Metas lankyti Kalėdų muges! Rekomenduojame vietas, kur patirsite daugiausiai įspūdžių

Kalėdinė mugė Dresdene / Shutterstock nuotr.
Kalėdinė mugė Dresdene / Shutterstock nuotr.
2017-12-15 15:00
AA

Dabar puikus metas leistis į savaitgalio kelionę aplankyti vieną iš Europos didmiesčių, nes ten švenčių nuotaiką spinduliuoja Kalėdų mugės. Kurias aplankyti šiemet, pataria kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas-Makalius.

Dresdenas, Vokietija

Bene seniausias ir gražiausias šventinis miestelis kasmet įsikuria Dresdene. Šiemet „Dresden Striezelmarkt“ sukanka net 584 metai! Mugė turi unikalias tradicijas: norintys joje parduoti savo produkciją pardavėjai turi atitikti griežtus reikalavimus – neleidžiama prekiauti masinės gamybos produktais, kiču.

Neseniai Dresdene atidarytas naujas Viduramžių Kalėdų miestelis (jį rasite netoli Rezidencijos pilies), įsikūręs jaukiame kiemelyje.

Neseniai Dresdene atidarytas naujas Viduramžių Kalėdų miestelis (jį rasite netoli Rezidencijos pilies), įsikūręs jaukiame kiemelyje.

Tai tradicinė mugė su teatro elementais, kurioje tikrai pasijusite esantys viduramžiuose. Čia siūloma aplankyti odos, kailių, metalo dirbtuves, paragauti to meto patiekalų ir įsigyti netgi meilės eliksyro! Jame vyksta koncertai, o darbuotojų apranga perkelia į viduramžius. Dieną įėjimas nemokamas, o vakare reikia susimokėti simbolinį 3 eurų įėjimo mokestį.

Neišlaidaukite. Apsilankyti Dresdeno mugėje kelionių organizatoriaus „Makalius“ gidė Danutė rekomenduoja norintiems pajusti šventinę dvasią, ypač apsilankius senoviniame turgelyje. Kelionės vadovę labiausiai žavi prekybai skirti nameliai, atrodantys lyg iš pasakos, – kiekvienas unikalus, savaip žavus. Prekeiviai mugei ruošiasi visus metus: dailina namelius, atrenka produkciją, kurią pardavinės.

Skamba gyva muzika, visur juntamas mandarinų, gvazdikėlių, cinamono ir karšto vyno kvapas. Vokietijoje žmonės po darbų kartu su kolegomis eina į Kalėdų muges smagiai praleisti laiko, pailsėti ir pabendrauti, paragauti tradicinio karšto vyno.

Ko paragauti. Kelionės gidė Danutė pamena, kaip keliautojai nustebo, pamatę gatvėje parduodamus keptus kaštonus. Į Kalėdų mugę Dresdene keliaukite gurgiančiais pilvais, nes galimybių skaniai pavalgyti – apstu! Būtinai paragaukite keptų dešrelių – jos yra visų kalėdinių mugių Vokietijoje pagrindinis patiekalas. Priklausomai nuo regiono skiriasi šio valgio skonis ir garnyrai. Jų galima rasti patiektų su kopūstais, daržovėmis, padažais.

Ką parsivežti? Iš seniausios Vokietijos mugės būtina parsivežti medinę Kalėdų piramidę, kuri sukasi nuo žvakių liepsnos. Tokie dirbiniai kainuoja nepigiai – už mažiausią sumokėsite bent 7–10 eurų, o kainos kyla net iki 50 eurų. Dar vienas populiarus suvenyras – „Spragtukas“. Tai visiems gerai žinomos vieno garsiausių vokiečių romantikų E. T. A. Hoffmanno pasakos personažas, kuriam daugiau nei 150 metų.

Smaližiai tiesiog privalo parsivežti firminį Kalėdų pyragą „Stollen“. Originalūs, kepti pagal unikalų receptą gardėsiai gali kainuoti net 40–50 eurų. Jie įpakuojami į medines, labai gražias dėžutes ir yra rankų darbo. Tačiau galima rasti pigesnę alternatyvą – masinei gamybai skirtus pyragus „Stollen“. Jų kaina gerokai mažesnė.

Aplankykite miestą. Dresdeno miestas nuostabus, todėl raskite laiko ir kitiems lankytiniems objektams. Pasigėrėkite „Siksto Madona“ Senųjų meistrų dailės galerijoje, apžiūrėkite XVI a. porceliano muziejų. Įdomu tai, kad Vyčio ženklų Dresdene galima pamatyti daug daugiau nei pačiame Vilniuje! Senamiestis įspūdingas – baroko stiliaus, su atstatyta Dievo Motinos katedra. Itin vertas dėmesio Rezidencijos pilies lobynas su brangenybėmis.

