Mirė rašytojas, scenaristas, „Tado Blindos“ autorius Rimantas Šavelis

Rimantas Šavelis / „Fotobankas“ nuotr.
Rimantas Šavelis / „Fotobankas“ nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
2021-05-20 16:41
AA

Mirė 79-erių rašytojas, kino scenaristas Rimantas Šavelis, Lietuvoje geriausiai žinomas dėl scenarijaus filmui „Tadas Blinda“ ir to paties pavadinimo romano.

Tai BNS patvirtino Lietuvos rašytojų sąjungos Rašytojų klubo direktorė Janina Rutkauskienė.

„Tai labai liūdna žinia. Jis savo laiku buvo ir Rašytojų klubo direktorius“, – BNS sakė J.Rutkauskienė.

1942-aisiais gimęs R.Šavelis 1967-aisiais Vilniaus universitete baigė lietuvių filologiją, 1970-aisiais – Maskvos aukštuosius kino scenaristų ir režisierių kursus.

Kelerius metus jis buvo Kinematografijos komiteto inspektorius, Lietuvos kino studijos scenarinės kolegijos redaktorius, 1993–2005 metais dirbo Vilniaus teritorinėje muitinėje.

Rimantas Šavelis / „Fotobankas“ nuotr.

R.Šavelis 1970-aisiais debiutavo apsakymų rinkiniu „Palei žalią krantą“. Geriausiai rašytojas žinomas dėl savo scenarijaus 1973-iaisiais pastatytam, Balio Bratkausko režisuotam filmui „Tadas Blinda“ apie XIX amžiuje gyvenusį žemaičių plėšiką.

Scenarijų ir vėliau, 1987-aisiais, išėjusį romaną „Tadas Blinda“ R.Šavelis sukūrė daugiausiai pasikliaudamas vaizduote ir išmone. 

Jis taip pat parašė romaną „Dievo avinėlis“ (1974), apysaką „Amžinoji šviesa“ (1987). Literatūrologai pažymi, kad romane „Dievo avinėlis“ autorius, vaizduodamas pokario Lietuvos kaimą, išvengė tuometinio ideologizavimo ir sovietinei literatūrai privalomo Lietuvos partizanų pasmerkimo. 

Kiti R.Šavelio kūriniai – novelių ir romano rinkinys „Pasimatymai su gyvenimu. Tamarikso žydėjimas. Šuo, vardu Trepsis, arba saulėleidis Baltijos kelyje“, apsakymų rinkinys „Paparčio šešėly“, apsakymų rinktinė „Langinė vėtroje“, romanas „Šiek tiek mėnesienos“.

Jis parašė atsiminimų knygą apie poetą Paulių Širvį „Geriu žalią tylą“, scenarijus televizijos filmams „Žemė maitintoja“, „Vaikinas iš darbo gatvės, sukūrė scenarijus kino filmams „Arkliavagio duktė“, „Amžinoji šviesa“, „Bilietas iki Tadž Mahalo“, „Vilko dantų karoliai“, ir kitiems.