MO muziejaus parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidarymo festivalyje – klausimai apie žmonijos ateitį

Parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidarymo festivalis
Parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidarymo festivalis
Šaltinis: Žmonės
2019-04-08 13:42
AA

Naujos MO muziejaus parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidaryme lankytojai buvo kviečiami mąstyti apie savo ryšį su gyvūnais ir paspėlioti, kokios būtybės dominuos ateityje. Atidarymo festivalio renginiai lankytojams leido šią temą patirti kuo įvairiau. Muziejaus noras įtraukti žmones pokalbiui pavyko.

Specialūs teatro ir šokio pasirodymai, koncertai, pokalbiai su menininkais, mokslininkais, paskaitos ir diskusijos traukė skirtingą publiką, kurie norėjo daugiau sužinoti apie parodoje nagrinėjamą temą.

MO tęsia istorijas apie mus

Naujoje MO muziejaus parodoje analizuojamas mūsų – žmonių – sugyvenimas su gyvūnais ir kitomis gyvybės formomis. Joje keliami klausimai retrospektyviai apžvelgia mūsų santykį su gyvūnais ir svarsto apie ateitį bei palieka neatsakytą klausimą – o kaip bus ateityje?

„Pamažu įgyvendiname savo misiją – menas tampa įdomus platesniam žmonių ratui. Ši paroda kviečia naujai istorijai – apie mūsų santykį su gyvūnais, dirbtiniu intelektu ir ateities būtybėmis. Šią temą atskleidžiame ne tik parodos kūriniais, bet ir platesniame kontekste – diskusijomis su mokslininkais apie dirbtinį intelektą, šokio pasirodymais, menininkų ir kuratorių istorijomis, filmais. Lankytojai tai vertino, kaip ir tai, kad parodoje kalbama aktualia tema“, – parodos atidarymo įspūdžiais dalinasi Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Neuromokslai lankytojus gąsdino ir ramino

Savaitgalį muziejuje didelio lankytojų susidomėjimo sulaukė neuromokslininkės Urtės Neniškytės paskaita apie kompiuterio ir smegenų sąsajas. Pasak jos, sensorinio tipo prietaisai implantuojamį į smegenis jau nuo aštuntojo dešimtmečio. Lankytojų ovacijų sulaukė mokslininkės nuraminimas, kad dirbtinio intelekto pergalė prieš žmogaus smegenų unikalų gebėjimą kurti sąsajas tarp turimos informacijos ir faktų dar yra toli.

Dirbtinio intelekto temą toliau tęsė NYLA diskusija, kurioje daugiausiai dėmesio skirta moraliniam klausimui – ar dirbtinis intelektas, išlaisvinantis žmogų nuo nereikalingo darbo, gali būti kontroliuojamas?

Specialūs MO parodai skirti pasirodymai

Specialius pasirodymus MO muziejuje paruošė Low Air Vilniaus miesto šokio teatro kolektyvas bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentai. Low Air performansas kėlė klausimus, koks yra mūsų santykis su gyvūnais, robotais, netgi – su mumis pačiais. Kaip mes sutalpiname ir bandome suvaldyti savo skirtingas tapatybes. LMTA studentai pristatė specialiai naujoms parodos erdvėms pritaikytą spektaklį „Kas aš?“.

Šeštadienį muziejaus lankytojai galėjo išgirsti Dominyko Vaitiekūno alter ego – Vitalijaus Špokaičio – koncertą bei jo įžvalgas apie gyvenimą ir tai, kada jis tampa robotu, o kada – gyvūnu. Vakare muziejuje savo koncertą surengė Junior A.

Parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidarymo festivalis

Planuojama ir daugiau su paroda susijusių renginių

Parodą lydintys renginiai bus organizuojami ir ateityje. Balandžio 13 d. muziejuje vyks paskaita „Narvai gali būti tušti – kaip padėti gyvūnams“, kurią rengia organizacija „Tušti narvai“. Tą pačią dieną vyks filmo „Rūgštus miškas“ peržiūra ir susitikimas su jo režisiere Rugile Barzdžiukaite.

Bus tęsiama mokslo ir meno tema – gegužės 6 d. vyks dr. Giedrės Tamulaitienės paskaita „Kaip mokslas įkvepia menininkus kurti?“. O gegužės 29 d., bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline filharmonija, specialiai parodai „Gyvūnas – žmogus – robotas“ bus surengtas Čiurlionio kvarteto koncertas.

Taip pat vyks specialios paskaitos apie fotografiją kartu su Virginijumi Kinčinaičiu: „Fotografinis fake news kontekstas”, „Metaduomenų tvanas fotografijoje”, „Peizažas fotografijoje”.

Paroda „Gyvūnas – žmogus – robotas“ veikia iki rugpjūčio 25 dienos. Joje eksponuojama 170 darbų, apimančių laikotarpį nuo XX a. 7-ojo deš. iki šių dienų ir naudojančių įvairias raiškos priemones – nuo tradicinių dailės rūšių ir fotografijos iki post-skaitmeninių erdvės ir vaizdo instaliacijų. Paroda suskirstyta į devynias temas, pasakojančias atskiras istorijas ir keliančias klausimus. Daugiau informacijos apie parodą ir ją lydinčią renginių programą:

Apie MO

MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Vos per pirmus tris mėnesius MO muziejų aplankė beveik 100 000 lankytojų.

MO muziejus – gero laisvalaikio vieta, pasakojanti istorijas apie mus. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

„Gyvūnas – žmogus – robotas“ atidarymo festivalis (65 nuotr.)
+59