Mirė pirmasis nepriklausomos Zimbabvės prezidentas R. Mugabe

R. Mugabe/Vida Pres nuotr.
R. Mugabe/Vida Pres nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-09-06 10:22
AA

Po ilgos kovos su ligomis mirė ilgametis Zimbabvės lyderis, pirmasis nepriklausomos Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabe, praneša BBC. Šią žinią naujienų tarnybai patvirtino veliono artimieji, patikslinę, jog 96-uosius metus ėjęs Mugabe Singapūro ligoninėje gydėsi jau nuo balandžio.

Robertas Gabrielis Mugabė buvo antrasis Zimbabvės prezidentas, šaliai vadovavęs nuo 1987-ųjų iki 2017-ųjų karinio perversmo, kuomet buvo nuverstas.

Lapkričio 15-ąją Zimbabvės ginkluotosios pajėgos perėmė šalies valdymą – atėjo paskutinio iš senųjų Afrikos diktatorių ir pirmosios ponios Grace Mugabe eros pabaiga.

O juk dar prieš kelis metus neseniai ponia Mugabe vadinta bene realiausia 41 metais vyresnio sutuoktinio įpėdine. Linkstama manyti, jog diktatoriaus sprendimas nušalinti įtakingą bei turtingą viceprezidentą Emmersoną Mnangagwą ir taip paruošti dirvą žmonai perimti šalies valdymą buvo lemtinga klaida, kuri perpildė Zimbabvės politinių jėgų kantrybės taurę.

Robertas Mugabe su žmona Grace, dėl prabangaus gyvenimo pomėgio vadinama Gucci Grace / „Scanpix“ nuotr.

Pravardės Pirmoji šalies pirkėja, Gucci Grace šiai prabangą mėgstančiai damai buvo duotos ne veltui. Grace Mugabe priklauso namai Dubajuje ir Pietų Afrikos Respublikoje, jos dukters vedybos (pora turi tris vaikus) valstybės iždui kainavo beveik 3,5 milijono eurų, neseniai madam už 340 tūkstančių eurų įsigijo rolsroisą, o jos naktinės pramogos gali atsieiti ir tris tūkstančius eurų – triskart daugiau nei vidutinis Zimbabvės gyventojas uždirba per metus.

Kažkada garsėjusi gamtos ištekliais, žemės ūkio efektyvumu ir išsilavinusių piliečių gausa, šiandien šalis, išsekinta nemokšiško, rasizmu ir represijomis pagrįsto valdymo, gali „pasigirti“ hiperinfliacijos rekordais, korupcija ir tuo, kad septyni iš dešimties žmonių gyvena skurde.

Žinoma, skurdas iki šiol negrėsė diktatoriaus šeimai. Pati pirmoji ponia garsėja ne tik prabangos pomėgiu, bet ir nežabojamu, ūmiu būdu. Dar ir dabar puikiai prisimenamas prieš dvejus metus kilęs skandalas Johanesburge: dvidešimtmetė manekenė Gabriella Engels apkaltino Grace Mugabe, kad ją sumušė viename šio PAR miesto viešbutyje, kur linksminosi su Zimbabvės prezidento atžalomis – Robertu jaunesniuoju ir minėtu Chatunga. Sumušta mergina sakė, esą Grace ją daužė ilgintuvu, keliolikai apsauginių tik abejingai stebint įsiūčio proveržį. Pirmajai Zimbabvės poniai teko apeliuoti į diplomatinę neliečiamybę.

Baisus Zimbabvės skurdas neturėjo įtakos prabangiam prezidento šeimos gyvenimo būdui. Nuotraukoje – Robertas ir Grace Mugabe su sūnumi Chatunga ir dukra Bona pjauna įspūdingą vienvaldžio šalies lyderio 89-ojo gimtadienio tortą / „Scanpix“ nuotr.

Nemenką atgarsį sukėlė ir faktas, kad „genialiajai“ Gucci Grace 2014 metais pakako vos dviejų mėnesių sociologijos daktaro laipsniui įgyti. Netikęs buvo įprotis dalyti rėmėjams dėvėtus savo apatinius (ji nuolatos keliaudavo po šalį, agituodama už prezidentą ir dovanodama žmonėms drabužius bei namų apyvokos daiktus) ir reikalavimas žinią apie tai paskelbusį žurnalistą įkišti už grotų.