Spragtukas – populiarus suvenyras. / Vida Press nuotr.

Praha, Čekija

Miestas, žavintis visais metų laikais, itin gražiai pasipuošia prieš pat Kalėdas – jame nuo gruodžio 2 iki sausio 6 dienos šurmuliuoja šventinė mugė, kuri yra didžiausia ir įspūdingiausia šalyje. Šiemet Rimvydas Širvinskas-Makalius nusprendė pats nuvykti į Kalėdų mugės atidarymą Čekijos sostinėje.

Itin didelį dėmesį mugės įrengimui ir veiklai jos metu Prahos miesto savivaldybė pradėjo skirti pernai, kai pajuto didelį žmonių susidomėjimą šiuo renginiu. Mugė Prahoje kiek skiriasi nuo rengiamų kitur: ji pasklidusi po visą miestą – tiek aukštutinį, tiek žemutinį. Taigi šventinė nuotaika neapleidžia, kad ir kur vaikščiotumėte.

Vaclovo aikštė senamiestyje skirta maisto gurmanams – joje galite įsigyti valgomų dovanų ir patys pamaloninti skrandį vietiniais gardumynais. Parako bokšto aikštėje telkiasi ūkininkai ir amatininkai. Vaisius, daržoves, savo virtas uogienes čia parduoda patys gamintojai, o kalviai pardavinėja tai, ką nukalė per visus metus. Įspūdingi čia ir naminiai vynai, kepiniai. Pagrindinėje miesto aikštėje didelis dėmesys skiriamas meno dirbiniams ir rankdarbiams.

Prahoje kiek skiriasi nuo rengiamų kitur: ji pasklidusi po visą miestą – tiek aukštutinį, tiek žemutinį. Taigi šventinė nuotaika neapleidžia, kad ir kur vaikščiotumėte.

Neišlaidaukite. Mugė įspūdingai papuošta, o apsilankius joje nebūtina pirkti, pakanka pasivaikščioti ir pasisemti idėjų, kaip galima supakuoti, pateikti kalėdinę dovaną. Yra ir veiklos – vyksta įvairūs koncertai, renginiai. Visi po mugę vaikštinėjantys žmonės pakilios nuotaikos.

Ko paragauti. „Makaliaus“ kelionių vadovė Lina rekomenduoja: „Lankydamiesi Prahos Kalėdų mugėje, būtinai paragaukite garsiojo Prahos kumpio – jis specialiai marinuotas, keptas ant sukamo iešmo. Pardavėjas atpjauna gabalą Jums į lėkštę ir įdeda pasirinkto garnyro – kumpis valgomas su troškintais kopūstais, bulvėmis ar duona (čekai, beje, turi ir juodos duonos, kaip mes pratę). Visi mėgaujasi čekišku alumi. Galima rasti net ir naminio alaus – jis švelnus, lengvas. Tiesa, Prahoje karštas alus yra toks pats populiarus, kaip ir karštas vynas!

Mugėje įsigykite ir namiškiams parvežkite įvairiausių rūkytų mėsos gaminių, dešrų. Populiarus ir saldėsis trdelnik – ant specialaus iešmo kepamas gatvėje migdolinis kepinys, panašus į mūsų šakotį. Skaniausias, kol dar šiltas, apibertas cukrumi.“

Kalėdų metu didelę paklausą turi marinuotas tamsiame bohemiškame aluje čekiškas karpis. Čekai yra tvenkinių žuvų mėgėjai, o rudenį net organizuojamas gražiausio karpio konkursas! Šis patiekalas laikomas prabangiu, kainuoja apie 10 eurų už porciją.

Čekijos Kalėdų mugėje galite paragauti garsiojo saldėsio „trdelnik“. / Shutterstock nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką Kalėdoms dovanoti Liūtams, Mergelėms, Svarstyklėms ir Skorpionams (2)

Ką parsivežti? Stiklo dirbiniai yra populiari prekė Kalėdų mugėje – įvairūs stikliniai suvenyrai, taip pat pūsti iš stiklo Kalėdų eglės žaisliukai. Jeigu norite įsigyti kalėdinių dovanėlių, čia galėsite rinktis iš daugybės variantų – nuo čekiško alaus iki dailių odos dirbinių, specialios tapybos paveikslų, rankdarbių. Už 10–15 eurų rasite kokybišką dovaną artimam žmogui.

