Moters nevaisingumas: 14 galimų priežasčių

Nėštumas / „Fotolia“ nuotr.
Nėštumas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-02-27 15:00
AA

Daugelis žino, kad moters vaisingumas mažėja bėgant metams, tačiau neretai net ir sveikiausiame amžiuje dėl neteisingo gyvenimo būdo ir kitų išorinių faktorių neretai dailiosios lyties atstovei gali taip pat sunkiai sektis susilaukti kūdikio.

„Moterys, kurios nori padidinti savo pastojimo šansus, dažnai nežino, ką tokiais atvejais daryti ar ko – jokiu būdu nedaryti“, – tikina Teksase dirbantis vaisingumo specialistas Francisco Arredondo. Portalas health.com, remdamasis specialistų įžvalgomis, atskleidžia, kokie gali būti pagrindiniai nevaisingumo faktoriai.

Antsvoris

Filadelfijos universiteto Akušerijos ir ginekologijos katedros pirmininkas Williamas Schlaffas tikina, kad nevaisingumą gali lemti ir papildomi kilogramai, kurie pristabdo hormonų gamybą moters organizme.

„Kuo daugiau antsvorio moteris turi, tuo labiau suprastėja ir jos kiaušidžių funkcijos“, – tikina W.Schlaffas.

2009 metais atliktas tyrimas, publikuotas žurnale „Fertility and Sterility“, atskleidė, kad moterims, kurios sulaukusios 18 metų jau turėjo antsvorio, buvo kur kas didesnė policistinių kiaušidžių sindromo rizika ateityje. Policistinių kiaušidžių sindromas, dėl kurio moters organizme sutrinka hormonų pusiausvyra, yra viena dažniausių moters nevaisingumo priežasčių.

Per mažas svoris

Moters nevaisingumą lemti gali ne tik riebalų ar papildomų kilogramų perteklius, bet ir jų trūkumas. Taip nutinka dėl to, kad žemą KMI (Kūno masės indeksas) turinčių moterų organizme trūksta ir leptino. Hormono, atsakingo už alkio ir sotumo jausmo kontroliavimą.

Remiantis 2009 metais Harvardo universitete atliktais tyrimais, dėl šio hormono trūkumo tokioms moterims neretai gali pradingti ir menstruacijos.

Amžius

Kai moteriai prasideda menopauzė, dažnai sulaukus 40–50 metų amžiaus, jai daugiau jau nebevyksta ovuliacija ir dėl to ji pastoti jau nebegali. Vis tik net ir likus bent dešimčiai metų iki menopauzės pradžios, kai kurioms moterims taip pat gali kilti nevaisingumo problemų, dėl to, kad ovuliacija jau tampa nebereguliari. Tai vadinamasis priešmenopauzinis laikotarpis.

Nėra aišku, nuo kokio tiksliai amžiaus sumažėja moters nevaisingumas, tačiau daugelis šios srities specialistų vieningai tvirtina, kad moteriai kur kas sunkiau pastoti sekasi maždaug nuo 35-erių metų. Vis tik kiekvienas atvejis skirtingas, mat vienoms dailiosios lyties atstovėms menopauzė prasideda ganėtinai anksti, o kitos išlieka vaisingos net ir sulaukusios 40 ar dar daugiau metų.

Pavojingos medžiagos, esančios jūsų namuose

Nagų lakas / Vida Press nuotr.

2013 metais atliktas tyrimas įrodė, kad nuolatinis kontaktas su įvairiais teršalais, pesticidais ar kitais pramonėje naudojamais komponentais poros vaisingumą gali sumažinti iki 29 proc. Negana to, 2015 metais Vašingtono universitete atliktas tyrimas parodė, kad kai kurie plačiai namuose vartojami chemikalai ar kitos medžiagos gali būti atsakingos ir už itin ankstyvą menopauzę.

Tyrimo autoriams didžiausią nerimą sukėlė vadinamieji ftalatai, plačiai naudojami grožio ir kosmetikos industrijoje gaminant kvepalus ar nagų lakus, taip pat ir furanas – cheminis junginys, naudojamas plastmasių gamybai.

Rūkymas

Rūkymas gali itin stipriai pažeisti vaisiaus vystymąsi, tačiau šis žalingas įprotis lygiai taip pat gali būti atsakingas už nevaisingumą. Remiantis JAV duomenimis, būtent rūkymas šioje šalyje atsakingas už 13 proc. nevaisingumo atvejų. Negana to, 2014 metais atliktas tyrimas parodė, kad net ir rūkančios moters sūnūs ateityje taip pat gali turėti nevaisingumo problemų.

„Rūkymas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą bei pažeisti DNR sistemą tiek moterims, tiek ir vyrams. O kad taip nutiktų, tikrai ne visuomet būtina rūkyti metų metus. Nevaisingumo problemų gali kilti jau vien ir nuo pasyvaus rūkymo“, – perspėja vaisingumo specialistas Francisco Arredondo.

Nagų lakas / Vida Press nuotr.

