Menopauzė gali kamuoti ir vyrus?

Vyras ir moteris / Fotolia nuotr.
Vyras ir moteris / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2015-03-23 14:57
AA

Ne tik moterys sulaukusios tam tikro amžiaus kenčia nuo hormoninių pokyčių organizme. Kai kurie medikai pastebi, kad jų pacientai vyrai tam tikru gyvenimo periodu ima skųstis labai panašiais simptomais į tuos, kuriuos perimenopauzės ir menopauzės metu patiria moterys.

Medikų bendruomenė pastaruoju metu dažnai diskutuoja, patiria vyrai menopauzę, ar visgi nepatiria. Gydytojai teigia, kad menopauzės simptomais besiskundžiantys vyrai, kuriems taikoma testosterono terapija, ima pasireiškiančių nemalonių simptomų nebejausti arba jie sušvelnėja.

Kas ta vyriškoji menopauzė?

Nors vyriškosios menopauzės simptomai ir nėra taip ryškiai pastebimi, kaip moterų, kai kurie medikai visgi teigia ją egzistuojant ir sieja su androgeno (testosterono) lygio smukimu senstant, tačiau testosterono lygio sumažėjimas gali pasireikšti ir sergant kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, diabetu.

Sumažėjus testosterono kiekiui kraujyje, vyras gali patirti tokius simptomus kaip nuovargis, silpnumas, depresija ir lytinės funkcijos problemos, tačiau kol kas šių simptomų siejimas su sumažėjusiu testosterono kiekiu kraujyje vis dar ginčytinas.

Moterims sulaukus menopauzės, jos simptomai būna labai aiškūs, nes staiga visiškai sustabdoma hormonų produkcija, tuo tarpu vyrų organizme testosterono lygio mažėjimas yra kur kas lėtesnis procesas.

Taip pat skaitykite: Menopauzę gaubiantys mitai: liaukitės jais tikėti

Sėklidės, priešingai nei kiaušidės, iki galo neišeikvoja medžiagos, reikalingos testosterono gamybai. Sveiko vyro organizme sperma kuo puikiausiai gaminasi ir aštuoniasdešimtaisiais gyvenimo metais, o kartais ir dar ilgiau.

Vis tik, jei sergama kokiomis nors ligomis, tam tikri pokyčiai sėklidėse gali atsirasti jau ir 45–aisiais ar 50–aisiais vyro gyvenimo metais, o ryškiausi pokyčiai šiame reprodukciniame organe pasireiškia vyrams sulaukus 70–ies metų.

Kaip diagnozuojama vyriškoji menopauzė (andropauzė)?

Gali prireikti atlikti kraujo tyrimus, kad būtų nustatytas kai kurių hormonų lygis kraujyje, o svarbiausia testosterono.

Kad būtų įsitikinta, jog pacientą tikrai užklupo vyriškoji menopauzė, gydytojas turės atlikti fizinę apžiūrą ir paklausti paciento apie jį kamuojančius simptomus. Gali būti pasiūlyti ir kiti diagnostiniai testai, kad būtų įsitikinta, jog pacientui simptomus kelia ne kokios nors ligos, o būtent menopauzė. Gali prireikti atlikti kraujo tyrimus, kad būtų nustatytas kai kurių hormonų lygis kraujyje, o svarbiausia testosterono.

Kaip gydoma andropauzė?

Jei testosterono lygis žemas, taikoma pakaitinė testosterono terapija, galinti padėti sušvelninti tokius simptomus kaip sumažėjęs libido, depresija ir nuovargis. Tačiau, kaip ir taikant pakaitinę hormonų terapiją moterims, taip ir vyrams, atsiranda rizika patirti šalutinių poveikių. Pakaitinė testosterono terapija gali padidinti riziką susirgti prostatos vėžiu.

Taip pat skaitykite: Kūno reakcijos, pranešančios apie rimtus sveikatos sutrikimus

Jei vyrui prireikė pakaitinės hormonų terapijos, vertėtų daugiau pakalbėti su gydytoju. Jis taip pat gali rekomenduoti tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip dieta ir speciali mankštos programa, gali būti skiriami ir papildomi medikamentai, pavyzdžiui, antidepresantai, padedantys nugalėti kai kuriuos vyriškos menopauzės simptomus.


Šaltinis – sveikas.lt