Aplankykite miestą. Sužavės Prahos pilis ir jos teritorija, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas. Aplankykite Šv. Vito katedrą, o apeiti senamiestį klaidžiojant po jaukias gatveles gali nepakakti net visos dienos. Kalėdiniu laikotarpiu labai rekomenduojamas vakarinis pasiplaukiojimas laivu Vltavos upe su karšto vyno taure, trunkantis valandą. Galima rinktis laivą su vakariene, kaina apie 20 eurų. Valandos pasiplaukiojimas be maisto – apie 12 eurų.

Budapeštas, Vengrija

Nuo kai kurių Europos miestų mugių vykstanti Budapešte skiriasi tuo, kad joje parduodami suvenyrai, turintys meninę vertę. Labai griežtai nustatoma, kas mugėje gali būti parduodama, o kas ne. Prekiauti joje gali tik liaudies meistrai, menininkai, rankdarbių amatininkai, turintys tam tikrą išsilavinimą. Kainos nėra žemos, tačiau Vengrijos sostinės kalėdiniame miestelyje viskas skoninga – čia nerasite kičo.

Budapešto Kalėdų mugėje galima pamatyti ir įsigyti ne tik gražių, bet ir naudingų dalykų – namų apyvokos daiktų, pagamintų rankomis iš medžio, metalo.

Budapešto Kalėdų mugėje galima pamatyti ir įsigyti ne tik gražių, bet ir naudingų dalykų – namų apyvokos daiktų, pagamintų rankomis iš medžio, metalo.

Stiliumi besidominčius žmones sužavės naujausias mados tendencijas atitinkantys mezginiai, kuriuos norisi tuoj pat įsigyti ir nedelsiant apsivilkti.

Neišlaidaukite. Mugė Budapešte didelė, bet jauki ir gana uždara. Kas vakarą joje vyksta įvairūs renginiai, koncertai – kasdien pasirodo skirtingi liaudies šokių, dainų kolektyvai.

Ką parsivežti. Rekomenduojama įsigyti ir namo parsivežti vienetinių papuošalų, kalvių meistrų darbus – įvairius buities prietaisus buičiai ir panašiai. Jeigu aktualu, Budapešto Kalėdų mugėje rasite ir žieminių rūbų, mezginių (puikūs šalikai, pirštinės, megztiniai), kurie taip pat gali tapti stilinga ir kokybiška kalėdine dovana artimiesiems. Vengriška keramika labai populiari ir graži, tačiau daugelis lietuvių sako, kad jiems šie dirbiniai kiek per margi.

Budapeštas, Vengrija / Shutterstock nuotr.

Ko paragauti? Kiekvienoje mugėje rasite plotą, skirtą maistui degustuoti. Vengrai patys prisipažįsta, kad gamina patį nesveikiausią ir riebiausią, tačiau skaniausią maistą Europoje. Įvairiausi guliašai, keptos mėsos patiekalai, dešrelės, kraujinės dešros, rūkyti mėsos gaminiai tik ir vilioja prisėsti, atsipūsti ir pasisotinti.

Aplankykite miestą. Budapeštas – labai gražus, traukiantis keliautojus nuostabia architektūra, kultūriniu ir kulinariniu paveldu. Vengrijos parlamentas – miesto simbolis. Būdinai prasukite pro Karalių rūmus, Sečenio terminius baseinus su pirtimis, aplankykite Šv. Stepono bažnyčią, nuo kurios atsiveria nuostabi miesto panorama.

Budapeštas, Vengrija / Shutterstock nuotr.

Makaliaus patarimai keliaujantiems į muges

  • Apsirenkite šiltai ir patogiai, nes tokių kelionių metu didžiąją dienos dalį praleisite gryname ore.
  • Saugokite savo kišenes ir rankines – kad ir kaip gaila, dažniausiai masinių susibūrimų vietose natūraliai kylančia sumaištimi itin mėgsta pasinaudoti kišenvagiai. Pakerėtiems Kalėdų nuotaikos rekomenduoju išlikti budriems, kad išvengtumėte nemalonių įspūdžių.
  • Nepulkite vos pamatę trokštamą daiktą traukti pinigų – skirkite laiko mugei apeiti ir pirmiausia pasižymėkite prekes, kurios Jums patiko. Tuomet priimkite sprendimą, ką iš nusižiūrėtų pirkinių norite parsivežti į namus sau ar kaip dovaną artimiesiems. Taip išvengsite per didelio išlaidavimo.
  • Daugelis prekeivių tokiose mugėse būna vyresnio amžiaus, todėl anglų kalba nešneka. Tačiau jeigu norėsite kažko paklausti, kreipkitės į vietinį jaunimą arba gidą, kuris padės išversti jūsų žodžius ir gauti norimą atsakymą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kur saugotis kišenvagių, o kokioje vietoje pasijusite tarsi rojuje: pataria Makalius