Mitai ir tiesa apie pagirias. Kaip sau padėti po šventinio vakarėlio

Moteris žiūri į veidrodį / Vida Press nuotr.
Moteris žiūri į veidrodį / Vida Press nuotr.
2018-01-01 11:00
AA

Smagi muzika, fantastiška kompanija, saldūs kokteiliai... Įsismarkavus vakarėliui, didelė pagunda pamesti išgertų taurių skaičių. Rūpintis savo sveikata reikėtų pradėti gerokai anksčiau.

Pasak JAV Ligų kontrolės ir profilaktikos centro, piliečių išgertuvės kasmet atsieina po kelis šimtus milijardų dolerių. Ir tai susiję su nedarbingumu, sumažėjusiu našumu, klaidomis ar net nelaimingais atsitikimais, jaučiant pagirias. Įdomu tai, kad daugiausia valstybėms kainuoja ne probleminiai, priklausomybę turintys asmenys, o darbingo amžiaus alkoholio vartotojai, kurie gėrimais su laipsniais piktnaudžiauja periodiškai, pavyzdžiui, per laisvadienius ir šventes. Apie 75 proc. tokių mėgėjų prisipažįsta, kad nors kartą gyvenime patyrė pagirias.

Tikriausiai žinote ne vieną receptą, kaip pataisyti sveikatą po vakarėlio. O gal sulaukėte patarimų, kaip iš anksto pasiruošti, kad kitą dieną nevargintų pagirios? Vadovaujantis klaidingais įsitikinimais galima sau tik pakenkti. Lengviausias būdas išvengti panašių problemų – iš viso atsisakyti svaigalų.

Mitas. Pagirių galima išvengti, geriant daug vandens

Patekęs į organizmą, alkoholis blokuoja hormono vazopresino gamybą. Dėl to skysčiai nerezorbuojami į kraują, o nukreipiami į šlapimo pūslę. Vartojant svaigalus, vystosi dehidratacija, nes žmogus tiesiog dažniau laksto į tualetą. Remiantis tyrimais, išgėrus 250 ml alkoholinio gėrimo, organizmas išskiria 800–1000 ml vandens.

Remiantis tyrimais, išgėrus 250 ml alkoholinio gėrimo, organizmas išskiria 800–1000 ml vandens.

Taigi, prarandame apie ketvirtadalį tiek, kiek išgėrėme, tačiau kartu su šlapimu pasišalina ir reikalingos natrio, kalio druskos. Dehidratacija nėra pagrindinė pagirių priežastis.

Pasibaigus vakarėliui, prieš miegą galima išgerti keletą stiklinių vandens, tačiau ryte vis tiek skaudės galvą ir skrandį. Taip nutinka dėl to, kad pagirias lemia ne vienas veiksnys, o jų kombinacija, kuri dažniausiai susijusi su sumažėjusiu cukraus kiekiu kraujyje (drebulys, raumenų silpnumas), skrandžio gleivinės sudirgimu (skausmas, pykinimas, vėmimas, rėmens graužimas), blogos kokybės miegu (nuovargis, mieguistumas), kraujagyslių išsiplėtimu (galvos skausmas). Žinoma, visada reikia malšinti troškulį ir grąžinti skysčių pusiausvyrą organizme, ypač prieš miegą ir ryte, tačiau vanduo nepanaikins pagirių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Natūralūs būdai galvos skausmui malšinti: nebūtina iškart griebtis tabletės

Pagirios / Vida Press nuotr.

Mitas. Pagirias sukelia tik didelis alkoholio kiekis

Ilgos linksmybės ar didelis alkoholio kiekis per trumpą laiką yra tik kelios aplinkybės, dėl kurių kitą dieną kankina bloga savijauta. Kai kuriems žmonėms užtenka vos vienos taurės, kad jie pajustų nemalonius padarinius. Įrodyta, kad alkoholio poveikis priklauso ne tik nuo laipsnių ir gėrimų kiekio, bet ir nuo žmogaus svorio, lyties, rasės. Pavyzdžiui, japonai jautresni pagirioms, nes jų organizme nėra fermentų, skaidančių acetaldehidą – pagrindinį alkoholio šalutinį produktą.

Tyrimai įrodo, kad moterys, vartojančios geriamuosius kontraceptikus, ir visos dailiosios lyties atstovės savaitę prieš menstruacijas yra jautresnės alkoholiui.

Taigi, nuo kepenų fermentų aktyvumo priklauso, kaip greitai organizme suskaidomas patekęs alkoholis. O šalutiniai jo apykaitos produktai neretai lemia migreną. Kepenyse sumažėjus glikogeno (energijos šaltinio) atsargoms, kurios sunaudojamos neutralizuojant alkoholį, kitą dieną juntamas silpnumas, nuovargis ir koordinacijos stoka. Birmingemo universiteto (Didžioji Britanija) tyrėjai nustatė, kad neįprastoje aplinkoje, pavyzdžiui, biure per darbinius pietus, apgirstama greičiau nei namie ar bare. Manoma, kad tam įtakos turi psichologiniai veiksniai ir įgūdžiai atsipalaiduoti.

