„Metų kauniete 2019“ tapo šešiolikmetė Andrėja: išgelbėjo praeivį, kurį ištiko klinikinė mirtis

„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-03-06 23:44
Penktadienį paskelbta „Metų kaunietė 2019”. Ja tapo Kauno „Saulės“ gimnazijos gimnazistė, šešiolikmetė Andrėja Veličkaitė, gelbėjusi praeivį, kurį staiga ištiko klinikinė mirtis. Iškilmės, skirtos pagerbti Kaunui ir jo kraštui labiausiai nusipelniusias moteris ir merginas, vyko Kauno valstybiniame muzikiniame teatre.

Ištiko šokas, bet susitvardė

„Nemaniau, kad mano poelgis toks išskirtinis. Tai pareiga, kurią turi atlikti kiekvienas žmogus“, – teigė rinkimuose, kurių nugalėtojų lėmė kauniečių balsai, triumfavusi A.Veličkaitė, ne kartą kartojusi, kad toks visuomenės dėmesys ir palaikymas jai buvo didelė staigmena.

Kauno „Saulės“ gimnazijos gimnazistė apdovanota stiklo dizainerio Edmundo Unguraičio sukurta vardine „Metų kaunietės 2019“ statulėle ir rėmėjų prizais. Likusios penkios finalo dalyvės taip pat buvo apdovanotos vardinėmis E.Unguraičio statulėlėmis ir prizais. Floristas Marijus Gvildys pasirūpino gėlių puokštėmis, skirtomis kiekvienai finalo dalyvei.

„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.
„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.

„Metų kauniete 2019“ tapusi A.Veličkaitė pasakojo, kad kai praėjusią vasarą susmuko netoliese stovėjęs žmogus, ją ištiko šokas. „Buvo sunku susigaudyti, kas vyksta. Esu jautri ir bijau tokių dalykų, bet greitai skambinau medikams ir dariau viską, ką jie diktavo. Dirbtinį kvėpavimą padėjo daryti kelios moterys, man vienai nebūtų užtekę fizinių jėgų viską atlikti, bet sulaukusios transporto jos išvažiavo“, – prisiminė kaunietė.

Į pagalbą atskubėjo kiti aplinkiniai ir prekybos bei laisvalaikio centro apsaugos darbuotojai. Buvo pradėtas naudoti atneštas defibriliatorius. Neužilgo gaivinimą perėmė atvykę medikai.

Andrėją sukrėtė žinia, kad vyras, deja, neišgyveno. Mergina jaudinosi, kad gelbėdama galbūt padarė klaidų. Medikai užtikrino, kad ji padarė viską, ką galėjo.

„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.
„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.

Siūlo ir renka visuomenė

„Metų kaunietė 2019“ apdovanojimų koncerto režisierius Kęstutis S.Jakštas kalbėjo, kad šis projektas jam labai imponuoja, nes pretendentes siūlo pati visuomenė. Neretai yra tarsi atrandamos moterys, merginos, dirbančios savo kasdienį darbą, net nesitikinčios, kad jas kažkas gali pastebėti.

„Kai žmonės aukoja save, jie nesistengia afišuotis, o nemažai jų to ir nemoka. Nesistengia afišuotis, būti žurnalų viršeliuose“, – kalbėjo K.S.Jakštas, režisavęs ir pernai vykusias Metų kaunietės apdovanojimų iškilmes.

„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.
„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.

Režisierius neslėpė, kad džiaugiasi galimybe prisidėti prie projekto. „Visos vertos pagarbos ir padėkos. Renginiui visas teatro kolektyvas ruošiasi iš širdies. Džiugu, kad projektas tapo matomas, žinomas, vertinamas visuomenės, kad nepaskęsta bendroje renginių rutinoje, o yra išskirtinis“, – dėstė K.S.Jakštas.

