Mirė karalienė Elizabeth II

Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Rugsėjo 8-osios vakarą pasaulį apskriejo itin liūdna žinia – užgeso ilgaamžės Didžiosios Britanijos monarchės Elizabeth II gyvybė. 96-erių karalienės viešpatavimas soste truko net 70 metų.

Rugsėjo 8-osios pavakarę Bakingamo rūmai pranešė, kad karalienės Elizabeth II gydytojai nerimauja dėl jos sveikatos ir rekomendavo, kad ji „būtų toliau prižiūrima medikų“.

96 metų monarchę nuo praėjusių metų spalio kamavo sveikatos problemos, dėl kurių jai buvo sunku vaikščioti ir stovėti.

„Ketvirtadienio rytą dar kartą įvertinę karalienės sveikatos būklę jos gydytojai yra sunerimę dėl Jos Didenybės sveikatos ir rekomenduoja, kad ji būtų toliau prižiūrima medikų“, – buvo sakoma Bakingamo rūmų pareiškime.

Karalienė Elizabeth II / „Scanpix“ nuotr.

Rūmų pareiškimas apie karalienės sveikatą yra labai neįprastas.

„Rūmai neskelbia pranešimų apie karalienės sveikatą, nebent tai būtų labai svarbu“, – britų transliuotojui BBC sakė karališkosios šeimos reikalų komentatorius ir rašytojas Robertas Hardmanas.

Pas karalienę į Škotiją iškart suskubo jos artimieji: 73-ejų sūnus princas Charlesas, 72-ejų princesė Anna, 62-ejų princas Andrew, 58-erių princas Edwardas ir vaikaitis princas Williamas. Princas Harry irgi išvyko į Škotiją pas karalienę.

Tuo metu prie Bakingemo rūmų ėmė rinktis žmonių minia.

Rugsėjo 8-osios vakarą pasauliui galiausiai pranešta, kad karalienė Elizabeth II mirė. Žinią paskelbė Bakingamo rūmai.

„Karalienė mirė Balmoralo pilyje šią popietę.

Karalius ir karalienė konsortė (titulą paveldėjęs princas Charlesas ir jo žmona Camilla – red. past.) šį vakarą liks Balmorale ir į Londoną grįš rytoj“, – rašoma rūmų išleistame pranešime.

Vienos žymiausių pasaulyje didikių istorija – įspūdinga. Nuo tada, kai 1952 m. vasario 6 d. mirė jos tėvas Jurgis VI ir viešėdama Kenijoje Elizabeth II sužinojo tapusi karaliene, jos portretas buvo piešiamas įvairiausiomis spalvomis. Vienareikšmiškai, tokios kaip ji daugiau nebuvo ir nežinia, kada bus.

Elizabeth II – ilgiausiai kada nors valdžiusi monarchė, sostas jai priklausė net 70 metų.

2006 metų spalį Elizabeth II su vyru princu Philipu lankėsi Lietuvoje, čia karališkąją porą priėmė prezidentas Valdas Adamkus ir pirmoji ponia Alma Adamkienė.

Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo vizitas Lietuvoje 2006 m. (11 nuotr.)
+5

Karalienės gyvenimas buvo ne kartą aprašytas ir rodytas filmuose.

Serialas „Karūna“ rodomas ir dabar, o Ingrid Seward, žurnalo „Majesty“, autoritetingo mėnraščio, skirto Europos aristokratijai, vyriausioji redaktorė, parašė knygą „My Husband and I“, dar kartą primenančią, kaip trylikametė karaliaus Jurgio VI pirmagimė sutiko šaunų aštuoniolikmetį karo laivyno leitenantą, antros eilės pusbrolį ir Graikijos bei Danijos princą, tiesa, be realaus sosto.

Karalienė ištekėjo 1947 metų lapkričio 20 dieną Vestminsterio abatijoje, kur į jos ir princo Philipo vestuves susirinko per du tūkstančius svečių, tarp jų buvo šeši karaliai ir septynios karalienės. Dar 200 milijonų klausėsi per radiją transliuojamos ceremonijos.

Princo Philipo tėvas, Graikijos karalius Konstantinas I, buvo priverstas atsisakyti sosto po Pirmojo pasaulinio karo, šeima bėgo iš šalies be cento kišenėje. Anglijoje princo motina susirgo proto negalia, tėvas paliko šeimą ir beveik atvirai apsigyveno su meiluže. Philipas leido vaikystę mokyklose-internatuose, o paskui įstojo į Dartmuto karališkąjį jūrų laivyno koledžą, jame 1939-ųjų vasarą ir apsilankė karalius Jurgis su dukra.

1946 metais Škotijoje Philipas paprašė savo princesės rankos, ir ji iškart pasakė „taip“. Tėvas dar mėgino reikalauti palūkėti – jam atrodė, kad princesė, ką tik atšventusi dvidešimtmetį, per jauna. Karalienė motina irgi nebuvo sužavėta būsimojo žento, kurį vadino hunu (vėliau nuomonę pakeitė ir laikė jį tikru anglų džentelmenu). Tačiau įsimylėjusi princesė neketino nusileisti ir 1947-ųjų liepą karalius ir karalienė paskelbė apie sužadėtuves.

Bet tai buvo geras ženklas porai, per daugiau nei septynis dešimtmečius atlaikiusiai nemažai išbandymų – nuo netikėtos karaliaus Jurgio VI mirties, iki santuokos problemų, nuo nesutarimų, kaip auginti vaikus, iki sprendimų, kaip susidoroti su skandalais, persekiojusiais šeimą visą antrąją XX amžiaus pusę.

Elizabeth II ir princas Philipas
Elizabeth II ir princas Philipas su anūkais / „Scanpix“ nuotr.

Per daugiau, nei septyniasdešimt metų princas Philipas ir karalienė Elizabeth II tapo fantastiškais partneriais.

Primename, kad princas Philipas mirė 2021-ųjų balandžio 9 dieną, eidamas 100-uosius gyvenimo metus.

Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II 2022 metais paskelbė norinti, kad jos sūnui princui Charlesui tapus karaliumi, Kornvalio hercogienė Camilla taptų karaliene konsorte.

Savo pranešime, skirtame 70-osioms valdymo metinėms, karalienė pareiškė „nuoširdžiai norinti“, kad Camilla gautų šį titulą.

Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II (49 nuotr.)
+43
Karalienės Elizabeth II gyvenimo akimirkos (97 nuotr.)
+91
Skaitykite daugiau