Menininkė Kira Nova pristatė performansą MO muziejuje: „Lietuviai yra labai išsilavinę“

Kira Nova (Ievos Misevičiūtės) performansas „Mo muziejuje“
Autorius: Eglė Užkuraitė
Publikuota: 2018-10-20 21:09
Jau trečią dieną MO muziejus pilnas gyvybės – čia vyksta tikras atidarymo renginių maratonas. Šeštadienio vakarą stebėti išskirtinio performanso pakvietė lietuvė Kira Nova (gimimo vardas Ieva Misevičiūtė).

Kira Nova – tarptautinį pripažinimą pelniusi viena garsiausių Lietuvos performanso meninininkių šiuo metu gyvena ir dirba vizualiųjų menų bei teatro srityse. Jos pasirodymus jau spėjo pamatyti tokie meno židiniai, kaip „MoMa“ (Niujorkas) bei „Pompidou“ (Paryžius).

Jaunystę praleidusi cirke, kuriame dirbo, Ieva yra įvaldžiusi įvairias judesio ir improvizacijos technikas. Menininkės praktika jungia fizinį teatrą, šokį, stand-up, šokio meną, spekuliatyvią akademinę kalbą ir skulptūrą.

Šį kartą Kira Nova pristatė performansą, pavadinimu „Pašlemėkės“.

Žmonės.lt Kira Nova tikino, kad niekuomet negalvoja apie ką konkrečiai yra jos pasirodymas. „Man atrodo, kad performansas nuo teatro skiriasi kaip literatūros kūrinys nuo poezijos. Žinoma, būna, kad poezija turi konkrečią mintį ar idėją, bet pati geriausia poezija yra tuomet, kai naudojama kuo platesnė sąvoka, – kalbėjo Kira Nova. – Kuo labiau užkabina pasąmonę, tuo yra stipriau“.

Menininkė teigė, kad pasirodymų metu turi tam tikras temas, kurias užkabina, bet niekuomet nežino kuo tai gali baigtis.

„Pastaruoju metu man įdomiausia tema yra erotiškai vulgarus humoras, – kalbėjo Kira Nova. – Todėl, kad pats humoras savyje turi stiprumo, jis tampa tarsi sakralinis, nes tai nėra vien tik vulgarumas, ar vien tik humoras“.

Atrodo, kad nulipus nuo scenos, menininkus užplūsta daugybė skirtingų emocijų. Tačiau Kira Nova tikina priešingai. „Apima visiška tuštuma arba šiek tiek adrenalino, nėra jokių minčių. Dažniausiai atrodo, kad viskas buvo labai blogai,“ – juokėsi Kira Nova.

Scenoje menininkė pasirodė ne viena – kartu su Pierce Cady-Penny. Kira Nova pasakojo, kad jai buvo itin įdomu dirbti su Pierce, kuris atėjęs iš komercinės šokio srities ir šoka su tokiomis pramogų pasaulio žvaigždėmis, kaip Beyonce, Miley Cirus, Rihanna ir pan. Tad pasak Kiros Novos, tokių šokėjų judesio žodynas yra visiškai kitoks.

„Tokius šokėjus perkėlus atgal į modernaus šokio, muziejaus erdvę, galima išgauti dar naują kalbą. Tai pirmasis mūsų projektas“.

Dažnai Niujorke savo pasirodymus rengianti Kira Nova pasakoja, kad lietuvių ir amerikiečių publikos labai skiriasi.

„Tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje publika nepasiduoda banaliems dalykams. Tu negali pasakyti, kad va, čia bajeris ir žiūrovai juokiasi. Su amerikiečiais paprasčiau, nes jie turi tarsi tam tikras taisykles, pagal kurias žino, kaip reaguoti, – kalbėjo performansų atlikėja. – Lietuvoje žmonės yra žymiai labiau edukuoti ir nepasiduoda banalybėms. Tai labai smagu, nes lietuviai labai daug žino apie teatrą ir šokį, literatūrą“.

Menininkė tikino, kad pasirodydama Lietuvoje jaudinasi daug labiau, nes publika čia išties labai išsilavinusi.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai