„Mellow“ papuošalus kuriančios juvelyrės darbas – tarp viso pasaulio kūrėjų šedevrų

Kūrėja Melita Rus ir stilistė, modelis Ula Kotryna Tulevičiūtė / Vaidas Jakubauskas
Autorius: Živilė Karevaitė
Publikuota: 2018-04-16 13:10
Po „Mellow“ dizaino vardu papuošalus jau nuo paauglystės kurianti Melita Rus garsėja drąsa eksperimentuoti su medžiagomis. Jos juvelyrika suderina grubų trosą, varžtus ar gipsą su tauriaisiais metalais, gintaru ir brangakmeniais. Moderni juvelyrė susilaukė ir įtakingo mados žurnalo „Vanity Fair“ dėmesio – balandžio numeryje jos išskirtinio dizaino sužadėtuvių žiedas atsidūrė tarp viso pasaulio kūrėjų šedevrų.

Melita, kaip atrodė tavo vaikystė?

Esu iš Šiaulių. Mano vaikystė man atrodė kiek nuobodoka, tuo tarpu mano tėvams – anaiptol. Nuo mažens mane traukė eksperimentai ir įvairios medžiagos, kurios nebuvo skirtos žaidimams. Traukė ugnis, nes visada buvo įdomu, kaip atrodys apdegintas medis ar plastikinis butelys. Tėvų nelaimei, mano piromanijos apraiškos dažniausiai vykdavo namų katilinėje prie dujinio katilo. Trumpai tariant, vaikystės žaidimams man įdomesnis buvo namo rūsys ir garažas su įrankiais bei įvairiomis detalėmis, nei svetainė ir lėlės.

Esi sakiusi, jog „Mellow“ pradžia užsimezgė jau labai seniai, tik pati to nesupratai. Kuo svajojai būti užaugusi, kurios krypties mokslus pasirinkai?

Tiesa, „Mellow“ gimė, ko gero, su tais eksperimentais namo rūsyje. Visada svajojau būti menininke, nesuvokdama, kad tai nelengvas reikalas. Šiek tiek ūgtelėjusi supratau, kad labiausiai norėčiau kurti papuošalus, tačiau atėjus metui rinktis kelią po mokyklos, pasirinkau kostiumo dizaino studijas Vilniaus Dailės Akademijoje (VDA), vietoje tinkančių juvelyrikos studijų VDA skyriuje Telšiuose. Taip pasielgiau tik todėl, kad abejojau savo, kaip asmenybės, augimu mažesniame mieste nei tame, kuriame gimiau ir augau. Dar mokykloje supratau, kaip svarbu realizuoti save mieste, kuriame jautiesi gerai, tad pasirinkau Vilnių.

V. Jokubauskas
V. Jokubauskas

Ar kada galvojai, kad užaugusi sėdėsi prie staklių ir kursi netradicinius papuošalus moterims?

Taip, žinoma, aš juk nuo pat mažens turėjau netradicinį požiūrį į daiktus, sąvokas, pasaulio suvokimą.

Nors viskas prasidėjo nuo varžtų rinkimo garaže, dabar tavo darbai gali būti skirtingų struktūrų ir dizaino, juos balandžio mėnesį rekomenduoja įtakingas „Vanity Fair“ mados žurnalas. Kaip per tuos metus pasikeitė tavo kūrybos procesas, darbo aplinka?

Iki šiandien darbo aplinka pasikeitė nemažai – keletą metų mano kūryba gyveno didžiulėje, erdvioje 120 kv. m. studijoje „ZHUB“, industrinėje Vilniaus dalyje. Čia erdvėmis dalinausi su kitais talentingais kūrėjais, tokiais kaip Janina Zibireva, Paulina Stasiūnaitė ir Egle Jasiukaitytė.

Siekdama maksimaliai save tobulinti ir suvaldyti senosios juvelyrikos amatą, nepabūgau modernią, šviesią studiją iškeisti į vieną stalą juvelyro dirbtuvėse. Dabar pagal savo kūrybinę dūdelę galiu šokdinti dar daugiau medžiagų – auksą, sidabrą, brangakmenius.

