Moteriškos bėdos

Užrašas: "Gerbk mano PMS!" / Fotolia nuotr.
Užrašas: "Gerbk mano PMS!" / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2012-05-01 18:47
AA

Nereta moteris padejuoja normaliai gyvenanti tik pusę mėnesio. Kitą jo dalį vargina PMS ir skausmingos mėnesinės. Nagi, tarp mūsų, mergaičių, ir paplepėkime, kaip bent mažumėlę pasilengvinti sau gyvenimą...

Skausmingos mėnesinės

Skausmas, silpnumas, galvos svaigimas, pykinimas… Net dvi iš trijų moterų menstruacijų metu silpniau ar stipriau jaučia šiuos simptomus. Daugelis juos vertina kaip įprastą reiškinį, o medicina neretu atveju vadina ir liga (dismenorėja).

Bet koks skausmas sukelia rūpesčių ir klausimų: ar tai normalu? Jei per menstruacijas jums skauda, vadinasi, tam yra priežastis. Mažiausiai nerimauti reikėtų tik paauglėms, kurių menstruacijų ciklas dar nesusinormalizavęs ir skausmas byloja apie natūralius organizmo procesus mergaitei tampant moterimi.

Na, o šiaip įvairaus amžiaus moterys skausmingomis menstruacijomis gali skųstis dėl neorganinių ir organinių patologijų: gimdos kaklelio ir endometro polipų, gimdos miomų, įgimtų lytinių organų anomalijų, endometriozės ir kitų ligų. Bet kokiu atveju svarbu išsiaiškinti tikrąją skausmo priežastį, o tada ieškoti tinkamo būdo sau padėti. 

Liaudies medicinos patarimai

  1. Menstruacijų skausmą malšina raudonėlis. Jo reikėtų gerti po 0,5 stiklinės per dieną 40 min. prieš valgį. Du šaukštus raudonėlio užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 15 min. ir gerkite.
  2. Moteriškus negalavimus gydo moteriški augalai. Vienas jų – avietės. Vasarą galite valgyti uogų, o šaltuoju metų laiku gerti lapų arbatą.
  3. Kraujažolės malšina spazmus ir stabdo kraujavimą, todėl esant labai gausioms mėnesinėms kartais taip pat labai pagelbėja.
  4. Senovinis būdas šalinti skausmus – savo seilėmis gausiai sutepti bambą ir užpilti šiek tiek druskos. Sako, kai kam tai padeda.
  5. Puikus mišinys, padedantis išvengti skausmingų menstruacijų: po šaukštą ramunėlių ir kraujažolių užpilti stikline verdančio vandens. Truputį paaušinus, nukošti ir gerti šiltą.

Veiksminga mankšta

Sportuoti tomis dienomis, o ypač pirmąją, – norisi mažiausiai? Nepasiduokite. Yra įrodyta, kad  mankšta  -  viena veiksmingiausių priemonių nuo menstruacijų negalavimų. Jūsų dėmesiui, pora paprastų, bet veiksmingų pratimų.

Kūdikio poza
Atsistokite keturpėsčia taip, kad riešai būtų po pečiais, o keliai po klubais. Įkvėpkite, o iškvėpdama sėdmenis nuleiskite ant kulnų. Tempkite rankas ir spauskite prie grindų, kad nugara ir šonai įsitemptų. Po liemeniu ir galva galite pasidėti pagalvę ar sulankstytą antklodę. Jei naudosite antklodę, galvą iš pradžių laikykite pasuktą į vieną pusę, po to tiek pat laiko į kitą. Šis pratimas padeda sumažinti pilvo ir nugaros skausmus.

Šuo, žvelgiantis žemyn
Šį pratimą gerai žino tos, kurios užsiima joga. Atsistokite keturpėsčia, įkvėpdama pakelkite klubus, tvirtai remkitės rankomis ir išsitempkite. Kulnus tempkite žemyn, stenkitės visa pėda remtis į žemę.

PMS: mitai ir faktai

Prieš menstruacijas organizmas nusilpsta, todėl galima valgyti labai kaloringus patiekalus
Netiesa. Gailėtis savęs šiuo metu nereikia, o kaloringas maistas nesuteiks paguodos, greičiau – kelis nereikalingus kilogramus. PMS simptomus švelnina vitaminų A, E ir B1 turintys augaliniai aliejai, maistas, kuriame gausu vitamino B6 (avokadai, bananai, sėlenos, morkos). Taip pat padeda mineralinės medžiagos: magnis, kalcis, geležis, cinkas.

Mankšta šiomis dienomis – stresas organizmui
Netiesa. Bet kokia pernelyg nevarginanti mankšta mažina stresą, aktyvina organizmo galias, normalizuoja hormonų pusiausvyrą. Todėl sportininkės retai kenčia dėl tokių negalavimų. Geriausia rinktis vaikščiojimą, plaukiojimą, jogą, tempimo pratimus.

PMS – toks negalavimas, kuris gali pateisinti jūsų prastą nuotaiką
Iš dalies tiesa. Tiesa ta, kad PMS dažnai pasireiškia prasta nuotaika ir savijauta, galite nežinoti, ko norite. O kur dar virtinė fizinių negalavimų. Tačiau demonstruoti savo prastos nuotaikos nevertėtų. Verčiau su ja kovoti bendraujant su maloniais žmonėmis, lankant renginius ar šiaip užsiimant malonia veikla.

Kaip sau padėti

  • • Nakvišų aliejus dažnai padeda kovoti su nemaloniu PMS simptomu – krūtų skausmu.
  • • Rekomenduojami preparatai, kuriuose yra vitamino A, E, mineralų magnio ir kalcio.
  • • Kovoti su šiuo nemaloniu reiškiniu padeda ir dieta. Valgykite daugiau produktų, turinčių ląstelienos, nepiktnaudžiaukite baltymingu maistu ir kofeino turinčiais gėrimais, druska, kuri sulaiko organizme vandenį.
  • • Puiki profilaktika – fiziniai pratimai.
  • • Nemalonius pojūčius šalina ir homeopatiniai vaistai, kuriuos pagal jūsų negalavimų pobūdį gali paskirti natūralios medicinos gydytojas.
  • • Užuot kitiems gadinusi nuotaika savo prastu nusiteikimu, verčiau save palepinkite – pagulėkite lovoje ir paskaitykite knygą, o mažas juodojo šokolado gabalėlis puikiai papildys jūsų organizmą „laimės hormonu“.