Mirė koronavirusu sirgęs dirigentas Petras Bingelis

Petras Bingelis / Kauno valstybinio choro archyvo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-12-06 10:29
Sekmadienį mirė choro ir orkestro dirigentas, pedagogas, Nacionalinės premijos laureatas, Lietuvos ir Kauno politinis bei visuomenės veikėjas Petras Bingelis.

Petras Bingelis mirė būdamas 77-erių. Žinią apie netektį portalui Lrt.lt patvirtino Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta.

Koronavirusu susirgęs P.Bingelis iš pradžių buvo gydomas LSMU Kauno ligoninėje, o prieš kelias dienas perkeltas į specialų Kauno klinikų reanimacijos skyrių, skirtą COVID-19 pacientams, rašė lrytas.lt. Buvo pranešta, kad jo būklė – sunki.

„Tai yra didžioji COVID-19 netektis, dėl kurios muzikos pasaulis niekada neužmirš šios pandemijos. Ji atėmė iš mūsų vieną didžiųjų legendų“, – gedėdamas Petro Bingelio feisbuke rašė operos solistas Liudas Mikalauskas.

MIRĖ PETRAS BINGELIS. Labai labai liūdnas rytas... Tai yra didžioji COVID netektis, dėl kurios muzikos pasaulis niekada...

Posted by Liudas Mikalauskas on 2020 m. gruodžio 6 d., sekmadienis

Petras Bingelis muzikos studijas baigė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija), 1975-1976 m. stažavosi Leipcigo Felixo Mendelssohno-Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje, profesorių Rolfo Reuterio ir Kurto Masuros orkestrinio dirigavimo klasėse.

Kauno valstybiniam chorui P. Bingelis vadovavo nuo pirmosios repeticijos – 1969 m. spalio 23 d. 1988-1989 m. jis buvo Kauno valstybinio muzikinio teatro vyriausiuoju dirigentu, dirigavo G.Verdi „Traviata“ ir W.A.Mozarto „Don Žuaną“. Nuo 1992 m. dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 1996 m. jam suteiktas profesoriaus vardas.

Petras Bingelis 2008-aisiais / Redo Vilimo nuotr.
Petras Bingelis 2008-aisiais / Redo Vilimo nuotr.

Dirigentas kasmet parengdavo koncertinių programų drauge su Lietuvos kameriniu orkestru bei Lietuvos nacionaliniu, Lietuvos valstybiniu, Kauno miesto simfoniniais orkestrais.

Nuo 1970 m. P.Bingelis yra dainų švenčių, įtrauktų į UNESCO globojamų pasaulio vertybių paveldą, vyriausiasis dirigentas; 1990 m. Tautinės dainų šventės, 1994 m. ir 1998 m. Pasaulio lietuvių dainų švenčių meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas.

P.Bingelis taip pat yra Pažaislio muzikos festivalio įkūrėjas ir meno vadovas.

Maestro P. Bingelio kūrybinė veikla įvertinta daugybe garbingų apdovanojimų:

1993 m. – Nacionalinė kultūros ir meno premija
1995 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu
2003 m. – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi
2004 m. – išrinktas įsimintiniausiu Kauno menininku
2005 m. – I laipsnio Santakos garbės ženklu už nuopelnus Kauno miestui
2013 m. – Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk šviesą ir tikėk“.

Naujausi straipsniai