Mirė rašytoja ir Holokausto liudininkė Ruth Klueger

Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2020-10-07 18:32
Mirė daugybę prestižinių apdovanojimų pelniusi Holokaustą išgyvenusi rašytoja Ruth Klueger, trečiadienį pranešė jos leidėjai Austrijoje.

Rašytojai buvo 88 metai, ji mirė savo namuose Kalifornijoje.

Leidykla „Zsolnay“ naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad rašytoja mirė po ilgos ligos naktį iš pirmadienio į antradienį.

Už savo kūrinius, kuriuos aprašė išgyvenimus Holokausto metu, rašytoja pelnė daugybę prestižinių apdovanojimų. Ji laikėsi tvirtos pozicijos dėl nacistinės Vokietijos žiaurumų žydų atžvilgiu.

 Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.
Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.

„Mes, išgyvenusieji, neprivalome atleisti. Man pasipiktinimas yra tinkamas atsakas į neteisybę, kurios niekada nebus galima išpirkti“, – R.Klueger yra sakiusi austrų žiniasklaidai. 

R.Klueger gimė 1931 metais Vienoje. Jai buvo 10 metų, kai nacių režimas išskyrė ją su tėvu žydų ginekologu, o mergaitę su motina slauge išsiuntė į Terezienštato koncentracijos stovyklą.

Vėliau jos buvo perkeltos iš Aušvicą, kur tuomet 12 metų Ruth mintyse pradėjo kurti poeziją.

Jos tėvas ir netikras brolis buvo nužudyti, o abi šeimos moterys atsidūrė Kšystkovicių koncentracijos stovykloje ir sugebėjo iš jos pabėgti per vadinamą mirties žygį.

 Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.
Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.

1947 metais R.Klueger su motina emigravo į JAV. Ten Niujorke ir Berklio universitete Kalifornijoje ji mokėsi bibliotekininkystės ir vokiečių kalbos.

Rašyti ji pradėjo po to, kai vos nežuvo per vieną eismo nelaimę Vokietijoje.

Jos prisiminimų knyga „Still Alive: A Holocaust Girlhood remembered“ yra kritikų pripažinimą pelnęs kūrinys, prancūzų leidinio „Le Monde“ apibūdinamas kaip „neužmirštamas žmoniškumo pavyzdys“.

2002 metais mirus motinai R.Klueger rašė, kad „jautė triumfą, nes tai buvo natūrali žmoniška mirtis, nes ji išgyveno ir pergyveno blogio laikus ir mirė savo laiku, praėjus beveik 100 metų po gimimo“. 

„Retai kada galime sutikti žmonių, kurie taip trauktų kaip Ruth Klueger“, – sakoma leidyklos „Zsolnay“ vadovo Herberto Ohrlingerio pareiškime.

 Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.
Ruth Klueger / SCANPIX nuotr.

„Tai, ką jį patyrė savo gyvenime, kaip ji tvarkėsi su ta patirtimi ir kaip ja pasinaudojo, yra ypatinga“, – parašė jis ir pridūrė, kad jam buvo „garbė“ pažinoti rašytoją ir su ja dirbti.

Į gyvenimo pabaigą R.Klueger vis labiau traukė politika. Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ji yra pavadinusi „didvyriška“ vadove dėl jos proimigrantiškų pozicijų.

„Ši valstybė, kuri yra atsakinga už baisiausius amžiaus nusikaltimus, šiandien nusipelnė pasaulio aplodismentų“, – R.Klueger 2016 metais kalbėjo Vokietijos parlamente.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos:
Aktualu Mirtis

Naujausi straipsniai