Alkoholis

Gydytojai tikina, kad prie nevaisingumo prisidėti gali ir alkoholis, ypač jei jis vartojamas itin dažnai – bent keletą kartų per savaitę ar – juolabiau – kiekvieną dieną, kad ir nedidelėmis dozėmis. 2004 metais atliktas Švedų tyrimas, kurio metu 18 metų buvo stebima 7 tūkst. moterų sveikata, atskleidė, kad alkoholį vartojančios moterys kur kas dažnesniais atvejais kreipdavosi į klinikas dėl vaisingumo sutrikimų.

Gydytojai taip pat perspėja, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu ar netgi gerokai prieš pastojimą, gali sukelti priešlaikinį gimdymą ar vaisiaus vystymosi problemas.

Maitinimas krūtimi

Nors tai, kad maitinant kūdikį krūtimi pastoti praktiškai neįmanoma tėra itin plačiai paplitęs mitas, jame šiek tiek tiesos yra, mat sunkumų susilaukti antrojo vaiko taip anksti po gimdymo tikrai gali kilti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kai atskrenda gandrai: ko laukti ir tikėtis

Gydytojų tikinimu, susilaukus pirmojo vaiko vertėtų palaukti bent pusantrų metų ir tik tada ryžtis pradėti antrąjį vaiką, mat 2014 metais Cincinačio universitete atliktas tyrimas parodė, kad moterims, kurios antrąjį kartą pastoja nepraėjus bent 18 mėnesių po pirmojo vaiko gimimo, kyla didesnė priešlaikinio gimdymo rizika.

Pernelyg intensyvus sportavimas

Sportas ir mankšta padeda išlaikyti optimalų svorį, raumenų tvirtumą bei didina energiją – tai bene svarbiausi ir pastojimo faktoriai, tačiau, gydytojų tikinimu, svarbu nepersitempti ir išlaikyti aukso viduriuką.

2012 metų tyrimas, publikuotas žurnale „Fertility and Sterility“, atskleidė, kad moterims, kurios itin energingai sportuoja daugiau kaip penkias valandas per savaitę, išties sekasi kur kas sunkiau pastoti.

„Tikėtina, kad ši problema kyla dėl menstruacinio ciklo pokyčių. Net jeigu menstruacijos visiškai ir neišnyko, tačiau jos pasidarė kur kas „lengvesnės“ ar trumpesnės nei įprasta, jau vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir pasidaryti tyrimus“, – tikina W.Schlaffas.

Hormoninė kontracepcija

Anot W.Schlaffo, nustojusi vartoti bet kuriuos hormoninius vaisingumo kontroliavimo vaistus, moteris pastoti turėtų galėti jau po mėnesio. Išimtis taikoma tik „Depo-Provera“ injekcinės suspensijos vaistams – kai kurioms moterims net ir nevartojant šios kontracepcijos sunkiau pastoti sekdavosi net iki metų.

Skydliaukės ligos

2015 metais atliktas tyrimas, publikuotas žurnale „The Obstetrician & Gynecologist“, patvirtino ilgai įtartą teoriją, kad įvairios skydliaukės ligos taip pat gali prisidėti ir prie vaisingumo problemų. Būtent dėl to tyrimo autoriai moterims, ilgai negalinčioms pastoti, rekomenduoja išsitirti ir savo skydliaukės funkcijas.

Kofeinas

Nagų lakas / Vida Press nuotr.

Jei esate itin priklausoma nuo kofeino, kai kurių tyrimų tikinimu, taip pat galite turėti vaisingumo problemų. Nevados Medicinos universitete 2011 metais atliktas tyrimas nustatė, kad kofeinas gali sutrikdyti raumenų susitraukimus, kurie padeda kiaušinėliams keliauti iš kiaušidžių į gimdą.

O 2012 metais Danijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad moterims, per parą išgeriančioms penkis ar daugiau puodelių kavos, nevaisingumo rizika padidėja net iki 50 proc. Nors vėlesni atlikti tyrimai galimos kofeino žalos vaisingumui ir nepatvirtino, gydytojai skatina kofeino vartojimą sumažinti bent iki 3 kavos puodelių per parą.

Medicininės diagnozės

Tokios sveikatos problemos, kaip policistinių kiaušidžių sindromas, endometriozė ir gimdos fibroma, taip pat gali tapti ir vienomis pagrindinių nevaisingumo ar priešlaikinio gimdymo priežasčių. Moterims, sergančioms vilklige ar reumatoidiniu artritu, taip pat gali kilti vaisingumo problemų.

Seksualinės sveikatos istorija

Lytiniu keliu plintančios infekcijos, tokios kaip chlamidijos ar gonorėja, moterims gali sukelti dubens organų uždegimą, kuris neretai dėl jokių simptomų nebuvimo dar vadinamas tyliuoju moters vaisingumo žudiku.

Anot specialistų, moters kiaušintakiams chlamidijos sukelti žalos gali ir be jokių kitų simptomų. Tad neretai moteris net nežinos serganti iki tol, kol jai nekils sunkumų pastoti.

Stresas

2014 metų tyrimas, publikuotas žurnale „Human Reproduction“, taip pat  parodė, kad vaisingumo problemų gali kilti ir moterims, itin dažnai patiriančioms stresą. Todėl mokslininkai rekomenduoja dailiosios lyties atstovėms, kurioms sunkiai sekasi pastoti, pasistengti kur kas dažniau atsipalaiduoti ir pamaloninti save.