Moters organizmo mėnesio ritmas: kas darosi su kūnu ir oda diena po dienos?

Mėnesinės / Vida Press nuotr.
Mėnesinės / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-01-22 14:30
AA

Organizmo būklės ir hormonų pokyčių ryšys nekelia abejonių. Bet jį galima išnaudoti racionaliai ir rūpintis oda bei visu organizmu pagal kalendorių, o ne einant prieš hormonų bangas.

Kiekvieną mėnesį esama dienų, o gal ir savaičių, kai švytėte švytime. Ir, regis, be jokių pastangų. Paprastai taip nutinka antrą ciklo savaitę ir dažnai sutampa su ovuliacija. Šiuo palaimingu metu atrodome sveikesnės ir energingesnės, veido ovalas pagražėja nė nenaudojant stebuklingų serumų.

Tačiau stebuklas trunka neilgai: maždaug po 7 dienų tarsi imame pūstis, veidas pabrinksta, spindesys išblėsta, ant smakro atsiranda spuogų ar pigmentinių dėmių. Nors – visi dietų dievai mato – nei mityba, nei gyvenimo būdas, nei kosmetika nesikeitė ir tokių pokyčių niekas neprovokavo. Tuomet pagaliau prasideda ir po kelių dienų baigiasi mėnesinės (diena, kai prasideda kraujavimas, ir yra pirmoji ciklo diena; ciklas baigiasi viena diena prieš kito kraujavimo pradžią), o joms pasibaigus oda atrodo sausesnė ir jautresnė.

Jauna moteris / Vida Press nuotr.

Tokia absoliučios daugumos iš mūsų odos vieno mėnesio istorija (o kur dar svorio, nuotaikų ir net kūno temperatūros svyravimai, kuriuos taip pat sukelia hormonų žaidimai). Tačiau iš šitos informacijos galima išpešti nemažai naudos. Pirmiausia, visada yra gerai žinoti, kad tai, kas dedasi su organizmu, – ne „fantominiai skausmai“, o kuo tikriausia fiziologija. Stebėti savo ciklą aktualu desperatiškai trokštančioms pastoti arba, atvirkščiai, besisaugančioms nėštumo Billingsų metodu – skaičiuojančioms vaisingas dienas. Toks pažinimas taip pat pravers renkantis odos priežiūros priemones ir metodus.

Galite pasitelkti moderniąsias technologijas – parsisiųsti programėlę „Period Tracker“, „Clue“ arba lietuvišką „Sukurtas tau“: padės fiksuoti ciklo etapus, prognozuoti savijautą, energijos pokyčius, palengvinti fiziologinę ir psichologinę būklę.

1 diena

Kas vyksta organizme. Tai pirmoji jūsų mėnesinių diena, vadinasi, fazė gali trukti iki savaitės. Prieš mėnesines ir jų metu estrogenų ir progesterono lygis krinta – organizmas šių hormonų tiesiog nebegamina: jo užduotis dabar – pašalinti neapvaisintą kiaušinėlį ir išvalyti gimdos gleivinę. Užtai padaugėja prostaglandinų, skatinančių gimdos ir kiaušintakių lygiuosius raumenis susitraukti (štai iš kur spazmai!). Jie atsakingi ir už mėnesinių skausmus, ir už krūtinės jautrumą, ir už odos defektus, kurie, regis, tik ir laukė dienos X, kad užpultų vienu metu. Gera žinia moterims, artėjančioms prie menopauzės (taip, čia irgi būna gerų žinių). Jūsų estrogenų kiekis pirmąją dieną kaip tik gali padidėti, o oda būtent šiuo metu gali atrodyti geriausiai. Na, taip, organizme niekas niekada neveikia paprastai, tiesiogiai ir vienareikšmiškai.

Kaip rūpintis oda. Netinkamas metas depiliacijai – kad ir kokį metodą (vašku, cukrumi ar depiliatoriumi) rinktumėtės. Itin išjautrėjusi oda gali reaguoti randais ar uždegimu. Nepersistenkite ir rūpindamosi ja: jautrumą sumažinti padės paprastos ir įprastos priemonės: organinis kokosų aliejus, drėkinamieji serumai su hialurono rūgštimi ir glikoproteinais, uždegimą ir suerzinimą slopinančios kaukės.

Jauna moteris / Vida Press nuotr.

