Mokslininkai įspėja: populiarioji dieta gali sukelti atvirkštinį efektą – skatinti svorio augimą

Dieta. / Fotolia nuotr.
Dieta. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-03-03 14:07
AA

Vis populiarėjanti paleo dieta gali turėti priešingą efektą – storinti žmones bei didinti sveikatos problemų riziką. Tai parodė tyrimas, atliktas su pelėmis, rašo ibtimes.co.uk.

Paleo dieta – kuo ji ypatinga? Dieta išsiskiria tuo, kad norima grįžti į seniausius laikus ir prisiminti, kuo maitinosi pirmykščiai žmonės. Dietos pagrindą sudaro daug neapdoroto maisto: vaisiai, daržovės, sėklos, riešutai. Vengiama pieno produktų, ankštinių daržovių, turinčių daug angliavandenių, druskos.

Po aštuonių dietos savaičių paleo dietos grupė priaugo svorio, jų gliukozės netoleravimas pablogėjo, o insulino kiekis pakilo.

Dieta, kurios principas yra daug riebalų ir mažai angliavandenių, neturi jokių moksliškų įrodymų, palaikančių ją kaip svorio metimo techniką, ir kelia grėsmę žmonėms, jau kenčiantiems nuo antsvorio, bei gali paskatinti juos neaktyviam gyvenimo būdui, rodo tyrimo išvados.

Iš pradžių Melburno universiteto mokslininkai norėjo išsiaiškinti, ar paleo dieta galėtų būti naudinga žmonėms su priešdiabetine būkle.

Tyrime, publikuotame „Nature Journal Nutrition And Diabetes“ žurnale, mokslininkai tyrinėjo dvi pelių, turinčių antsvorio, grupes. Visos pelės buvo priešdiabetinės būklės.

Vienai grupei buvo taikoma mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti dieta, kurią sudarė 60% riebalų ir 20% angliavandenių, o kitos grupės mityba buvo normali.

Po aštuonių dietos savaičių paleo dietos grupė priaugo svorio, jų gliukozės netoleravimas pablogėjo, o insulino kiekis pakilo. Jos priaugo maždaug 15% savo buvusio svorio, o riebalų kiekis organizme padvigubėjo – nuo 2% iki 4%.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gerai savijautai – akmens amžiaus žmonių dieta

„Mes pamatėme, kad tokia pelių su priešdiabetine būkle dieta sumažino cukraus išsiskyrimą į kraują po maisto, tačiau sukėlė staigų svorio bei riebalinio audinio augimą. Ši dieta pablogino gliukozės toleranciją.

Mūsų rezultatai rodo: sumažinto angliavandenių ir padidinto riebalų kiekio dietos (o tokia ir yra paleo dietos esmė) nerekomenduojama taikyti priešdiabetinės būklės žmonėms. Intervencija turėtų būti nukreipta į nutukimo mažinimą ir jautrumo insulinui gerinimą“, – teigia mokslininkai.

Nors tyrimą atlikę mokslininkai pabrėžė, kad tyrimas buvo atliktas su pelėmis, o ne su žmonėmis, vyriausiasis tyrimo autorius Sofas Andrikopoulosas tvirtina, kad šiuos duomenis pritaikius žmogui, sveriančiam 100 kg, tas žmogus priaugtų apie 15 kg vos per du mėnesius. „Tai labai didelis svorio padidėjimas, – sakė jis. – Jis išprovokuos padidėjusį kraujo spaudimą, taip pat padidės nerimo ir depresijos rizika. Toks svorio prieaugis taip pat gali sukelti ir artritą. Žmonėms, jau ir taip turintiems antsvorio, ši dieta ir toliau keltų cukraus kiekį kraujyje bei insulino lygį, ir galėtų netgi paversti linkusiais į diabetą.

Paleo dieta mums nurodo iš mitybos pašalinti angliavandenius ir vartoti daug riebalų. Tačiau atlikome tyrimus ir nematėme jokių pagerėjimų svorio ar simptomų atžvilgiu. Jie netgi pablogėjo. Išvada tokia, kad nėra gerai vartoti per daug riebalų.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Paprasčiausi būdai, kurie pagreitina medžiagų apykaitą

Mokslininkai teigia, kad išvadų, susijusių su patraukliomis dietomis, apie kurias nuolat kalbama žiniasklaidoje, yra daug daugiau. S.Andrikopoulosas sakė: „Sumažinto angliavandenių ir padidinto riebalų kiekio dietos tampa vis madingesnės, tačiau nėra jokių mokslinių įrodymų, kad tokios dietos veikia. Tiesa yra tokia, kad jei nejudriam žmogui skirsite šią dietą, labai didelė tikimybė, kad jis priaugs svorio.

Mes siunčiame labai svarbią žinią apie visuomenės sveikatą. Reikia būti labai atsargiems su patraukliomis dietomis; visada kreipkitės pagalbos dėl svorio reguliavimo į profesionalus ir taikykitės į dietas, turinčias jų veiksmingumo įrodymų.“