Koncertinėje programoje – arijos iš žymiausių operų ir populiarių operečių, dainos iš pasaulinio garso miuziklų, baleto scenos iš spektaklių. Juos atliko Liudas Mikalauskas, Kęstutis Alčauskis, Marija Arutiunova, Andrius Apšega, Ieva Goleckytė, Ieva Juozapaitytė, Ingrida Kažemėkaitė. Koncertą praturtino ir pasirodęs vokalinis ansamblis (vadovė Rasa Vaitkevičiūtė), choro ir baleto artistai, teatro simfoninis orkestras (dirigentas Jonas Janulevičius).

Šešios finalo dalyvės

Iš pradžių kauniečiai balsuodami išrinko projekto dalyvių dešimtuką, vėliau išrinktas finalinis kandidačių šešetukas. Nugalėtoją lėmė kauniečių balsai, atiduoti balsuojant internete, užpildant specialius kuponus laikraštyje ir siunčiant SMS žinutes.

Į Metų kaunietės titulą pretendavo šešios dalyvės, sulaukusios daugiausia skaitytojų balsų. Į finalą be A.Veličkaitės dar buvo išrinktos:

DALIA LAPĖNIENĖ – Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos, veikiančios kaip daugiafunkcis centras, direktorė, kurios vadovaujamoje mokykloje daug dėmesio skiriama visų socialinių grupių poreikiams. Mokyklos veikloje vadovaujamasi bendruomeniškumo, pilietiškumo, dvasingumo, intelektualumo, kūrybiškumo vertybėmis, derinamas tradicinis akademinis ugdymas ir inovatyvus informacinių technologijų integravimas.

DANGUOLĖ MIŠKINIENĖ – Kauno Jono Jablonskio gimnazijos direktorė, inicijavo ir įgyvendino inovatyvių veiklų ir tarptautinių bei vietinių projektų, kurie išjudino gimnazijos bendruomenę ir įkvėpė naujiems iššūkiams.

GIEDRĖ JAKŠTIENĖ – Kauno teisėja, teisminės mediacijos pradininkė Lietuvoje, pati jau padėjusi daugybei šeimų ir toliau didinanti mediacijos prieinamumą vesdama specialius seminarus, paskaitas specialistams apie šią efektyvią ginčų sprendimo procedūrą, kurios metu ginčą padedama išspręsti taikiai, randant abiem šalims geriausią sprendimo variantą.

ILONA ALDAKAUSKIENĖ – Kauno klinikų Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė, viena iš medikų, kurių pastangomis išgyveno mažiausia šalies naujagimė – 350 g mergytė. Gydytoja su kolegomis yra padėjusi daugybei anksčiau laiko šį pasaulį išvydusių mažylių, kad šie kabintųsi į gyvenimą ir augtų kuo sveikesni.

RITA KABAŠINSKIENĖ – Kazio Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės Petrašiūnų skyriaus vedėja, besirūpinanti žmonėmis, kurių gyvenimas jau gęsta, atsidavusi, nuoširdi, viena paliatyviosios slaugos pradininkių Lietuvoje.

„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.
„Metų kaunietė 2019“/Artūro Morozovo ir Laimio Stepo nuotr.

Globoja Prezidentas

Pernai Metų kaunietės titulas atiteko Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovei profesorei Olivijai Gustienei, užpernai triumfavo tuometinė Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkė, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos kultūros tarybos narė ir pasaulinės ICOMOS organizacijos Lietuvos biuro viceprezidentė Ingrida Veliutė.

Metų kaunietės titulą jau yra pelniusios olimpinė čempionė Rūta Meilutytė, tekstilininkė, kalėdų eglių kūrėja Jolanta Šmidtienė, Kauno apskrities vyrų krizių centro viena steigėjų ir vadovė psichologė Dovilė Bubnienė, Kauno senamiesčio draugijai vadovavusi Aistė Grybauskienė, profesionali vargonininkė ir J.Gruodžio konservatorijos dėstytoja, viena iš seniausių Lietuvos istorinių vargonų restauravimo iniciatorių Dalia Jatautaitė.

Į Metų kaunietės rinkimus įsitraukė ne tik kauniečiai, bet ir kitų miestų, rajonų gyventojai, net šalies vadovai. Eidama prezidentės pareigas renginį globojo Dalia Grybauskaitė, o šiemet renginį globoja Prezidentas Gitanas Nausėda.

Naujausi straipsniai