7–11 dienos

Kas vyksta organizme. Daugėja estrogenų ir serotonino (taip, to paties laimės hormono). Paprastai jaučiatės geriau ir ramiau – taigi, geriau ir atrodote. Tai ne tik psichologinis momentas – estrogenai skatina kolageno gaminimą: oda tampa stangresnė ir švelnesnė. Galimas neigiamas poveikis: oda atrodo blyškesnė, vadinasi, labiau išryškėja tamsūs ratilai po akimis (jie gali signalizuoti ir apie ne itin didelę, bet vis dėlto pastebimą geležies stoką organizme, kas pasitaiko po mėnesinių). Jei aptikote, kad jums būdingas šis požymis ir nesate vegetarės, nepakenks įtraukti į meniu raudonos mėsos. Išeitis jos nevalgančioms – grikiai, vadinamasis supermaistas (bolivinės balandos, ispaninių šalavijų sėklos, burnočiai), riešutai, ankštiniai. Arba – specialūs papildai, ypač rekomenduotini šiuo ciklo metu. Pravers ir odai, ir bendrai savijautai.

Kaip rūpintis oda. Galite pastebėti, kad veide atsiranda išsausėjusių ir šerpetojančių sričių. Priežastis – suintensyvėjęs kolageno gaminimo ir ląstelių atsinaujinimo procesas. Jį palengvinsite ir paspartinsite švelniais šveitikliais ir intensyvaus drėkinimo produktais. Jei nepakanka įprasto kremo, kartą ar kelis per savaitę naudokite drėkinamąsias kaukes. Jei dar nenaudojate, išmėginkite pažymėtas anti-aging ženklu priemones, skatinančias odos regeneracijos procesus, valančias giliausius sluoksnius, mažinančias poras, neleidžiančias joms užsikimšti ir formuotis dėmėms. Natūralių priemonių entuziastėms gal patiks... natūralus graikinis jogurtas. Tiesiog užtepkite storą sluoksnį ant švarios odos, palaikykite 20 min. ir nuplaukite.

Jauna moteris / Vida Press nuotr.

12–16 dienos

Kas vyksta organizme. Estrogenų ir liuteinizuojančio hormono (jo pagausėjimas skatina ovuliaciją) kiekis pasiekia maksimumą. Vaisingumas – taip pat. Moterys niekada nebūna tokios patrauklios, kaip šiomis dienomis. Išmintingoji architektė gamta apdovanoja didžiausiu žavesiu būtent tuomet, kai tikimybė susilaukti palikuonių – didžiausia. Beje, tokį patį efektą suteikia įsimylėjimas: oda švyti, jaučiatės nuostabiai, o energija atrodo begalinė. Štai tokia estrogenų ir meilės galia! Šalutinis poveikis: puiki nuotaika, lengvumo jausmas, gebėjimas geriau koncentruotis. Poros atrodo mažesnės, veidas – gaivesnis, plaukai – tankesni (nors nieko papildomo nedarėte). Tai irgi dėl estrogenų, o tikriau, jo paskatinto spartesnio kolageno gaminimo! Ne taip džiugu, kad dėl intensyvesnio vyriškųjų lytinių hormonų išsiskyrimo gali suaktyvėti riebalinių liaukų veikla. Jei pastebėjote, kad kas mėnesį maždaug tuo pačiu metu ant smakro atsiranda spuogų, atkreipkite dėmesį (ir pasitarkite su gydytoju) – tai gali būti vienų ar kitų hormonų pertekliaus ženklas, todėl reikėtų pasidaryti atitinkamus tyrimus.

Kaip rūpintis oda. Padidėjęs estrogenų kiekis gali paskatinti ir melanino gaminimą – dėl to odai gresia pigmentinės dėmės ar suaktyvėjusi hiperpigmentacija. Nepamirškite naudoti kosmetikos su dideliu SPF ir saugotis saulės spindulių, net jei lauke apsiniaukę. Jei dėl riebalinių liaukų veiklos pakito odos tipas, o jūs paprastai naudojate kitokiai odai skirtas priemones, galbūt vertėtų ir jas peržiūrėti, ir rinktis atitinkamas – universalias ar skirtas laikinoms problemoms įveikti. Visa kita – pagal simptomus, o iš esmės oda šiuo metu nereikalauja ypatingo dėmesio: taip galima net patikėti natūraliu grožiu.

Jauna moteris / Vida Press nuotr.

