„Moterų balsas“ apie nepilnamečių smurtą: mama dukrą rado ištiktą komos – suspardytą ir prigirdytą

Edita Užaitė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Edita Užaitė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-10-04 14:12
AA

„Numesiu tave nuo stogo.“ „Tau kojas išsukinėsiu.“ Tai tik dvi žinutės, kurias vilnietė mama perskaitė vienuolikmetės dukters telefone. Vienoje sostinės mokykloje besimokančiai mergaitei mokyklos pradžia atnešė ne džiaugsmo, o skausmo. Į tiesioginį eterį šį sezoną persikėlusi „Lietuvos ryto“ televizijos laida „Moterų balsas“ šį trečiadienio vakarą klaus: ar mes auginame naują smurtautojų kartą? Ką daryti su smurtaujančiais paaugliais – bausti juos ar jiems atleisti?

Vienuolikmetę dukrą ligoninėje be sąmonės radusi mama įsitikinusi, kad apie psichologinį ir fizinį smurtą būtina kalbėti. Susirūpinimą jai kelia nebaudžiami paaugliai. Po įvykio, kai jos dukra dvejais ir trejais metais vyresnių mergaičių buvo prigirdyta degtinės, sumušta ir palikta gulėti miške, niekas lyg ir nepasikeitė. Jos dukra lanko tą pačią mokyklą kaip ir skriaudikės.

Parsivežusi dukrą iš ligoninės, mama kreipėsi į policiją. „Man tiesiai šviesiai paaiškino, kad didžiausia skriaudikė policijai žinoma, tačiau yra nepilnametė ir niekas jai nieko pasakyti negali. Bausti ją būtų galima tik tuomet, jei ji padarytų sunkių kūno sužalojimų ar nužudytų. Ar reikia laukti baisesnių nutikimų mokykloje?“ – klausia apie nebaudžiamus paauglius viešai kalbėti pasiryžusi mama.

Ar atvyks į laidą kviesti Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atstovai? Ar pavyks laidos rengėjams prisikviesti mokyklos, kurioje mergaitė mokėsi, vadovę arba socialinę darbuotoją?

„Po tokio įvykio situaciją mokykloje turėjo normalizuoti vaikų psichologai, socialiniai darbuotojai“, – įsitikinusi viena iš laidos „Moterų balsas“ vedėjų, emocinės paramos tarnybos „Jaunimo linija“ savanorė Edita Užaitė.

Nuo ko prasideda smurtas, laidoje kalbės ir drąsi moteris – viešųjų ryšių ir komunikacijos specialistė Violeta Masteikienė, neseniai išleidusi pirmą Lietuvoje smurto prevencijos komiksų leidinį „Birutė Bebaimė“. Ji įsitikinusi, kad trečdalis Lietuvos moterų patiria smurtą. „Praėjusiais metais policija gavo daugiau nei 50 tūkstančių pranešimų apie šeimyninį smurtą, tačiau tai tik iš dalies atspindi situaciją“, – sako V. Masteikienė.

„Antra laidos dalis nebus tokia liūdna, – žada „Moterų balso“ vedėja Laimutė Tamulytė-Stončė. – Juk pasaulis nėra vien juodas, jame esama visokių spalvų. Aptarsime lietuvių stilių, išsiaiškinsime, kokios juokingiausios situacijos ir frazės šią savaitę sklandė internete, kur galėtume įdomiai bei kultūringai praleisti laiką.“

Tiesioginę laidą „Moterų balsas. Dabar“ su Edita Užaite, Laima Tamulyte-Stonče ir Natalija Bunke žiūrėkite trečiadienį nuo 20.30 iki 22.30 valandos.

Smurtas: kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Policijos komisariatai
Tel.: 112
LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga
Nemokama linija:
Tel.: 8 800 01230, 8 5 210 7176
Savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybos skyriai
Vilniuje:
Tel.: 8 5 211 2023, 8 5 211 2567
Emocinė pagalba vaikams
„Vaikų linija“
Kasdien (11-23 val.):
Tel.: 116 111
www.vaikulinija.lt
Emocinė pagalba jaunimui
„Jaunimo linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 28 888
www.jaunimolinija.lt
Emocinė pagalba suaugusiems
„Vilties linija“
Visą parą:
Tel.: 116 123
www.viltieslinija.lt
Emocinė pagalba moterims
„Pagalbos moterims linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 66 366
www.moters-pagalba.lt
Emocinė pagalba rusakalbiams
„Linija Doverija“
Darbo dienomis (16-20 val.):
Tel.: 8 800 77 277