MO muziejus prakalbino sostinės skulptūras, tarp jų – ir „Krantinės arką“, vilniečių pramintą vamzdžiu

Vieną iš skulptūrų – Ksenijos Jaroševaitės „Sėdinti“ – įgarsino aktorė Ilona Balsytė / Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-05-28 13:09
Ar kada nors galvojate, kiek daug skirtingų istorijų yra apipinta skulptūra „Krantinės arka“, plačiau žinoma ir greitai praminta „vamzdžiu“? O ką ji galėtų pati papasakoti, jei prabiltų? Nuo šiandien galima tuo įsitikinti – MO muziejus ją prakalbino ir kviečia išgirsti istoriją.

Be Vlado Urbanavičiaus kurtos „Krantinės arkos“, MO muziejus šiemet kviečia susipažinti su dar dviem miesto „gyventojomis“. Tai MO skulptūrų sode jaukiai įsikūrusi Ksenijos Jaroševaitės skulptūra „Sėdinti“ ir daugybės turistų bei miesto svečių pamilta Literatų gatvės siena.

Skulptūras pažinti iš arčiau

„Kiekvienais metais džiaugiamės prakalbinę vis daugiau skulptūrų ir tokiu būdu dar labiau priartinę meną prie žmonių. Šįkart skulptūros tikrai daug mačiusios ir turi ką papasakoti. Manau, kad ne vienam yra smalsu sužinoti, ką ir kiek daug gali papasakoti „Krantinės arka“. Tai yra tikriausiai daugiausia apkalbėtas ir įvairiais kampais išdiskutuotas šiuolaikinio meno kūrinys Vilniuje, kuris bent jau pradžioje tikrai nepaliko nė vieno abejingo“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Skulptūra „Krantinės arka“, vilniečių praminta vamzdžiu / BNS nuotr.
Skulptūra „Krantinės arka“, vilniečių praminta vamzdžiu / BNS nuotr.

„Nesu tikras, ar norisi, jog prabiltų pati „Krantinės arka“ – ji turbūt turi daug nuoskaudų dėl kai kurių išties kategoriškų vertinimų, – bet džiaugiuosi, kad pastatyta ji tapo mums dar vienu laipteliu mokantis demokratijos ir tolerancijos procesų“, – sako projekto globėjas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Visos trys šiemet prabylančios skulptūros yra savaip unikalios. K.Jaroševaitės „Sėdinti“, įsikūrusi MO skulptūrų sode ir žvelgianti į Vilnių, lyg pati praeivius kviečia prisėsti šalia ir pasvajoti kartu stebint miesto gyvenimą.

Naujo Vilniaus kalbančių skulptūrų sezono atidarymo renginys/ Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Naujo Vilniaus kalbančių skulptūrų sezono atidarymo renginys/ Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Prieš dešimtmetį naują gyvenimo etapą pradėjusi Literatų gatvės siena yra kitokia nei įprastos sienos. Ji ne skiria, o jungia įvairius menininkus ir kultūras, mezga dialogą tiek su jais, tiek su visais užklystančiais turistais ir Vilniaus gyventojais.

O netikėčiausias istorijas papasakoti galės „Krantinės arka“ – kūrinys vadinamas net ne savo vardu ir dažnu atveju priskiriamas kūriniams už meno zonos ribų.

„Krantinės arka“, „Sėdinti“ ir Literatų gatvės siena papildo jau anksčiau MO muziejaus prakalbintas skulptūras Vilniaus mieste. Iš viso prakalbinta jau 21 skulptūra.  

Tekstus rašė ir įgarsino žinomi vardai

Skulptūroms tekstus rašė ir jas įgarsino skirtingi autoriai ir žinomi vardai. V. Urbanavičiaus „Krantinės arkos“ teksto autorius yra kultūros istorikas Tomas Vaiseta, o pačią skulptūrą įgarsino Algis Ramanauskas-Greitai.

Literatų sienos žodžius į nuoseklų tekstą sudėjo rašytoja Vaiva Grainytė, įgarsino  aktorė Rimantė Valiukaitė. O MO skulptūrų sode esančios K. Jaroševaitės skulptūros „Sėdinti“ žodžius ir svajas į tekstą sulipino Evelina Daciūtė, įgarsino – aktorė Ilona Balsytė.

 

Ilona Balsytė / Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Ilona Balsytė / Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Atvirose MO erdvėse – nauji patyrimai ir nemokami renginiai

Atidaręs „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ sezoną, MO muziejus vasarą kviečia turiningai leisti laiką atvirose MO erdvėse ir nemokamuose renginiuose.

Čia ir vėl šalia skulptūrų esančiame MO sode bus organizuojami pokalbiai apie augalus ir apželdinimą kartu su „Geltonu karučiu“.

Energingai pradėti savaitę ir sustiprinti jėgas bus galima specialiuose sportiniuose užsiėmimuose MO terasoje, kuriuos ves treneris Jean Claude Edorh iš „JC Sport“. Užsiėmimai vyks kiekvieną pirmadienį 18 val.

Ketvirtadienio vakarais MO muziejuje ir vėl skambės poezija.  Kartu su naujais, atrastais ar kurį laiką jau mylimais autoriais bus galima pasinerti į eiles.

Piknikai, ekskursijos ir stovyklos

Taip pat sugrįš ir miestiečių pamilti susibūrimai į jaukius piknikus, kuriuos kaskart lydi vis kita, nauja ir šiuolaikiniam miesto gyventojui aktuali tema.

Šią vasarą muziejus kviečia ne tik skambinti prakalbintoms skulptūroms ir išgirsti jų istorijas. Daugiau sužinoti ir geriau jas pažinti bus galima ir specialiose ekskursijose.

Kartu su MO gidu bus organizuojamos ekskursijos, kurių metu bus galima sužinoti ir išgirsti daugiau istorijų ne tik apie pačias skulptūras, bet ir apie žymius žmones ir veikėjus, kuriuos jos įamžina.

Vilniaus miesto savivaldybė dovanoja dvi pirmąsias ekskursijas gegužės 29 d. 18 val. ir gegužės 30 d. 14 val. Į gegužės 29 d. ekskursiją galima registruotis ČIA, o į gegužės 30 d. ekskursiją – ČIA.

Kitos įprastos ekskursijos vyks birželio 3, 10 ir 17 d. 18 val. Visos ekskursijos prasidės MO skulptūrų sode, o bilietus į jas galima įsigyti ČIA.

Vasarą muziejus organizuoja ir specialias stovyklas vaikams. 5-10 ir 10-13 amžiaus vaikai kviečiami dalyvauti teatro, kūrybiškumo arba pojūčių stovyklose, kurios MO muziejuje vyks vasarą.

Naujausi straipsniai