17–28 dienos

Kas vyksta organizme. Jei kiaušinėlis nebuvo apvaisintas ir nepradėjote lauktis, kūnas ima rengtis mėnesinėms. Daugėja progesterono. Į jį oda gali reaguoti radikaliai priešingais būdais: arba nurimti ir net kiek pasausėti, arba, atvirkščiai – į per didelį sausumą atsakyti riebėjimu. Artėjant mėnesinėms, progesterono mąžta, o testosterono lygis išlieka nemenkas, dėl to riebalinių liaukų veikla dar labiau suaktyvėja. Rezultatas nuspėjamas: aknė, užsikimšusios poros ir kitos nemalonios odos komplikacijos. Blogesniu atveju gali prasidėti uždegiminis procesas. Vėlgi, jei tai kartojasi mėnuo po mėnesio (senatviniai spuogai – ne mažiau nemalonu nei paauglystės laikų), pasitarkite su šeimos gydytoju ar ginekologu: jums galėtų padėti tinkamai parinkta kontracepcija, stabilizuojanti testosterono lygį. Arba išmėginkite natūralias priemones: pakoreguokite mitybą, atsisakykite cukraus, galbūt – pieno produktų. Žinoma, tai truks ilgiau, nei tiesiog išgerti piliulę, tačiau efektas irgi bus ilgesnis ir, tikėtina, didesnis. Be to, gali būti, kad jums nereikia saugotis nėštumo, vadinasi, ir kontraceptinės tabletės odos būklei gerinti netinka.

Kaip rūpintis oda. Vienas iš dalykų, kuriuos galite padaryti, – pamėginti užkirsti kelią spuogams. Atidžiau valykite odą ir kontroliuokite švarą: nelieskite veido neplautomis rankomis, nuolat valykite mobiliojo telefono ekraną arba kalbėdamos naudokite garsiakalbį. Dar kartą primename, kad spuogų spaudymas ar mėginimas pradurti juos adata niekada neduoda pageidaujamo rezultato ir gali palikti žymių, kurias išnaikinti dar sunkiau. Šiuo metu dukart per savaitę naudokite šveitiklius arba analogiško poveikio kaukes: jos padės pašalinti negyvų ląstelių sluoksnį ir sumažins porų užsikimšimo riziką. Pirmenybė – serumams su antioksidantais ir produktams su dideliu SPF: nušveista oda ypač jautri ultravioletinių spindulių poveikiui. Jau atsiradusius spuogus galima apdoroti priemonėmis su salicilo rūgštimi ar benzoilperoksidu. Pastarasis ypač tinka giliems, pūlingiems spuogams naikinti. Atsargiai: abi priemonės džiovina odą.

Jauna moteris / Vida Press nuotr.

Natūralios priemonės

Net jei labiau kliaunatės medikamentais, galite jas išmėginti. Faktas, kad subalansuota mityba, sušvelnintas stresas, fizinis aktyvumas padės sureguliuoti ne tik hormonų šuolius!

  • Atraskite kaltininkus: kuris hormonas ir kodėl iššoko iš ribų. Atsakyti į šiuos klausimus padeda kraujo tyrimas, o jūs pačios galite stebėti, kaip reaguoja oda ir kūnas, – trys ar keturi ciklai duoda nemažai informacijos.
  • Omega 3 gausus maistas (riebios žuvys: lašišos, sardinės, ančiuviai, skumbrės; minėtosios ispaninių šalavijų sėklos, sėmenys ir jų aliejus), be kitų privalumų, padeda organizmui palaikyti hormonų pusiausvyrą.
  • Įtraukite į meniu įvairių lapinių salotų (vakaručių, špinatų, lapinių kopūstų, brokolių). Jei turite problemų dėl skydliaukės, pastarąsias dvi daržoves troškinkite garuose; kitas galite vartoti žalias.
  • Vanduo – nepakeičiamas ir nemokamas detoksikacijos ir sveikatos šaltinis. Pagardinkite jį šviežiomis tikrosiomis ar žaliosiomis citrinomis, šaukšteliu medaus. Stiklinė vandens su medumi turėtų tapti ryto rutina.
  • Sumažinkite cukraus kiekį maiste (fruktozė, jei ką, irgi cukrus). Tai vienas iš faktorių, švelninančių hormonų svyravimą ir net galinčių padėti įveikti policistinių kiaušidžių sindromą. Pirmenybę teikite baltyminiam maistui.
  • Atsisakykite kofeino, alkoholio, cukraus; vartokite avokadų, daržovių, riešutų ir sėklų. Nesiūlome stengtis išvengti streso, tiesiog primename, kad arbata su saldymedžiais – nebloga priemonė jam sušvelninti. Geras miegas ir fizinis aktyvumas – taip pat išeitis.
  • Kai kurioms moterims hormonų svyravimą provokuoja pieno produktai. Atkreipkite dėmesį, kad atsisakiusios jų vis tiek turite gauti pakankamai kalcio. Tradicinių pieno produktų alternatyva: nesaldytas migdolų pienas, brokoliai, tofu, sezamų sviestas.