Mokslininkai – apie hormonus

Užrašas / Fotolia nuotr.
Užrašas / Fotolia nuotr.
2012-11-29 16:04
AA

Mokslui sparčiai žengiant į priekį, kaskart atrandama vis kas nors nauja apie hormonus. Be to, randama būdų, kaip juos priversti dirbti mūsų labui.

► Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad nėra ligos, kuri nebūtų susijusi su hormonų sistema. Hormonai dalyvauja kone visose organizmo funkcijose. Beveik kiekvienas organas susijęs su endokrinine sistema. Pavyzdžiui, be skydliaukės, hipofizės, antinksčių išskiriamų streso hormonų nesugebėtume prisitaikyti prie ekstremalių situacijų ir sąlygų. Anot mokslininkų, hormonai yra tam tikros endokrininių liaukų išskiriamos aktyvios medžiagos, kurios reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos kiekį, turi įtakos emocijoms, nuotaikai, darbingumui, charakteriui, figūrai, plaukuotumui, seksualumui, lytiniui potraukiui ir kt. Hormonai lemia ir kūno sudėjimą. Pavyzdžiui, siauras moters dubuo, platūs pečiai, maža krūtinė, padidėjęs kūno plaukuotumas rodo, kad organizme padidėjo vyriškųjų hormonų kiekis. Tokioms moterims sunkiau pastoti. Be to, daugiau testosterono turinčios moterys būna valdingesnės, ryžtingesnės.

 

► Neseniai mokslininkai išsiaiškino, kad riebalinis audinys taip pat yra endokrininis organas. Pasirodo, jame gaminasi moteriškieji lytiniai hormonai, apetitą lemiantis hormonas leptinas ir kt. Anot endokrinologų, kai moteris neturi riebalinio audinio (būtent jame gaminasi estrogenai), jos organizme nesigamina relišerių, feromonų – specifinių medžiagų, kurios skatina seksualumą. Dažniausiai tokios merginos ar moterys kenčia dėl sutrikusių mėnesinių ciklo, yra nevaisingos arba sunkiau išnešioja kūdikį. Kad moteris žavėtų ir trauktų vyrus, organizme turi būti pakankamas kiekis estrogenų. Kai nėra riebalinio audinio, nesigamina pakankamai moteriškųjų lytinių hormonų. Taigi jei lieknėjate, neišbraukite sveikųjų riebalų iš valgiaraščio ir nealinkite organizmo mažo kaloringumo dietomis. Beje, hormonų veiklą gali išderinti ne tik netinkama mityba, bet ir stresas, nuolatinis nuovargis, tam tikros ligos.

 

► Mokslininkai ištyrė, kad moteris, kurių organizme yra daug apetitą kontroliuojančio hormono leptino, rečiau vargina nuotaikų kaita, nerimas, baimė, liūdesys, emocijų protrūkiai ir kt. Taip pat buvo pastebėta, kad lieknų moterų organizme leptino, kuris veikia kaip natūralus antidepresantas, kiekis mažesnis nei normalaus svorio ar saikingai apkūnių moterų.

 

► Anot užsienio spaudos, Šveicarijos mokslininkai išrado preparatą, kuris veikia tam tikrą hormoną ir skatina norą judėti. Tai ypač aktualu, kai antsvoris ir nejudrus gyvenimo būdas tampa civilizacijos rykšte. Atlikus bandymus su pelėmis, buvo pastebėta, kad padidėjus hormono eritropoetino kiekiui organizme, šie gyvūnėliai tampa itin aktyvūs ir ištvermingi. Galbūt netolimoje ateityje tingulį galėsime nuvyti išgėrę vieną piliulę ir nereikės kaskart savęs versti sportuoti. Tai taps malonumu, o gatvėse išvysime daugiau lieknų žmonių.

 

► Leidinio „New Scientist“ duomenimis, mokslininkai sugalvojo būdą, kaip lieknėti nejudant, t. y. neišliejus nė lašelio prakaito. Pasirodo, dirbtinai padidinus riebalus deginančio hormono kiekį, svoris ima kristi savaime. Nors tyrimai dar tik atliekami, galbūt ateityje mokslininkams šį metodą pavyks pritaikyti gydant nutukimą ir cukrinį diabetą.

 

► Ne naujiena, kad vyrų organizme esantis testosteronas, kuris lemia vyrišką išvaizdą, atletišką kūno sudėjimą, per odą išsiskiria specifine medžiaga, vadinama feromonu. Anot specialistų, dailioji lytis pagal kvapą supranta, kuris vyras jai patrauklesnis. Genetiškai nulemta, kad moterį labiausiai traukia to vyro kvapas, kuris yra, populiariai tariant, kuo svetimesnis. Taip gamta apsaugojo mus nuo kraujomaišos.

 

Taip pat skaitykite:

Įdomu žinoti: kaip veikia meilės hormonai feromonai

Lieknėjimo strategija pagal hormoninį kūno tipą