Mirė vienas žymiausių Lietuvos fotografų Romualdas Rakauskas

Romualdas Rakauskas / Andriaus Ufarto nuotr.
Autorius: Žmonės.lt, BNS
Publikuota: 2021-09-15 20:33
Trečiadienio vakarą Lietuvos fotografų bendruomenę pasiekė liūdna žinia – mirė šių metų rugpjūtį 80-metį sutikęs Lietuvos fotografijos legenda Romualdas Rakauskas.

Žinią apie skaudžią netektį portalui Lrt.lt patvirtino fotografo dukra Eglė Rakauskaitė.

Kaip rašoma „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“, R.Rakauskas gimė 1941 m. Akmenėje. Teigiama, kad fotografija Romualdas susidomėjo dar besimokydamas mokyklos suole, visgi vaikiną traukė ir rašytojo plunksna. Kai fotografas buvo dar paauglys, Mažeikių rajoniniame laikraštyje buvo spausdinamos ne tik jo nuotraukos, bet ir literatūrinės apybraižos bei novelės.

1959–1964 m. R.Rakauskas studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete, dirbo leidiniuose „Literatūra ir menas“, „Mūsų gamta“, 1967–2004 metais buvo kultūros žurnalo „Nemunas“ Iliustracijų skyriaus vedėjas, redaktorius.

1969 metais R. Rakauskas su kitais įkūrė Lietuvos fotografijos meno draugiją.

Jis surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje.

Romualdas Rakauskas / Teodoro Biliūno nuotr.
Romualdas Rakauskas / Teodoro Biliūno nuotr.

Žymiausias R.Rakausko darbas – fotografijų ciklas „Žydėjimas“ (1974–1984). Dešimtmetį menininkas keliavo po Lietuvą stebėdamas skirtingu metu įvairiose šalies vietose prasidedantį pavasarinį žydėjimą. Fotografuodamas žiedlapių fone pozuojančius sutiktus žmones, o kartais ir savo dukrą, jis kurdavo vadinamąsias poetines metaforas – vaizdus, kurie perteikdavo apibendrintas idėjas, vertybes ir visada pasižymėjo Rakauskui būdingu lyriniu pasaulio matymu.

2004 metais R.Rakauskui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2009 metais – Nacionalinė kultūros ir meno premija.

Fotomenininko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, kt. 

Už savo kūrybą menininkas yra gavęs daugiau nei 85 apdovanojimus, tarp jų – ir Gedimino ordino Riterio kryžius.

Naujausi straipsniai