimai

  • 1892 metais šiuolaikinių sniego valymo mašinų prototipą sukonstravo sekretore dirbanti Cynthia Westover.
  • Kavos filtrų sumanytoja – Melitta Bentz. 1909 metais iš mokyklinio sąsiuvinio lapo ji sukūrė pirmąjį kūginį kavos filtrą.  
  • Už tai, kad pasaulis tapo tylesnis ir automobiliai skleidžia mažiau triukšmo, galime būti dėkingi El Dorado Jones. 1917 metais ji sukūrė automobilio duslintuvą (akustinį filtrą).
  • Amerikietė, namų šeimininkė Marion Donovan 1946 metais išrado vandeniui atsparias sauskelnes. Vaikus auginančiai mamai kilo mintis iš dušo užuolaidos pasiūti neperšlampamas kelnaites mažyliams. Į paprastas sauskelnes ji įdėjo plastikinės užuolaidos atraižą, taip ji patentavo net keturis išradimus ir uždirbo milijoną dolerių.
  • 1889 m. prancūzė Herminie Cadolle patentavo moterims naudingą išradimą – liemenėlę. Šis moteriškas drabužis pamažu iš mados išstūmė kūną ir judesius varžančius korsetus. Beje, ji pirmoji ėmė naudoti elastingą audinį ir gumeles.
  • 1950 metais vokiečių ginekologė dr. Judita Esser sukūrė „o.b.®“ tamponus, jie gerokai sumažino moterims tų dienų keliamą diskomfortą.
  • 1885 metais amerikietė Sarah E.Goode patentavo sulankstomą lovą. Teigiama, kad ji buvo pirmoji juodaodė moteris, gavusi patentą.

Daugiau apie moteris, kurių išradimai nustebino pasaulį, skaitykite naujajame – 9-ajame žurnalo „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.
Ji24.lt

Naujausi straipsniai