Vanity Fair žurnalas
Vanity Fair žurnalas

„Vanity Fair“ puslapiuose atsirado tavo išskirtinio dizaino sužadėtuvių žiedas – aukso korys su gintaru. Kokia šio ypatingo žiedo istorija?

Džiugu, kad vienas didžiausių užsienio žurnalų pastebėjo unikalų ne tik savo dizainu, bet ir reikšme juvelyrikos dirbinį. Istorija išties labai asmeniška ir svarbi patiems įsimylėjeliams. Šis žiedas buvo sukurtas pagal Evaldo Valantiejaus užsakymą. Jis, vaikinas iš pajūrio, pamilo merginą, kurios dėka vaikinas pamilo bites ir medų, mat drauge jie kiekvieną vasarą vykdavo rinkti medaus iš merginos auginamų bičių korių.

Taip pat jam buvo labai svarbu perteikti „Mellow“ filosofinę žinutę, kuri pasakoja apie patirtis ir išgyvenimus, sujungtus viena svarbia ir tvirta jungtimi, kurios simboliu tampa veržlė. Taip visi šie simboliai delikačiai susijungė į vieną žiedą – gintaras tapo medaus ir vaikino gimtojo pajūrio simboliu, o veržlės – korio ir viską jungiančio bei sutvirtinančio jų meilę vienio metafora. Žiedas išties neįprastas ir unikalus savo simbolika, tad džiaugiuosi, kad mergina, kuriai buvo juo pasipiršta, šį žiedą tiesiog pamilo.

Mellow papuošalai
Mellow papuošalai
V. Jokubauskas
V. Jokubauskas

Ką tau reiškia būti pastebėtai tarptautinio mados žurnalo, kuris diktuoja stiliaus tendencijas tūkstančiams moterų?

Niekad nepataikavau auditorijai ir kažkieno kito poreikiams. Visada kūriu asmeniškai. Siekiu kurti intelektualų ir pasakojantį savo istoriją dizainą, kuris būtų artimas menui. O menas visada turi, ką pasakyti. Tai nėra pirmas tarptautinis leidinys, kuris mane pastebėjo, bet visada, kai tai nutinka, priimu tai kaip ženklą, jog einu tinkama linkme ir mano kūrybinės istorijos yra įdomios pasauliui.

Sergey Vasiliev
Sergey Vasiliev

Kokiai moteriai skirti tavo papuošalai? Kaip ji atrodo, ką mėgsta, kuo gyvena?

Mano papuošalai skirti ne tik moterims, bet ir vyrams. „Mellow“ papuošalai skirti tiek savęs ieškančiam, tiek ir atradusiam. Žinau vieną – tas, kuris renkasi mano kūrybą, visada bus galva aukščiau nei kitas. Mano auditorija turi išlavintą skonį ir požiūrį į pasaulį, ji intelektuali ir kosmopolitiška asmenybė. Visiškai nesvarbu, ką ji valgo ar kur gyvena, nes šiai personai negalioja jokios išorinio pasaulio primestos ribos.

Donata Banevčiūtė-Jankauskienė
Donata Banevčiūtė-Jankauskienė

Pavasarį visos moterys iš naujo pajaučia įkvėpimą kurti savo stilių, tačiau dažnai pirkiniai lieka stalčiuose. Kaip išsirinkti tokį aksesuarą, kurio nenorėtum nusiimti net einant miegoti? Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Stalčiuose lieka tie pirkiniai, kurie neturi jokio intelektualinio ryšio su jį įsigijusiu asmeniu. Dėl to visada savo klientus skatinu rinktis tik tam žmogui individualiai sukurtą papuošalą, kuris taptų jo asmenybės ir požiūrio dalis, o savo unikalumu ir delikatumu neprimintų nieko kito, tik patį save. Aš linkusi žmogui sukurti ir pagaminti vieną dirbinį, kuris yra vertingas savo istorija. Tuomet greta juvelyrinio dirbinio atsiranda ir jo kūrybinio kelio istorija, kurį kruopščiai einame drauge su klientu

MELITOS KURIAMUS AKSESUARUS GALITE APŽIŪRĖTI ČIA.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai