Minkštųjų baldų apmušalai. Ką rinktis?

Fotelis / Fotolia nuotr.
Fotelis / Fotolia nuotr.
2012-04-29 20:14
AA

Manote, kad perkant minkštuosius baldus svarbu tik suderinti jų apmušalų spalvą su patalpos interjero spalvine gama? Anaiptol. Gerokai svarbiau pasirinkti tinkamo audinio apmušalus. Ką reikėtų apie juos žinoti?

Rinkdamasi minkštuosius baldus, turite pagalvoti, kokiame kambaryje ir apytikriai kiek ilgai jie stovės, kaip dažnai bus naudojami. Pavyzdžiui: jeigu baldai stovės svetainėje ir ant jų retsykiais įsitaisys tik koks svečias, nereikėtų baimintis itin stilingai atrodančių šviesių spalvų, pūkuoto paviršiaus audinių (pavyzdžiui, veliūro) apmušalų. Dairotės miegamosios sofos, ant kurios galėtumėte kloti patalus pasisvečiuoti atvykusiems giminaičiams? Atkreipkite dėmesį, ar labiausiai į akis kritusio baldo audinys atsparus trinčiai.

Mažų vaikų kambariui ar svetainei, kurioje paprastai leidžiate vakarus, geriau rinktis lengviausiai prižiūrimo, kuo tankesnio pynimo sintetinio audinio minkštuosius baldus. Žinoma, tik tuo atveju, jeigu jums nė motais ekologiškos idėjos. Kaip tik dabar pasišovėte propaguoti ekologišką gyvenimo būdą? Rinkitės natūralaus pluošto audiniu (vilna, medvilne ar kt.) aptrauktus minkštuosius baldus su specialia neteplia danga ar apdaila. Tik nepamirškite, kad tokie baldai pirminę išvaizdą dažnai praranda jau po 5–7 metų.

Labai atidžiai rinkitės minkštuosius baldus, jei namai dažnai skendi cigarečių dūmuose – pirkite tokius, kurių audinys atsparus ugniai, nesugeria kvapų. Jei namuose laksto koks keturkojis augintis, venkite minkštųjų baldų su kilpinio reljefinio audinio, stambaus audimo gobeleno ir net tankaus žakardo apmušalais. Šiuo atveju labai svarbu ir apmušalų spalva: ant smulkiai margintų baldų ne taip matyti iš augintinių kailio iškritę plaukeliai, ant tamsesnės spalvos – nešvarių pėdučių atspaudai.

Apmušalų rūšys

Pagal tai, iš ko audinys pagamintas, baldų apmušalai skirstomi į sintetinius ir natūralius, o pagal gamybos būdą – į austinius (audžiami staklėmis perpinant įvairius siūlus) ir neaustinius (gaminami ant verpalų sluoksnio klijuojant ir elektrostatiniu būdu užpurškiant pūkelius).  

Žakardas. Jis gaminamas iš medvilnės ar poliesterio. Tai vienas patvariausių audinių, kurio raštai kuriami specialiomis staklėmis pinant įvairių spalvų siūlus. Būna stambaus ir smulkaus pynimo žakardinių apmušalų.

Gobelenas. Šis itin tvirtas audinys – žakardo pirmtakas. Pagrindinis jų skirtumas – skirtingų spalvų siūlų, iš kurių pinamas audinys, kiekis (žakardas pinamas maždaug iš dešimties spalvų siūlų, o gobelenas iš gerokai daugiau).

Šenilas. Toks audinys gaunamas žakardiniam audiniui išausti naudojant storokus, pūkuotus, purius, pintos struktūros šenilinius siūlus. Jis gan panašus į veliūrą, tvirtas, minkštas, nesipumpuruoja, prabangiai atrodo. Šenilinių audinių būna austų iš vienos rūšies siūlų arba maišytų (iš medvilninių ir akrilo, poliesterio ir viskozės ir kt.).

Pliušas. Šis audinys dar vadinamas veliūru, aksomu, velvetu. Jis minkštas, padengtas švelniais pūkeliais, tvirtas, lengvai valomas. Jo gamyba gan sudėtinga: iš pradžių du audinio pagrindai supinami siūlais, paskui supinti siūlai perpjaunami ir taip gaunami du audiniai su vienodais piešiniais bei faktūra.

Flokas. Tai – neausta tekstilė, gaminama smulkiai supjaustytą nailoninį pūką floką mechaniniu ar elektrostatiniu būdu tvirtai priklijuojant prie tankaus tekstilės pagrindo. Geros kokybės flokinis audinys yra minkštas, malonus liesti, tvirtas, nesitrina, neblunka, gan nebrangus. Turite žinoti, kad tokio audinio apmušalų negalima valyti spiritiniais valikliais (tam skirti specialūs preparatai).

Trikotažas. Iš siūlų specialiomis staklėmis megzta minkšta, mažai glamži, itin gerai prie paviršių priglundanti medžiaga itin populiari gaminant modernių formų baldus.  Kombinuoto pynimo trikotažiniai audiniai yra kur kas tvirtesni ir mažiau pumpuruojasi nei lygaus pynimo.

Margintas audinys. Ant jo išausto pagrindo (pakardo, šenilo, floko) piešinys atspaudžiamas naudojant specialias technologijas. Neretai margintas audinys būna padengtas saulės spinduliams ir trinčiai atsparia danga. 

Natūrali oda. Šios medžiagos apmušalai patalpoje kuria prabangos aurą. Jie tvirti, gan švelnūs, ilgaamžiai, lengvai prižiūrimi: pakanka juos kartkarčiais nuvalyti ir impregnuoti specialia natūralios odos priežiūrai skirta priemone. 

Itin įspūdingai atrodo iš egzotiškų gyvūnų (stručių, pitonų, ungurių, rajų ir kt.) pagaminti baldų apmušalai. Jie išsiskiria originaliais gamtos kurtais raštais, marmuriniu ar ledo blizgesiu. Dažnai tokie apmušalai būna stilizuoti sendinimo efektu, t. y. specialiai pablukinti, patrinti jų kraštai. 

Naudinga žinoti

  • • Prieš pirkdama minkštųjų baldų komplektą, pasiteiraukite konsultanto, koks apmušalų trinties koeficientas. Kuo jis aukštesnis, tuo audinys tvirtesnis ir atsparesnis trinčiai (austinių apmušalų trinties koeficientas apytikriai turėtų siekti 40 tūkstančių apsukų, floko – 10 tūkstančių ir daugiau, šenilo – apie 30 tūkstančių, mišrių – medvilnės su linu ir floku – apie 60 tūkstančių, medvilnės su linu ir nailonu – apie 35 tūkstančius).
  • • Didžiausias natūralių pluoštų (vilnos, lino, medvilnės, bambuko ir kt.) minkštųjų baldų apmušalų minusas – gan sudėtinga jų priežiūra. Kadangi jie nėra tvirti, gan greitai išskysta, išsitampo. Dėl pastarosios priežasties, gaminant minkštuosius baldus, natūralaus pluošto audinys dažnai maišomas su sintetiniu audiniu arba padengiamas specialia aplinkos veiksniams atsparia danga (pavyzdžiui, poliuretano apdaila padengtas austinis paviršius tampa blizgus, panašus į gumą).
  • • Bet kuriuo atveju geras pasirinkimas – minkštieji baldai su maišytu audiniu, kurių sėdimoji dalis yra sintetinio pluošto, o atlošai – natūralaus.
  • • Bet kokiais apmušalais stilizuotus minkštuosius baldus patartina statyti kuo rečiau saulės spindulių apšviečiamoje patalpos vietoje. Kad ir kokie būtų atsparūs šiuolaikiški dažai, vis vien jais padengti audiniai anksčiau ar vėliau dėl saulės spindulių poveikio pradeda blukti.
  • • Minkštųjų baldų apmušalus bėgant laikui patartina pakeisti naujais apmušalais. Tam, kad išvengtumėte kvėpavimo takus dirginančių dulkių sankaupų, galų gale atnaujintumėte pabodusį interjerą. Juk įkyrėję ar senamadiški baldai gali tapti prastos nuotaikos priežastimi.
  • • Kad minkštieji baldai ilgai gražiai atrodytų, juos reikia puoselėti. Aptrauktus gobelenu ar kitokiu baldiniu audiniu kartą per mėnesį naudinga nusiurbti dulkių siurbliu, retkarčiais juos išvalyti specialiu cheminiu preparatu. Ant tokių baldų (ypač su natūralaus pluošto apmušalais) atsiradusias dėmes reikia valyti nedelsiant, nes įsisenėjusios sunkiai pasiduoda net ir specialiems valikliams. 
  • • Baldų su natūralios odos apmušalais nestatykite arti šilumos prietaisų, juos valykite specialiomis riebalų ar vaško turinčiomis priemonėmis, retkarčiais pravėrusi langą leiskite jiems prisigerti drėgmės. Taip apsaugosite odą nuo išdžiūvimo ir skilinėjimo.