Grace ir Roberto Mugabe santykiai prasidėjo kaip tarnybinis romanas: vadovas ėmė kalbinti drovią mašininkę, teiravosi apie šeimą, kvietė arbatos su angliškais sausainiais (Mugabe – angliško gyvenimo būdo gerbėjas). Arbata pasirodė gundoma – prezidentas ir Grace Marufu (tokia tuomet buvo moters pavardė) tapo meilužiais. Nesvarbu, kad pirmoji Mugabe žmona Sally (1931–1992) sunkiai sirgo, o ir pati Grace dar nebuvo oficialiai išsiskyrusi su pirmuoju vyru – Zimbabvės karinių oro pajėgų karininku Stanley Goreraza.

Mugabe meilužė pagimdė du vaikus – dukrą Boną ir sūnų Robertą jaunesnįjį (Mugabe ir pirmosios žmonos Sally vienintelis sūnus mirė vos ketverių nuo maliarijos), tačiau romanas buvo skrupulingai slepiamas. Kai 1992-aisiais nuo inkstų nepakankamumo šį pasaulį paliko Sally Mugabe, nebebuvo formalių kliūčių atsirasti naujai pirmajai poniai. Po trejų metų Grace Marufu išsiskyrė su vyru, o 1996-aisiais tapo Grace Mugabe.

Ištaigingoje ceremonijoje dalyvavo 40 tūkstančių svečių, tarp jų – ir pats Nelsonas Mandela. Dar po metų Grace pagimdė trečią vaiką ir pamažu įsidrąsino išeiti iš šešėlio, galiausiai ėmė kištis į politinį gyvenimą, tapo viena prieštaringiausių šalies figūrų ir moterimi, kuri pavertė Mugabe visišku tironu.

Ekspertai tikina, jog būtent Grace tapo pagrindine blogiausių vyro polinkių kurstytoja, ir neabejoja, kad ir dėl jos kaltės Zimbabvėje dar labiau iškerojo korupcija, liejosi kraujas. O štai velionė Sally, su kuria Mugabe nuėjo pirmąją gyvenimo kelio dalį, buvo visai kitokia – veikli, išmintinga, ištikima, mylima žmonių (nors Zimbabvėje ne visiems patiko, kad pirmoji ponia – užsienietė: Sally Mugabe buvo kilusi iš Britų Aukso Kranto, dabartinės Ganos). Jiedu susipažino 1958 metais, dėstydami koledže. Uždarą, knygas dievinantį Robertą ir išsilavinusią, charizmatišką gražuolę suvienijo politinės idėjos, po poros draugystės metų Solsberio (dabartinės Zimbabvės sostinės Hararės) Šv. Petro katalikų bažnyčioje juodu tylomis susituokė.

Zimbabvės diktatorius su pirmąja sutuoktine – 1992-aisiais mirusia Sally Mugabe. Kalbėta, jog svetimos nuomonės įprastai nepaisantis Robertas Mugabe įsiklausydavo į Sally nuomonę net ir svarbiais politiniais klausimais / Vida Press nuotr.

Naujosios šeimos gyvenimo būdas buvo neįprastai aktyvus – to meto Pietų Rodezijoje (taip tada vadinosi Zimbabvė) moterys virė valgį ir augino vaikus, o Sally, kaip ir Robertas, svajojo išlaisvinti tėvynę bei dalyvavo nepriklausomybės judėjime. Galiausiai jis ir atvedė abu į valdžios viršūnes – 1980-aisiais pasaulio žemėlapyje atsirado Zimbabvė, o Robertas Mugabe tapo pirmuoju naujosios šalies ministru pirmininku, dar po septynerių metų pakeitė konstituciją ir tapo prezidentu.

Sakoma, kad senoji pirmoji ponia gebėdavo praskaidrinti vyrui nuotaiką vien įžengusi į kambarį, tramdė nežabojamą jo valdžios alkį ir saugojo nuo pernelyg radikalių sprendimų. Galų gale turbūt ne veltui tauta ją praminė Amai – motina. Beje, šį pagarbų kreipinį antrosios ponios Mugabe aplinka mėgino pasisavinti, tačiau Grace liko tik Pirmosios pirkėjos titulas. Kita vertus, skrupulų nepripažįstanti Gucci Grace pati yra sakiusi, jog užsiaugino storą odą ir visai nesirūpina, ką apie ją mano kiti.

Zimbabvės diktatorius Robertas Mugabe ir jo šeima (6 nuotr.)
Temos: