MO muziejus lieka uždarytas – skelbia palaikymo akciją „Bilietas į ateitį“

MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė/Ryčio Seskaičio nuotr.
MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė/Ryčio Seskaičio nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-04-27 11:52
AA

Ne pelno siekiantis MO muziejus, uždarytas dėl COVID-19, neteko pagrindinių pajamų iš bilietų. Jos sudaro net iki 50% MO biudžeto, o dėl pandemijos jau patiriama apie 250 000 eurų nuostolio. Balandžio 27 d. MO muziejus vis dar neatvers durų. Jis skelbia palaikymo akciją „Bilietas į ateitį“ tikėdamasis bendruomenė palaikymo. Taip pat pažada, kad už kiekvieną nupirktą bilietą tokį patį kiekį visus metus galiosiančių bilietų į muziejų padovanos Lietuvos medikams.

„Šiuo iššūkiu tapusiu metu mums labai svarbi kiekviena parama. Taigi siūlome „Bilietą į ateitį“ – bilietą jums, jūsų, draugams ar bendraminčiams. Juo pasinaudoti galėsite, kai tik atsidarysime, o mums tai gyvybiškai svarbi pagalba jau šiandien. Tikime, kad drauge galime išsaugoti MO muziejų tokį, kokį visi pamėgome ir kokiu didžiuojamės. O kiek bus nupirkta MO „Bilietų į ateitį“, tokį patį jų skaičių pažadame padovanoti Lietuvos medikams“, – galimybę padėti muziejui internete adresu mo.lt/palaikyk/ pristato MO direktorė Milda Ivanauskienė

Pasak M. Ivanauskienės, projektinio finansavimo lėšos iš Lietuvos kultūros tarybos padeda perstumdyti esamą biudžetą, bet dar neatspindi papildomai reikalingos paramos mastų. Privatūs rėmėjai ir mecenatai jau yra parėmę muziejų šį sezoną ir labai pasiseks, jeigu jie pratęs metines sutartis bei nesumažins paramos. Todėl dabar kreipiamasi į bendruomenę, visus tuos, kurie jau buvo ar dar planuoja apsilankyti MO bei kuriems rūpi muziejaus ateitis. Visi jie kviečiami palaikyti muziejų ir pirkti „Bilietą į ateitį“.

Milda Ivanauskienė / Ryčio Seskaičio nuotr.

Kiti palaikymo būdai

MO muziejaus komanda be „Bilieto į ateitį“ paruošė ir kitus būdus palaikyti. Antras palaikymo būdas – pirkti muziejaus narystę, „MOdernisto“ korteles sau arba draugams. Trečias – skirti 1,2% GPM paramą MO muziejui, kuri bus nukreipta vaikų edukacijos vystymui 2020 ir 2021 metais. Ketvirtas – pervesti pasirinktą sumą kaip paramą bankiniu pavedimu internete adresu mo.lt/palaikyk/

Muziejus kol kas lieka uždarytas

Muziejaus direktorė priduria, kad karantino panaikinimas arba dar didesnis jo švelninimas ir žmonių judėjimo atlaisvinimas yra pagrindinis momentas, kada atrodytų racionalu atverti muziejaus duris.

„Kol pagrindinė žinia karantino metu gyventojams išlieka „neiti iš namų nesant būtinybei“, lauksime gegužės vidurio, kai, tikimės, situacija bus stabilesnė. Šiuo metu muziejaus atidarymas tik padidintų ir taip sunkią muziejaus finansinę situaciją. Dėl uždarymo bei su tuo susijusių 2020 metų planų perdėliojimo skaičiuojame apie 250 000 eurų nuostolį“, – teigia MO direktorė.

 

MO muziejus / Organizatorių nuotr.

Artimiausi planai

Kol muziejus nedirba, MO komanda nenuleidžia rankų ir nepasiduoda. Karantino metu jie vieni pirmųjų sureagavo į situaciją ir kartu su rubrika #menasnaMO pasiūlė įkvepiantį turinį bei virtualias parodas internete.

Dabar muziejaus atstovai teigia besiruošiantys momentui, kai galės vėl džiaugtis kasdieniais lankytojais. Ir jau galvoja apie tai, kokias patirtis naujomis aplinkybėmis galės pasiūlyti muziejuje.

„Visada siekiame praturtinti lankytojų patirtis muziejuje. Kuriame programą MO muziejaus terasoje bei skulptūrų sode. Vilniaus kalbančių skulptūrų sezoną atidarysime, prakalbindami net 3 skulptūras. Taip pat planuojame naujus patyrimus muziejuje – apie tai informuosime greitu metu“, – artimiausius planus pasakoja M. Ivanauskienė.

Karantinas privertė pakoreguoti MO muziejaus didžiosios parodos „Kodėl taip sunku mylėti?“ atidarymo planus. Kovo pradžioje pradėti parodos instaliavimo proceso darbai buvo sustabdyti ir balandžio 4 dieną paroda nebuvo atidaryta, kaip buvo planuota.

„Užsienio kuratoriai Saskia Boddeke ir Peter Greenaway nespėjo baigti instaliuoti šios parodos. Šiuo metu esame priklausomi ne tik nuo karantino panaikinimo Lietuvoje, bet ir nuo skrydžių atnaujinimo. Kol kas sunku pasakyti tikslią parodos atidarymo datą, tačiau, kai tiks situacija leis, stengsime ją atidaryti kiek įmanoma greičiau“, – priduria MO direktorė.

 

MO muziejus/Organizatorių nuotr.

Nenori būti našta tik steigėjams

M. Ivanauskienė teigia, kad iki šiol visus muziejaus nuostolius dengia jo steigėjai Danguolė ir Viktoras Butkai. Tačiau MO vadovė nori tikėti, kad yra pakankamai žmonių, kuriuos džiugina MO muziejus ir kurie prisidės prie jo palaikymo arba pirkdami „Bilietą į ateitį“, arba pasirinkdami kitus siūlomus palaikymo būdus.

„Kartais, deja, jaučiame tokį neišsakytą požiūrį, jog visus nuostolius padengs steigėjai, kurie savo ruožtu prisideda ir prie dviejų su COVID-19 pasekmėmis kovoti skirtų fondų. Manome, kad prie MO veiklos rėmimo prisidėti gali ir MO bendruomenė. Ji tą šauniai darė taip gausiai pirkdama bilietus. Tikime, kad nuo to, kaip mus palaikys šią akimirką bendruomenė, priklausys ir būsimų filantropų motyvacija“, – sako MO muziejaus vadovė.

Europos muziejų bėdos panašios

Europos muziejų organizacijų tinklas NEMO paskelbė tyrimą, kaip Europos muziejai nukentėjo pandemijos įsivyravimo metu. Apklausoje, kurioje dalyvavo 650 muziejų iš 41 šalies, teigiama, kad 92% muziejų teko uždaryti duris bent dviem savaitėms. Kas savaitę muziejai praranda nuo 1 000 iki 50 000 eurų. O didieji muziejai, tokie kaip Amsterdamo „Rijksmuseum“ arba „Stedelijk“ skelbia prarandantys nuo 100 000 iki 600 000 eurų kas savaitę.

Nepaisant sunkumų, net 70% apklausoje dalyvavusių muziejų teigia siekiantys išlaikyti darbuotojus, perorientuodami jų darbus veiklai virtualioje erdvėje atveriant visuomenei muziejų archyvus bei virtualias meno patirtis.

MO muziejus / Organizatorių nuotr.

Apie MO

MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Nuo MO muziejaus atidarymo (2018 m. spalio 18 d.) iki 2019 m. pabaigos MO apsilankė daugiau nei 300 000 žmonių.

MO muziejus – gero laisvalaikio vieta, pasakojanti istorijas apie mus. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.