Moteris subūrusi ūkininko žmona Inga Jokubaitienė: „Mes visos svarbios: mamos, dukros, seserys“

Inga Jokubaitienė pratęsė rožinę moterų solidarumo grandinę
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-10-17 12:08
„Jei reikės, aš paprašysiu vyro, kad šieno rulonus jis atgabentų į Šilalės miesto centrą ir juos pamatytų kuo daugiau moterų. Todėl, kad mes esame svarbios. Moterys, mamos, dukros“, – sako 38 metų kartu su vyru Vygantu Šilalės rajone, Kvėdarnos seniūnijoje, Pajūralyje ekologiškai ūkininkaujanti Inga Jokubaitienė.

Nesuprato rožinės spalvos esmės

Pernai vasarą Tauragės rajone, laukuose, pamačiusi rožinės spalvos šienainio rulonus I.Jokubaitienė iš karto pamanė, kad jie – tik dėl grožio.

„Tačiau kai pradėjau domėtis, sužinojau, kad pirkdami rožinės spalvos plėvelę ir taip pakuodami rulonus Lietuvos ūkininkai prisideda prie krūties vėžio prevencijos, prie projekto „Nedelsk“, o šio projekto spalva juk ir yra rožinė.’’

Tai – misija, žinios perdavimas moterims, kad jos nedelstų ir pasitikrintų dėl krūties vėžio. Mane tai įkvėpė“, – kalbėjo I.Jokubaitienė.

Nors nei Inga, nei septynios jos seserys, nei draugės neserga krūties vėžiu, tačiau moteris užsidegė noru žinią skleisti visų pirma savo krašte, ar net – visoje Lietuvoje.

Inga vyro paprašė nupirkti rožinės plėvelės, ir šienainius pakuoti būtent į ją. Moterį paskatino ir tai, jog dalis pinigų, surinktų už plėvelę, skiriama krūties vėžio prevencijai.

„Aš kiekvienais metais noriu padaryti kažką gero. Tokia jau esu. Buvo įvairių mano iniciatyvų ir daugiau, o štai šiemet nusprendžiau prisidėti prie rožinės akcijos“, – sakė I.Jokubaitienė.

Moteris viliasi, jog jos pavyzdys paskatins ne tik Šilalės krašto, bet ir visos Lietuvos ūkininkus šienainį pakuoti į rožinės spalvos rulonus.

„Juk mūsų krašte tiek daug ūkininkų, užsiimančių gyvulininkyste. Čia įgyvendinama ir nemažai projektų. Todėl manau, kad reiktų viešinti tokią idėją“, – kalbėjo šilališkė.

Inga Jokubaitienė pratęsė rožinę moterų solidarumo grandinę
Inga Jokubaitienė pratęsė rožinę moterų solidarumo grandinę

Fotosesija – ne tik nuotraukos, bet ir žinutė moterims

Moteris sako sugalvojusi prie rožinių rulonų suorganizuoti profesionalią fotosesiją, o didelio formato nuotraukas ji norėtų pristatyti įvairių Lietuvoje vykstančių švenčių metu.

Kartu su I.Jokubaitiene fotosesijoje dalyvavo dvi jos seserys, pusseserė, kūdikio besilaukianti draugė, I.Jokubaitienės duktė, sesers sūnus. Idėjai pritarė ir profesionali fotografė Jurgita Bergelienė bei makiažo meistrė Rimantė Auškalnytė, sutikusios fotografuoti ir gražinti moteris be užmokesčio. Taip pat prisijungė ir “Eurobiuras”, kuris pagamino nemokamai nuotraukas lauko ekspozicijoms.

„Suplanavom ankstų rytą, kada tą darysime. Vyras vos spėjo paruošti tuos rulonus, darbus baigė tik vidurnaktį“, – pasakoja ekologinio pienininkystės ūkio savininkė.

Moterys siekė parodyti, kad krūties vėžio prevencija svarbi visiems: mamoms, draugėms, artimiesiems ir vaikams.

„Tai – tarsi žvilgsnis į pasaulį, tai – moteriška bendrystė. Mes turime galvoti ne tik apie save, tačiau ir apie kitus, esančius šalia.’’

Tikiuosi, kad nuotraukomis mums pavyko perteikti ir moteriškumą, jo lengvumą, parodyti moters pasaulį. Ir jei bent vienai moteriai tai primins apie tai, kad būtina tikrintis, aš žinosiu, kad galbūt kažkam mes išgelbėjome gyvybę“, – fotosesijos mintį aiškino Inga.

Ūkininko žmonos iniciatyva nustebino

Apie savo iniciatyvą ji papasakojo ir projekto „Nedelsk“ iniciatorei Agnei Zuokienei.

I.Jokubaitienė sako, kad kai „Nedelsk“ autobusėlis lankysis Šilalėje, ji galbūt prašys vyro, kad rožinius rulonus jis atgabentų į miesto centrą.

