Mesti rūkyti – įmanoma, tik svarbu nepadaryti dažnos klaidos

Moteris sulaužo cigaretę / Atstovų nuotr.
Moteris sulaužo cigaretę / Atstovų nuotr.
2022-11-30 11:02
AA

„Per prievartą mielas nebūsi. Atsikratyti priklausomybės nuo rūkymo turi norėti pats žmogus“, – prof. Leonui Valiui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovui, tai akivaizdu.

Su profesoriumi kalbėjome ne tik apie priklausomybę nuo rūkymo, bet ir apie bandymus ją apeiti, renkantis naujus elektroninius tabako ir nikotino vartojimo būdus. Sveikatos ekspertai įspėja – tai didžiulė klaida ir saviapgaulė.

Nesumažina ligų naštos

Kaip akcentuojama naujausioje 2021 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako gaminių reguliavimo mokslinio pagrindo ataskaitoje, tarp rūkančiųjų, kurie perėjo nuo tradicinių tabako gaminių vartojimo prie naujoviškų bedūmių kaitinamojo tabako gaminių vartojimo, lėtinių ligų našta nesumažėja.

Duomenys taip pat nerodė jokio pagerėjimo, vertinant kelis plaučių bei širdies ir kraujagyslių ligų rodiklius.

PSO akcentuoja būtent metimo rūkyti politiką. Pasak šios organizacijos ekspertų, nėra pakankamai įrodymų, kad naujoviški bedūmiai kaitinamojo tabako gaminiai padeda atsisakyti rūkymo.

Kas yra kas?

Kaip veikia kaitinami tabako gaminiai? Pasak Respublikinio priklausomybių ligų centro atstovų, kaitinant tabaką išsiskiria aerozolis, kurio įkvėpus į organizmą patenka nikotinas.

Elektroninėse cigaretėse arba garinimo produktuose tabako nėra. Garinant yra šildomas skystis, kuriame yra nikotino, propilenglikolio, augalinio glicerino ir kvapiųjų cheminių medžiagų.

Rinkoje net esama elektroninių cigarečių skysčių be nikotino. Deja, fiksuotas ne vienas atvejis, kai elektroninėms cigaretėms naudotuose užpilduose buvo toksiškų medžiagų ir nuo jų nukentėjo vaikai.

Sveikatos ekspertams nerimą kelia ir tai, kad, nors bedūmiuose kaitinamojo tabako gaminiuose gali būti mažesnis kai kurių toksinių medžiagų kiekis, kitų toksinių medžiagų kiekis – didesnis, tad sveikatai gali būti padaryta neatitaisoma žala.

Tyrimas parodė – elektroninės cigaretės nepadeda mesti rūkyti

Elektroninių cigarečių ir kaitinamojo tabako gaminių vartojimo įpročių tyrimą atlikę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai konstatavo: net 64 proc. elektroninių cigarečių arba kaitinamųjų tabako gaminių vartotojų kartu su šiais tabako gaminiais per pastaruosius metus rūkė ir įprastas cigaretes. Iš jų kone kas trečias naudojo visus tris gaminius.

Pažymėtina, kad, vartojant kelis gaminius, padidėja bendras nikotino vartojimas ir priklausomybė. Pasak mokslininkų, tai gali paveikti gebėjimą atsisakyti vieno ar abiejų gaminių ir mesti rūkyti bus tik sunkiau.

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo užsakymu atlikto tyrimo išvada aiški: daugumai elektroninės cigaretės nepadėjo mesti rūkyti.

Įdomu tai, kad penktadalis apklaustųjų pradėjo naudoti elektronines cigaretes būtent siekdami mesti rūkyti įprastas cigaretes arba sumažinti surūkomų skaičių. Visgi, net 40 proc. žmonių nepavyko sumažinti įprastų cigarečių skaičiaus. Tik 28 proc. visiškai nustojo rūkyti įprastas cigaretes, o 22 proc. sumažino surūkomų cigarečių skaičių.

Argumentų mesti rūkyti – apstu

Vidutinė rūkančių žmonių gyvenimo trukmė 10 metų trumpesnė negu nerūkančių. Rūkymas žmogui kainuoja apie 20 sveiko gyvenimo metų. Respublikinio priklausomybių ligų centro informacija

Ne tik dėl akivaizdžios žalos sveikatai, tačiau ir finansiškai rūkyti vis labiau neapsimoka, nes didėja akcizai. Tačiau kodėl taip sunku mesti ir kas padėtų tai padaryti?

Prof. Leonas Valius / Asmeninio albumo nuotr.

Prof. L.Valiaus įsitikinimu, nei švietimas, nei gydytojai, nei kiti specialistai nepadės, jeigu pats pacientas tam nepasiryš. O kad panorėtų, reikia žmogų veiksmingai motyvuoti.

Klinikos vadovas minėjo įvairias priklausomybės nuo rūkymo įveikos metodikas. Viena jų – šešių žingsnių programa, per kurią pacientas susitinka su specialistu kiekvienam žingsniui po 2–3 kartus.

„Galite įsivaizduoti, kiek laiko trunka toks priklausomybės gydymas ir kiek gydytojo laiko kainuoja? Taigi, misija padėti žmogui atsikratyti rūkymo, netgi jeigu jis nori, – gana sudėtinga“, – pripažino profesorius.

Rūko kas ketvirtas

Statistikos duomenimis, Lietuvoje rūko maždaug kas ketvirtas žmogus. Kaip prognozavo klinikos vadovas, medikai turės ką veikti, nes dirba su žalojančiomis rūkymo pasekmėmis – gelbsti gyvybes po infarktų, insultų ar operuodami vėžį.

Jaunesni nei 50 metų rūkaliai 5 kartus dažniau rizikuoja miokardo infarktu nei nerūkantieji. Su rūkymu yra siejama nuo 25 iki 30 proc. visų onkologinių ligų. Rizika susirgti plaučių vėžiu rūkantiesiems yra bent 10 kartų didesnė. Tačiau ji sumažėja nustojus rūkyti. Respublikinio priklausomybių ligų centro informacija

„Mes, kaip šeimos gydytojai, vis paklausiame rūkančių pacientų, ar dar nesugalvojo mesti. Dažniausiai išgirstame: „Ne. Negaliu.“ Jeigu žmogus nori, bet negali, turėtų kreiptis pagalbos į specialistus. Tačiau jeigu nėra jokio kito malonumo gyvenime ar siekių, kurie įkvėptų, – tik rūkymas, atsikratyti priklausomybės iš tiesų gali būti sunku, bet tai yra svarbu“, – apibendrina prof. L.Valius.

Patikimos informacijos ir įkvėpimo mesti rūkyti rasite interneto svetainėje nerukysiu.lt. Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento administruojamoje svetainėje taip pat galima rasti:

  • interaktyvius rūkančiojo tipo ir priklausomybės laipsnio testus;

  • rūkymo išlaidų skaičiuoklę;

  • interaktyvų žmogaus kūną su rūkymo poveikiu organams ir pokyčiais metus rūkyti;

  • patarimų, kaip palengvinti metimo rūkyti procesą;

  • metusiųjų rūkyti sėkmės istorijų;

  • informacijos apie elektronines cigaretes, paremtos naujausiais moksliniais tyrimais;

  • interaktyvų Lietuvos žemėlapį, kur kreiptis pagalbos metant rūkyti;

  • galimybę užduoti klausimų specialistui.