Mitas. Vyrus ir moteris alkoholis veikia vienodai

Palyginti su vyrais, dailiosios lyties atstovės yra jautresnės alkoholio poveikiui ir pagirių požymiai gali būti stipresni, net jei abu žmonės bus vienodo amžiaus, ūgio ir svorio. Pavyzdžiui, vidutinio kūno sudėjimo vyrui tam tikrų padarinių turės 5–8 porcijos alkoholio, o moterims užtenka 3–5. JAV Kornelio universiteto mokslininkai aiškina, jog vyrų kūne yra daugiau (55–65 proc.) vandens nei moterų (45–55 proc.), todėl ne taip greitai išsivysto dehidratacija.

Be to, stipriosios lyties virškinamajame trakte randama daugiau fermentų, padedančių suskaidyti alkoholį. Todėl dalis jo suvirškinama dar skrandyje ir nepatenka į kraujotaką. Tie patys tyrėjai patvirtino, jog moterų kūne yra daugiau riebalinio audinio, kuris sugeria alkoholį. Be to, gėrimų su laipsniais poveikį ir pagirių stiprumą gali lemti hormoniniai pokyčiai. Tyrimai įrodo, kad moterys, vartojančios geriamuosius kontraceptikus, ir visos dailiosios lyties atstovės savaitę prieš menstruacijas yra jautresnės alkoholiui.

Mitas. Vynas arba alus yra saugesni nei stiprieji gėrimai

Ne kartą girdėtas raginimas pradėti vakarėlį silpnesniais alkoholiniais gėrimais, kurie esą užgrūdins organizmą, o stipresnių svaigalų poveikis bus mažesnis. Yra daug klaidingų įsitikinimų, kurie lemia stereotipinį elgesį. Svarbiausia tai, kad geriant bet kokios rūšies alkoholinius gėrimus (vyną, alų, brendį ar kokteilius), lemiamas vaidmuo tenka bendram kiekiui, patenkančiam į organizmą, nesvarbu, kokiu eiliškumu kilnojamos taures. Taip pat reikėtų atminti, kad raudonojo vyno sudėtyje yra natūralių taninų, kurie kai kuriems žmonėms gali sukelti galvos skausmus. Salyklinis viskis taip pat gali lemti didesnes pagirias nei degtinė. Galbūt dietiniai kokteiliai apsaugos figūrą nuo papildomų kalorijų bombos, tačiau jų žala nesiskiria nuo kitų alkoholinių gėrimų.

Iš dalies tiesa. Gausus maistas sušvelnina alkoholio poveikį

Būtų gerai, jei nemalonius pagirių simptomus numalšintų sultingas kepsnys ar traškios bulvytės. Norint palengvinti alkoholio vartojimo pasekmes, svarbu nesėsti prie stalo tuščiu skandžiu. Didžiausią poveikį turi tai, ką ir kiek valgėte prieš vakarėlį, o ne tai, ką dedate į burną, gurkšnodami gėrimus su laipsniais. Jei virškinamasis traktas yra pripildytas, alkoholis lėčiau patenka į kraują. O jei pulsite prie taurės, visą dieną neturėjusi nė kąsnio burnoje, apgirsite greičiau. Padėties nereikėtų dar labiau komplikuoti sunkiu maistu, pavyzdžiui, patiekalais su grybais, riebia kiauliena. Australijos nacionalinio universiteto tyrimas patvirtina, kad alkoholio ir energinių gėrimų kokteilis skatina priklausomybę.

Iš dalies tiesa. Vaistai nuo skausmo palengvina pagirias

Būtina atminti, kad tokių vaistinių medžiagų kaip acetaminofenas (paracetamolis) negalima vartoti kartu su alkoholiu.

Būtina atminti, kad tokių vaistinių medžiagų kaip acetaminofenas (paracetamolis) negalima vartoti kartu su alkoholiu.

Šis vaistas skaidomas kepenyse, kur taip pat neutralizuojamas į organizmą patekęs alkoholis, todėl organas apkraunamas dvigubai. Labai padidėja toksiško šalutinio poveikio rizika. Medikai sako, jog saugiau rinktis aspiriną ar ibuprofeną, tačiau ir juos reikėtų vartoti ne iš karto po išgertuvių, ne kaip profilaktinę priemonę, o tik ryte, pasireiškus galvos skausmui. O sveikiausia –nepiktnaudžiauti alkoholiu tiek, kad prireiktų vaistų. Arba iš viso atsisakyti svaigiųjų gėrimų.

Iš dalies tiesa. Šaltas dušas ir stipri kava – tobulas pagirių gydymo receptas

Rytinį sustingimą gali išsklaidyti kontrastinės vonios procedūros, kurios privers kraują tekėti greičiau, sumažins veido patinimą, iš dalies sugrąžins jėgas. Tačiau didelė kofeino dozė nėra geriausias žvalumo šaltinis. Nereikia pamiršti, kad kava taip pat iš organizmo šalina skysčius, tad rytinis puodelis gali tik pabloginti alkoholio sukeltą dehidrataciją.

Kavą geriau keisti paprastu vandeniu tol, kol iš organizmo natūraliai pasišalins visi praėjusio vakaro linksmybių likučiai. Taip pat naudinga išgerti stiklinę sulčių, kuriose gausu vitaminų, antioksidantų ir maistinių medžiagų, išeikvotų per naktį. Nerekomenduojama naudotis dar vienu liaudies išminties perlu, kuris sako, jog reikia gydykis tuo, nuo ko susirgai. Papildoma, net ir silpno alkoholinio gėrimo taurė yra meškos paslauga organizmui, o ne reali pagalba išsiblaivyti. Šis įprotis ypač skatina priklausomybę nuo svaigalų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vis nepavyksta mesti rūkyti? Galbūt šie būdai padės