Pasak A.Zuokienės, tai – išskirtinis pavyzdys, kai tokios iniciatyvos imasi niekaip su projektu nesusijusios ir krūties vėžio atvejų savo aplinkoje neturinčios moterys.

„Labai maloniai nustebino Ingos žinia. Bendrumas yra didelė vertybė ir jokiomis spalvomis nenuspalvinama jėga. Tačiau spalva kartais reiškia neišmatuojamai daug“, – sakė A.Zuokienė.

Pasak A.Zuokienės, padėkoti už idėjos palaikymą reikia ne tik I.Jokubaitienei, tačiau ir daugiau nei tūkstančiui Lietuvos ūkininkų.

“Visi jie pernai padarė labai nedaug, bet tuo pačiu – jautriai daug. Jie savo šienainį tiesiog įsuko į rožinę plėvelę, ją įsigiję iš įmonės „Baltagro“. Tai reiškia, jog dalį pinigų nuo šios plėvelės pardavimų mes galėjome skirti krūties vėžio prevencijai – projektui „Nedelsk“. Paprasti dalykai kartais tampa milžinais.

Balta spalva reiškia viltį, juodą – gedulą, purpurinė skirta neišnešiotiems naujagimiams, geltona – simbolizuoja saulę. Tuo tarpu rožinė spalva suteikia galimybę. Galimybę gyventi ir išgyti nuo vienos klastingiausių ligų – krūties vėžio.

Spalvos yra tik simboliai, tačiau simboliai mūsų kasdienybėje yra ir ženklai. Jie yra atspirties taškas kalbėti, prisipažinti, nelaukti ar net – nebijoti”, – kalbėjo A.Zuokienė.

Pasak A.Zuokienės, kartu su ja padėkos žodžius taria šimtai ar net tūkstančiai mamų, seserų, žmonų ir draugių.

„Mes viliamės, kad tokios iniciatyvos gyvuos ir ateityje“, – kalbėjo A.Zuokienė.

Inga Jokubaitienė pratęsė rožinę moterų solidarumo grandinę
Inga Jokubaitienė pratęsė rožinę moterų solidarumo grandinę

Per penkiolika metų sumažėjo mirtingumas

Nuo 2003 m. vykdomas prevencinis projektas prieš krūties vėžį „Nedelsk“ skatina moteris labiau rūpintis savo sveikata. Projektą yra parėmusios 200 bendrovių, jam talkina 200 savanorių visoje Lietuvoje.

„Nedelsk“ projekte buvo nemokamai patikrinta daugiau nei 100 tūkst. moterų ir rasta daugiau kaip 1000 krūties vėžio įtarimų atvejų.

2008 metais projektas „Nedelsk“ įrašytas į Nacionalinių vertybių sąrašą, o Europos Parlamentas jį apdovanojo kaip mažo biudžeto – didelio poveikio (angl. „Low budget – big impact“).

„Nedelsk“ yra viena iš keturių labiausiai žinomų visuomeninių iniciatyvų Lietuvoje – ją žino daugiau kaip 60 proc. Lietuvos gyventojų (greta Raudonojo kryžiaus draugijos, organizacijų „Caritas“ ir „Gelbėkit vaikus“).

Krūties vėžio prevencijos projektas „Nedelsk“ skleidžia svarbią žinią Lietuvos moterims: „Nedelsk – pasitikrink. Laiku diagnozavus krūties vėžį, 90 proc. moterų pasveiksta.

“Noriu pasidžiaugti, jog sutelkus gydytojus, savanorius, rėmėjus, žurnalistus, sergančių vėžiu moterų organizacijas pavyko „aptramdyti“ vėžį. Lyginant su 2002-aisiais, šiuo metu I-ųjų stadijų diagnozuojama du kartus daugiau, o vėlyvosios IV-osios stadijos – du kartus mažiau.

Per 15 metų nuo krūties vėžio mirtingumas sumažėjo 32 procentais, skaičiuojant 100 tūkst gyventojų.

„Vadinasi, kas trečia moteris, kuri mirdavo, dabar išgelbėta, o tai reikškia daugiau nei 100 moterų per metus. Sustabdyta krūties vėžio banga yra tylus, tačiau labai svarbus Lietuvos laimėjimas“, – kalbėjo A.Zuokienė.

Dažniausiai per vieną dieną „Nedelsk“ autobusėlis aplanko dvi gyvenvietes, kiekvienoje jų patikrinama po 50 moterų. Tyrimai rodo, jog daugumai moterų tai būna pirmoji profesionali konsultacija.

Kas penktai moteriai randamos gerybinės krūtų ligos, vienai iš 100 – krūties vėžio ženklai. Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Itin svarbu reguliariai tikrintis, nes liga gali ilgus metus tūnoti moters organizme, nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių.

Naujausi straipsniai